"Дожити до пенсії". Куди зникають мої гроші

"Дожити до пенсії". Куди зникають мої гроші

"Дожити до пенсії". Куди зникають мої гроші
Суспільне

Світ такий мінливий, що ми не можемо бути впевнені, навіть, у завтрашньому дні. Що вже казати про період тривалістю в 10, 20, 50 років. Саме тому ми вирішили покластися на себе й почати потроху заощаджувати вже зараз.

"Дожити до пенсії" – новий періодичний формат, в якому Суспільне ділитиметься ідеями про те, як отримувати пасивний дохід, керувати своїми фінансами та звідки брати гроші на те, щоб їх заощаджувати. Сьогодні поговоримо про те, як слідкувати за своїми витратами, аби заощадження взагалі з'явилися.

Контроль за витратами має бути простим

Якщо нині стандартним завершенням місяця є спроба звести кінці з кінцями, а ми хочемо почати заощаджувати певну суму, то необхідно почати контролювати витрати. На перший погляд здається, що контроль за витратами – це важко та марудно. На початку це й справді так. Проте, за певний час цей контроль зведеться до мінімуму.

Як варіант, можна використовувати мобільні додатки, створені спеціально для моніторингу бюджету. Проте функціонал більшості з них може спантеличити своєю складністю, а вносити дані настільки марудно, що за місяць користування цими додатками можна втратити будь-яке бажання відкладати кошти.

Саме тому ми спробували визначити кілька правил, які потребуватимуть мінімум часу та ресурсів, проте даватимуть необхідний результат. Хоча, для тих, хто хоче тотально контролювати свої витрати, наприкінці все ж розповімо про найпопулярніші застосунки.

Не віддав – отже, не витратив

Дедалі частіше ми оплачуємо товари та послуги електронними грошима, а не готівкою. За продукти в магазині картою, за послуги перукаря – телефоном чи смарт-годинником, за квиток на концерт улюбленого гурту чи виконавця – онлайн.

Чисто психологічно це чинить негативний ефект на контроль за коштами, оскільки електронних грошей ми позбуваємося легше, ніж готівки. Готівка річ є фізичною і, віддаючи її продавцеві, ми розуміємо, що гаманець трохи спорожнів і з частиною грошей ми розлучилися.

"Дожити до пенсії". Куди зникають мої гроші

Щоб запобігти цьому, не потрібно різко починати користуватися готівкою, якщо безготівка форма оплати для вас звичніша та зручніша. До того ж, у період пандемії безконтактна оплата є безпечнішою. Варто напрацювати собі одну просту звичку – щовечора переглядати кошти на карті. Як ми заглядаємо у гаманець, слідкуючи за кількістю готівки, так само можна заходити на рахунок і контролювати баланс на картах.

Правильна оцінка фінансових можливостей

Одним зі способів не витрачати зайвого є встановлення лімітів на день, щоб розуміти, яку суму витрат можна собі дозволити з урахуванням місячного доходу. Система досить проста:

  1. Відніміть від свого місячного доходу стандартні витрати (оплату орендної плати, комунальних платежів тощо).
  2. Від отриманої суми відніміть кошти, які ви хотіли б заощадити за цей місяць.
  3. Залишок розділіть на кількість днів, яка залишилися.

От, власне, і все. Проте не слід думати, що за денний ліміт в жодному разі не потрібно виходити. Сьогодні вам конче необхідно купити якісь побутові товари або ви хочете сходити з друзями в ресторан – витратіть на 200 гривень більше. Завтра ж зекономте ці 200 гривень.

Якщо ви сьогодні зекономили частину ліміту, запишіть суму в блокнот (фізичний чи в телефоні). В якийсь день витратите більше. Можливо, імпульсивні покупки та позитивні емоції іноді варті того.

