Велика Британія може надати допомогу країнам, які бажають постачати винищувачі в Україну, а рішення про передачу винищувачів F-16 залежить від США.
Про це на спільній пресконференції сказали міністри оборони Великої Британії та Німеччини Бен Воллес та Борис Пісторіус.
Воллес зокрема зазначив, що Британія не передаватиме Україні літаки Typhoon.
"Ми постійно говорили, що ми не збираємось поставляти Typhoon-1 це не той літак, який підходить", — сказав він.
Він також порівняв передачу Україні винищувачів з Формулою-1.
"Ви знаєте, що вам потрібна не просто машина, а команда з сотень людей (ті, що обслуговують авто на піт-стопах на перегонах). Жодна європейська країна не збирається розміщувати європейські чи британські збройні сили чи особовий склад британських ВПС в Україні посеред зони бойових дій", — сказав британський міністр.
Він додав, що надані Британією далекобійні ракети Storm Shadow допоможуть українським військам завдавати ударів углиб російських позицій, як і літаки.
"Ми можемо досягти ефекту, не обов’язково поспішаючи з (передачею, — ред.) літаків, яких у нас немає або вони непридатні для цієї війни. І тоді, коли ми можемо говорити про період після війни, говорити про стійкість, тоді важливо, щоб ми були зайняті навчанням українських пілотів та їхніх можливостей", — сказав Воллес.
Міністр також назвав "оманливими" твердження про "величезну різницю", що між літаками МіГ-29, які є на озброєнні української армії, і які їй передали Словаччина і Польща, і винищувачами F-16.
Щодо "авіаційної коаліції", Воллес зазначив, що Британія може підтримати українську армію, дозволивши іншим країнам, які бажають постачати Україні винищувачі та іншу військову техніку.
"Щодо "коаліції винищувачів": це буде так, що якщо хтось хоче це зробити, то ми не стоятимемо у них на шляху. Це не наша технологія. Ми раді допомогти. Але наша роль може бути обмежена лише навчанням, координацією та матеріально-технічним забезпеченням, зважаючи на обмеження, оскільки у Британії нема пілотів F-16", — сказав він.
Своєю чергою міністр оборони Німеччини Борис Пісторіус заявив журналістам, що Німеччина не має можливостей для навчання або військової техніки, щоб активно сприяти британсько-голландській ініціативі щодо постачання Україні винищувачів.
"Ми не можемо відігравати активну роль у такому альянсі, у такій коаліції, тому що у нас немає ані можливостей для навчання, ані компетенції, ані літаків", — сказав Пісторіус.
Міністри оборони Британії та ФРН також заявили, що рішення про надання Україні винищувачів F-16 залежить від США.
"Це не те питання, яке вирішують у Берліні, його вирішують у Білому домі", — сказав Пісторіус.
"Борис правий, Білий дім має вирішити, чи готовий він передати цю технологію (F16, — ред.)", — сказав Воллес.
15 травня президент України Володимир Зеленський та прем'єр Великої Британії Ріші Сунак обговорили створення "коаліції винищувачів". Голова британського уряду зазначив, що Сполучене Королівство буде ключовою частиною цієї коаліції.
16 травня Зеленський заявив, що прем'єр-міністр Нідерландів Марк Рютте підтримав створення "коаліції винищувачів" для України.
Чи отримає Україна західні винищувачі
У січні 2023-го міністр оборони України Резніков повідомив, що "надіслав Санта-Клаусу листівку зі списком побажань, і винищувачі також у цьому списку".
Глава МЗС Кулеба повідомив, що союзники України почали працювати над питанням постачання Силам оборони України винищувачів F-16.
16 січня президент США Байден заявив, що США не передають Україні F-16. Водночас Financial Times з посиланням на джерела повідомило, що Штати можуть передати Україні винищувачі F-16 або дати "зелене світло" на їхній реекспорт.
Також Британія та Німеччина заявили, що поки що не розглядають можливість передачі Україні винищувачів.
На девʼятому "Рамштайні", де очікувався розгляд питання авіації для України, партнери вирішили надати Україні більше боєприпасів, ППО та підзвітності.
Що відомо про передачу Україні винищувачів МіГ-29
3 квітня стало відомо, що з Польщі в Україну вже прибуло кілька літаків-винищувачів МіГ-29. Перед тим перші винищувачі прибули зі Словаччини, а 17 квітня стало відомо, що країна вже передала Україні всі 13 заявлених винищувачів МіГ-29.
Уряд Німеччини 13 квітня схвалив заявку польського уряду на реекспорт Україні п'яти винищувачів МіГ-29 з колишніх запасів німецької Національної народної армії (ННА).