Весняна повінь на Черкащині вплинула на стан води. Як провести дезінфекцію криниці — поради фахівців

Весняна повінь на Черкащині вплинула на стан води. Як провести дезінфекцію криниці — поради фахівців

Весняна повінь на Черкащині вплинула на стан води. Як провести дезінфекцію криниці — поради фахівців
Суспільне: Черкаси

Під час весняного водопілля були підтоплені деякі території Черкащини, зокрема, й джерела нецентралізованого водопостачання – шахтні колодязі, криниці тощо. Вживати питну воду з них без попереднього очищення та дезінфекції – небезпечно, розповів Суспільному головний санітарний лікар області Володимир Папач.

За словами медика, проведення дезінфекції колодязів допускається як спеціалізованими організаціями, так і самостійно їхніми власниками. Однак при цьому важливо дотримуватися  техніки безпеки та застосовувати засоби індивідуального захисту.

Вода, яка не пройшла дезінфекцію, може призвести до погіршення епідемічної ситуації, зокрема з гострих кишкових інфекцій, зазначив Володимир Папач.

"Тому після спаду води  проводиться санація шахтних колодязів, що включає попередню дезінфекцію підводної частини криниці об’ємним способом, очищення, ремонт та повторну дезінфекцію підводної частини криниці", – розповів він.

З його слів, для попередньої дезінфекції підводної частини криниці визначають об’єм (V) води в колодязі в кубічних метрах за формулою: V=S*H (S – площа дзеркала води, Н – висота стовпа води).

Площу дзеркала води визначають відповідно до форми зрубу, а саме:

  • при прямокутній формі зрубу: S=А · В, де А, В – довжина сторін;
  • при циліндричній формі зрубу:  S=3,14 · R2, де  R – радіус колодязя. Аналогічно проводиться розрахунок об’єму води трубчатого колодязя, враховуючи статичний рівень води в колодязі.

Розрахункову кількість дезінфекційного засобу (згідно з інструкцією застосування препарату) розчиняють у невеликій кількості води, налитої у відро, до отримання рівномірної суміші, та виливають цей розчин у колодязь. Воду в колодязі добре перемішують протягом 5-10 хвилин частим опусканням та підійманням відра на тросі. Потім колодязь закривають кришкою і залишають на 1,5-2 години.

"Після дезінфекції криницю повністю звільняють від води за допомогою помпи або відер та проводять її очищення. Перед проведенням цих робіт необхідно з’ясувати наявність  у колодязі вмісту вуглекислого газу.  Для цього на дно колодязя опускають у відрі запалену свічку. Якщо вона гасне, тоді спускатись у колодязь небезпечно", — зауважив Володимир Папач.

Колодязь очищають від сторонніх предметів та намулу. Стінки зрубу очищують від обростання, за потреби ремонтують, після чого здійснюють дезінфекцію зрубу методом механічного зрошення або гідропультом.

"Завершивши дезінфекцію зрубу, необхідно почекати, доки в колодязі набереться вода. Після чого дезінфікують водну частину колодязя. Це остаточна, повторна дезінфекція", — роз'яснив фахівець.

З метою дезінфекції застосовуються дозволені МОЗ України дезінфекційні засоби, які внесені у відповідний державний реєстр дезінфекційних засобів та випускаються у вигляді таблеток. Дезінфекція проводиться відповідно до інструкцій щодо застосування вказаних препаратів.

Після проведення повного циклу дезінфекційних заходів слід провести лабораторний контроль якості питної води з криниці в акредитованій лабораторії.

Після весняної повені в підтоплених селах Черкащини фахівці Центру контролю та профілактики хвороб взяли проби питної води. У деяких населених пунктах у цих пробах виявили відхилення від норм.

Маєте новину про події з життя на Черкащині? Надсилайте сюди

Читайте нас у Telegram: головні новини Черкащини та України

Дивіться нас на YouTube: найцікавіші новини Черкащини та України

Вибір редакції

На початок