Ми любимо спонтанність, а наш гаманець – ні

Інколи ми купуємо речі, користь від яких насправді мінімальна. Причини можуть бути різні: від "ну це ж красиво" до "просто захотілося". Проте, пам'ятаймо про попередній пункт – денний ліміт. Якщо ми сьогодні вийдемо за нього, то завтра необхідно буде на чомусь зекономити.

Поставте собі запитання, чи справді ця покупка варта того? Якщо так – робіть її без мук совісті. Якщо ж ні, витратьте зекономлену суму пізніше на щось дійсно необхідне.

"Дожити до пенсії". Куди зникають мої гроші
Ілюстративне фото

До слова, крім імпульсивних витрат є й інший тип, який можете вдарити по бюджету: покупки передбачувані, але не заплановані. Наприклад, подарунки друзям чи рідним на день народження або квитки на концерт чи виставу, на яку ви хочете потрапити.

Такі витрати теж потрібно планувати на початку місяця. У такому випадку доведеться або зменшити денний ліміт, або кінцеву суму заощаджень у кінці місяця.

Читайте також: "Як захистити свої гроші. Список найпоширеніших схем кібершахраїв"

Списки – завжди хороша ідея

Одна з найбанальніших порад, але справді дієва – ходіть у магазин зі списком покупок. Проте замість витрачати на його складання 20 хвилин перед виходом з дому, краще записуйте необхідне, одразу як згадали.

Наприклад, ви готуєте їжу і бачите, що закінчуються олія та хліб – запишіть це в блокнот (фізичний чи на телефоні). Закинули речі у пральну машину і бачите, що залишилося мало засобу для прання – додайте його до того ж списку. Таким чином, коли ви зайдете в магазин, ви вже матимете готовий список.

Коли передбачити не вдасться

Є витрати, які проконтролювати не вийде. Наприклад, зламалась якась техніка в домі й необхідно якнайшвидше відремонтувати чи замінити її. Або ж ви захворіли – і частина бюджету йде на ліки.

"Дожити до пенсії". Куди зникають мої гроші
Ілюстративне фото

Щоб такі витрати не звели намагання слідкувати за бюджетом нанівець, частину грошей, які ви заощадите наприкінці першого місяця, варто залишити як подушку безпеки, до якої ви завжди матимете доступ. А власне заощадження краще одразу захистити від інфляції. Як це зробити, ми писали раніше.

А якщо бюджет спільний

Попередні поради стосувались особистого бюджету, проте їх можна використовувати й для контролю бюджету сімейного. Лише одразу оберіть один із варіантів сімейного бюджету:

  • Спільний. Тип бюджету, коли доходи обох партнерів становлять спільний бюджет і немає поділу на "твої" чи "мої" витрати.
  • Змішаний. За такого варіанту є частина коштів, яка йде у спільний бюджет і може витрачатися тільки на конкретні речі (які попередньо обговорюються партнерами), та свої гроші у кожного з партнерів, якими вони розпоряджаються так, як самі забажають.

І вже з урахуванням обраного варіанту використовуйте попередні поради. Якщо ви обрали варіант "спільного" бюджету, то тоді матимете подвійний контроль за витратами. Наприклад, коли один партнер зможе зупиняти іншого від непотрібної покупки. Якщо ж "змішаний", то разом контролюються тільки спільні витрати, а далі кожен сам слідкує за своїм коштами.

Хочу контролювати все

Варто розуміти, що варіантів контролю за особистим/сімейним бюджетом – незліченна кількість. Проте ми вирішили запропонувати той, який, на нашу думку, потребує найменше часу й зусиль та дає найбільшу свободу. Якщо ж ви готові виділити на планування трошки більше часу, то тоді на допомогу можуть прийти мобільні додатки.

Ми представили тільки найпопулярніші застосунки. Насправді, їх набагато більше і кожен зможе обрати той, який є найбільш комфортним саме для нього.

Читайте також

"Дожити до пенсії". Як побороти інфляцію"

На початок