У Кіровоградській області збирають книги українським біженцям, які живуть у Польщі та Німеччині та для бібліотек Херсонщини. Книги у Польщу збирають на прохання віцемаршалка Нижньосілезького воєводства Кшиштофа Майя. Суспільному він розповів, що літературу передадуть до публічної бібліотеки у Вроцлаві. Там мають 770 українських друкованих книг. Кількість зареєстрованих користувачів бібліотеки з-поміж біженців перевищує пів тисячі, тому хочуть розширити фонд.

За словами Кшиштофа Майя, у столиці воєводства місті Вроцлав, яке є другим за кількістю українців після Варшави, за пів року в бібліотеці взяли книжки українською понад тисяча людей. Ініціатива виникла для розширення фонду Нижньосілезької бібліотеки відповідно до потреб українців: "У часи воєн і поділів саме культура об’єднувала націю, давала силу і надію. Ми хотіли б, щоб наша книгозбірня відповідала справжнім потребам людей, які приїхали з України".

Директорка обласного департаменту культури Уляна Соколенко сказала, що у Кропивницькому збирають книги для українських біженців у Польщі, в Олександрії – для українців в Німеччині: "Багато дітей живуть за межами країни, навчаються не лише в іноземних школах, але й онлайн продовжують навчатися у наших українських школах".
Акція зі збору книг у Кропивницькому безстрокова.
Кропивницька письменниця, керівниця обласної спілки письменників Надія Гармазій вважає, що акція об’єднує українців, які через російське вторгнення змушені жити не вдома: "Ми сьогодні принесли тільки частину зібраних книжок. Це близько 200 найменувань різних жанрів. Це книги наших авторів, письменників-спілчан".
В обласній бібліотеці імені Дмитра Чижевського збирають книги для українців, які живуть у Польщі та для бібліотек Херсонської області, розповіла директорка Валентина Животовська. Зібрали майже тисячу книг.

Заступниця директора обласної бібліотеки для юнацтва імені Євгена Маланюка Валентина Зеленіна сказала, що на базі публічної бібліотеки у місті Вроцлав створять українську бібліотеку. Для неї можна приносити українську класику: "Виїхали переважно жінки з дітьми, з підлітками. Саме їм важливо не забути свою рідну мову".
Переселенка з Борисполя Наталія Брит принесла зібрану літературу у книгозбірню для юнацтва. Вважає, що важливо не забувати своє рідне, де б ти не був: "Дуже хочеться, щоб вони (біженці – ред.) пам’ятали завжди про нашу рідну країну, щоб діти й дорослі читали саме українською. Тому захотілося долучитися до цієї акції. Я у знайомих позбирала книжки і принесла".

Під час російської окупації з Херсонської обласної бібліотеки імені Олеся Гончара зникли старовинні видання з краєзнавства та історії, розповіла директорка книгозбірні Надія Коротун. Вона нині живе в Одесі та разом з колегами відновлює фонди книгарні: "Коли були обшуки, вони (російські військові – ред.) просто розбивали техніку. Жодна з бібліотек зараз не може провести інвентаризацію, тому що область окупована. Місто Херсон звільнене, та ми перебуваємо в тому місці, яке потрапляє під постійні обстріли. Нині зібрали понад п'ять тисяч книг".
Підписуйтеся на новини Суспільне: Кропивницький у Вайбері, Телеграм, Інстаграм та Ютуб