Речник командування Повітряних сил ЗСУ Юрій Ігнат назвав історичною подією збиття російської аеробалістичної ракети "Кинджал" за допомогою зенітно-ракетного комплексу Patriot.
Про це він сказав на брифінгу у Media Center Ukraine.
"Те, що сталось недавно — це дійсно історична подія, командувач Повітряних сил сповістив про це, це підтвердили і партнери. "Оружие не имеющее аналогов в мире" ми показали всьому світу, що можна з ним боротись, лише потрібно більше нам систем Patriot і SAMP\T. Ми з нетерпінням чекаємо розгортання в Україні повноцінно, щоб дійсно працювало", — сказав Ігнат.
За словами речника ПС ЗСУ, єдина проблема те, що Україні потрібно більше таких комплексів для захисту неба.
Ігнат пояснив, що "Кинджал" — це аеробалістична ракета, фактично той самий "Іскандер-М", лише повітряного базування, його літак запускає з великої висоти, який летить о своєї цілі.
Командувач Повітряних сил Збройних сил України, генерал-лейтенант Микола Олещук повідомив, що у ніч на 4 травня українським військовим вперше вдалося збити російську аеробалістичну ракету "Кинджал" за допомогою зенітно-ракетного комплексу Patriot.
Як працюють ЗРК Patriot
Зенітні ракетні комплекси Patriot в США почали розробляти 40 років тому. Перший раз Patriot використали в боях на початку 1990-х, під час війни в Перській затоці.
Батарея ЗРК Patriot складається з радара, пункту управління й пускових установок (до восьми), кожна з яких має по чотири ракети. Ціна однієї батареї близько мільярда доларів.
Характеристики радіолокаційної станції системи:
- максимальна висота перехоплення цілі — 24 кілометри;
- максимальна дальність перехоплення — 80 кілометрів;
- мінімальна — три кілометри.
Вражає цілі ЗРК Patriot керованими ракетами "земля — повітря". Максимальна дальність ураження коливається від 40 до 160 км залежно від типу ракети. Одночасно Patriot може знищувати вісім цілей та здатен збивати не лише літаки та крилаті ракети, але й балістичні.
Чому Україна просила про ЗРК Patriot
"Інформація про передачу Україні систем Patriot — надзвичайно важлива новина. Починаючи від лютого ми на весь світ зверталися з проханням закрити небо над Україною. Нарешті нас почули. Цей комплекс здатний закрити чималу територію України, захистити зі 100% ефективністю. Звичайно, нам таких комплексів потрібно багато, але це перший крок", — говорить полковник ЗСУ, речник Генерального штабу Збройних Сил України (2014-2017) Владислав Селезньов.
Про потребу в зенітно-ракетних комплексах Patriot, українська влада почала говорити навіть раніше — ще за рік до повномасштабного вторгнення Росії. Тоді, у квітні 2021-го, голова Офісу президента Андрій Єрмак закликав Сполучені Штати розмістити ці системи в Україні.
В перші місяці повномасштабного вторгнення президент, урядовці, чиновники щодня закликали союзників закрити небо над Україною, в тому числі й передав ЗСУ комплекси Patriot.
Передостанній раз мова про ці системи зайшла наприкінці листопада, коли після чергового російського обстрілу України одна з ракет впала у польському Пшеводуві. Тоді Берлін запропонував надати ЗРК Patriot Польщі. Прем'єр-міністр країни Матеуш Моравецький закликав спрямувати системи в Україну, Німеччина пропозицію відхилила, проте все ж передасть ці комплекси Польщі. Їх розмістять на кордоні з Україною — з польського боку.
"Я намагався переконати міністра оборони Німеччини, що ефективніше використовувати батареї Patriot на заході України. Оскільки з боку Німеччини немає бажання, ми говорили про розташування цих наборів у Польщі у Люблінському воєводстві. Найважливіше, що німецька сторона погодилася, що саме польське командування буде приймати рішення про застосування цієї зброї", — говорить Маріуш Блащак, міністр оборони Польщі.
Проте тепер комплекси Patriot Україні передають США.
Читайте також
"Потримаю інтригу": Юрій Ігнат прокоментував заяви про збиття російського "Кинджалу"
Тоді, коли буде потрібно: У ПС розповіли, коли Україна повідомить про надходження Patriot