ВРП дала дозвіл на тримання під вартою ексголови Верховного Суду Князєва

ВРП дала дозвіл на тримання під вартою ексголови Верховного Суду Князєва

Важливо
Всеволод Князєв
. Фото: Віктор Ковальчук /УНІАН

Вища рада правосуддя дала згоду на тримання під вартою ексголови Верховного Суду Всеволода Князєва, якого підозрюють в отриманні хабаря на 2,7 мільйонів доларів. Про це повідомляє кореспондент Суспільного.

За рішення проголосували 14 членів ВРП із 14 присутніх. Напередодні Спеціалізована антикорупційна прокуратура звернулася до ради з відповідним клопотанням.

Як повідомляє кореспондент Суспільного, сам Князєв також був присутній на засіданні.

Тепер САП направила подання до Вищого антикорупційного суду про призначення засідання для обрання міри запобіжного заходу, передає кореспондент Суспільного.

Прокурори просили зробити відкритим засідання щодо питання Князєва у ВРП. Князєв та його адвокати наполягали на закритому засіданні через те, що справа стосується Верховного Суду і може містити державну таємницю. За рішенням ВРП пряму трансляцію заборонили, проте засідання залишили відкритим для участі преси.

Адвокати Князєва також заявили, що не мали часу ознайомитись із клопотанням. Тому просили відкласти засідання у ВРП. Прокурори наполягали, що часу напередодні було достатньо. Тож ВРП відхилила клопотання захисників Князєва про відкладення засідання.

Під час засідання зачитали протоколи і матеріали справи. Згідно з ними, частину суми правоохоронці знайшли у Князєва вдома (близько 500 тис. доларів), а частину — в кабінеті у Верховному Суді (понад 400 тис. доларів).

Стало відомо, що із загальної суми хабаря 2,7 млн доларів слідчі вилучили не всю суму, а тільки 1,3 млн доларів. Де інші гроші — не встановлено. Відтак обвинувачення вважало імовірним ризиком те, що Князєв, перебуваючи на волі, міг посприяти знищенню решти коштів.

Прокурори назвали физики перебування Князєва на свободі

Також прокурори вказали на наступні ризики перебування ексголови Верховного Суду не під вартою:

  • втеча Князєва за кордон,
  • вплив на свідків, експертів у справі, суддів Верховного Суду,
  • вплив та тиск на іншого обвинуваченого, щоб він відмовився від свідчень
  • Князєв має доступ до системи електронного суду і може вносити зміни та видаляти деякі справи.

У матеріалах справи також зазначається, що під час слідчих дій Князєв нібито не передавав на вимогу слідчого телефон, намагаючись стерти якусь інформацію.

Що кажуть адвокати Князєва

Адвокати Князєва заявляли, що клопотання щодо тримання їхнього підзахисного під вартою прокурорів не мало бути задоволеним. Вони наполягали, що, відповідно до закону, суддя має імунітет та недоторканість. А винятки, коли суддю можуть затримувати, в даній справі відсутні.

Захист Князєва назвав підозру Князєву необґрунтованою, а кваліфікацію злочину — некоректною. Адвокати також вказали на провокативні дії з боку НАБУ, адже правоохоронці залучили агента під прикриттям.

Також адвокати стверджують, що справу, за яку надали хабар, розглядала Велика палата Верховного Суду — тобто колегіальне рішення приймали 18 суддів. За словами адвокатів,  у тій справі Князєв не був головуючим, а “простим суддею”.

Адвокати Іван Староста та Володимир Клочков заявили, що в матеріалах справи відсутні дані, хто і як із суддів голосував, не встановлені інші обставини.

Адвокати також спростували ризики, про які говорили прокурори:

  • За словами захисників, Князєв самостійно здав у НАБУ всі 3 своїх паспорти для виїзду за кордон. Цей ризик мінімізували.
  • Князєв, за словами адвокатів, перераховує 60% своєї зарплати на ЗСУ. Саме тому не може переховуватись в Росії чи на непідконтрольних територіях.
  • Переховуватися в Україні Князєв теж не може, тому що “є дуже відомою особою і говорити про переховуванням від слідства в Україні є безпідставним, необґрунтованим і є особистим припущенням обвинувачення”
  • Щодо знищення не знайдених коштів, адвокати наголошували, що дані про те, що кошти не знайдені, ніяк не підтверджені, а “є лише голослівним твердженням прокурорів”.
  • Коментуючи доступ Князєва до документів та електронної бази, адвокати зазначили: “судді ВС оголосили Князєву про недовіру, він не є головою. До того ж він зараз перебуває у відпустці і не буде ходити впродовж 2 місяців на роботу. Говорити про цей ризик — підстав немає”.
  • Говорячи про ризик вчинення іншого правопорушення, адвокати заявили, що Князєв раніше не вчиняв правопорушень, тому про це немає підстав говорити.

Адвокат Клочков також заявив, що Князєв має статус адвоката. І детективи НАБУ, як стверджував адвокат, порушили його права, оскільки мали проводити обшук у присутності представника Ради адвокатів регіону.

Що сказав сам Князєв

"Я вважаю цю справу помстою. Справу вважаю замовленням НАБУ від певних політичних осіб. Прошу над цим задуматися. Сьогодні можу бути я, а завтра може бути хто завгодно", — сказав Князєв.

Князєв також заявив, що зберігав у кабінеті власні гроші і що не виключає, що гроші могли підкинути. А вказівки розподілити гроші в пакети, сказав, не давав.

Що відомо про корупційний скандал у Верховному Суді

15 травня НАБУ і САП заявили про викриття схеми одержання неправомірної вигоди керівництвом та суддями Верховного суду.

Правоохоронці затримали чинного голову Верховного суду Всеволода Князєва та вилучили 2,7 млн доларів.

16 травня у Верховному суді скликали позачерговий пленум, який розпочався о 14 годині. На пленумі зі 168 судів Верховного Суду були присутні понад 140 суддів. 142 голосами судді ухвалили заяву, у якій взяли на себе повну відповідальність за події, “що відбуваються у зв'язку з імовірними корупційними діяннями його окремих представників”.

Пленум Верховного суду висловив недовіру голові ВСУ Всеволоду Князєву та достроково позбавив його статусу очільника суду.

Національне антикорупційне бюро (НАБУ) оприлюднило записи прослуховування голови Верховного суду Всеволода Князєва у справі щодо отримання ним хабаря.

Пізніше Спеціалізована антикорупційна прокуратура повідомила про підозру голові Верховного суду Всеволоду Князєву та його спільникові – адвокату у справі щодо отримання хабаря.

17 травня Вищий антикорупційний суд України відмовив у задоволенні скарги адвоката колишнього голови Верховного суду України Всеволода Князєва щодо його затримання. Наразі Князєв перебуває в ізоляторі тимчасового тримання.

На початок