"Дожити до пенсії". Як побороти інфляцію

"Дожити до пенсії". Як побороти інфляцію

"Дожити до пенсії". Як побороти інфляцію
Суспільне

Світ такий мінливий, що ми не можемо бути впевненими навіть у завтрашньому дні. Що вже казати про період тривалістю в 10, 20, 50 років. Саме тому ми вирішили покластися на себе й почати потроху заощаджувати вже зараз.

"Дожити до пенсії" – новий періодичний формат, в якому Суспільне ділитиметься ідеями про те, як отримувати пасивний дохід, керувати своїми фінансами та звідки брати гроші на те, щоб їх заощаджувати. Сьогодні поговоримо про інфляцію, як із нею боротися та чому 100 гривень 5 років тому й 100 гривень сьогодні – це абсолютно різні речі.

У чому суть

Тримати заощадження під подушкою чи в коробці з-під взуття – способи, звісно, перевірені часом. Проте, в такому випадку вже навіть через рік ви матимете суму меншу, ніж відклали. Причина цьому – інфляція. Через неї купівельна спроможність ваших накопичень із часом, скоріш за все, стане меншою.

Уявімо, що інфляція за рік склала 10%. У такому випадку для того, щоб купити той же набір товарів, за який на початку року ви витрачали 1000 грн, в кінці року вам доведеться віддати вже 1100 гривень.

Як із цим боротися

Є кілька більш-менш простих і надійних варіантів збереження ваших коштів: депозити, банківські метали, ОВДП, нерухомість.

Кожен із варіантів підходить для різних цілей та залежить від кількості коштів, які ви готові відкласти.

Депозити

Один із найпростіших та найдоступніших способів боротися з інфляцією. У депозиту відсутній мінімальний поріг, тобто можете починати заощаджувати з будь-якої суми. Крім того, сама процедура відкриття депозитів досить проста. Більшість українських банків дає можливість зробити це в кілька кліків у своїх мобільних додатках чи в онлайн-версіях.

Плюс, повернення ваших депозитів гарантується Фондом гарантування вкладів фізичних осіб. Проте, максимальна гарантована сума повернення наразі становить 200 тисяч гривень. Гроші понад цієї суми можна отримувати дуже довго. Якщо у вашого банка відкличуть ліцензію чи ліквідують його, то повертати кошти вам повинні почати не пізніше, ніж через тиждень.

Якщо ви вирішили розмістити суму більш ніж 200 тисяч, то краще розподіліть ці кошти між декількома банками. Або в одному банку, але на рахунках близьких родичів чи людей, яким довіряєте.
Лайфхак

Зазвичай банківські установи пропонують різні варіанти депозитів (на місяць, три, півроку, рік) і від цього залежить відсоток, який вам нарахується. Що довший період ви оберете, то більший відсоток на ваші кошти зможете отримати.

Система нарахування відсотків за депозитом теж може бути різною. Залежить від умов, які ви оберете серед запропонованих банком.

Якщо ж говорити про те, в якій валюті вигідніше тримати депозити, то суб'єктивна порада – тримати їх у різних валютах. Гривні, долари, євро й інші варіанти, які надає ваш банк. І, звісно, якщо вам дозволяє бюджет.

У випадку, коли сума не настільки велика, щоб тримати її в різних валютах, звертайте увагу на ваші цілі. Якщо ви просто хочете витрачати їх на свої потреби в Україні, то у гривні. Якщо плануєте пізніше скористатися коштами за кордоном, то в іноземній валюті.

Розраховуючи суму своїх відсотків за депозитом, зауважте, що вони підлягають оподаткуванню, яке складається з прибуткового податку (ПДФО) – 18% та військового збору – 1,5%. Тобто загалом 19,5%.

Державні облігації (ОВДП)

Облігації внутрішньої державної позики (ОВДП) не лише протидіють інфляції, а й наразі дають можливість навіть трохи заробити завдяки своїй високій дохідності. Проте варто уточнити, що дохідність з часом може зменшитися. Оскільки зараз дохідність українських облігацій вища порівняно з держоблігаціями багатьох інших країн.

Що ж до ОВДП, то повернення 100% суми гарантується державою. Причому верхнього порогу за сумою немає. Серед варіантів, коли вам можуть не повернути ці кошти, хіба що дефолт.

Із мінімальною сумою при інвестуванні ОВДП все не так однозначно, як із депозитами. Багато банків чи посередників, через яких здійснюється купівля облігацій, ставлять свій мінімальний поріг. Він може становити і 200 тисяч гривень, і мільйон.

Система купівлі державних облігацій теж важча за депозити. По-перше, мінімальний поріг входу може бути досить високим (часто непідйомним) для середньостатистичного українця. Плюс, купувати облігації ви можете як самостійно через банки, так і через інвестиційні компанії.

Якщо ваша мета – зберегти купівельну спроможність заощаджень, то шукайте фінустанову з невисоким мінімальним порогом. Якщо ж ви хочете ще й трохи заробити, то оптимальною є купівля облігацій на суму хоча б 50-60 тисяч гривень.

Між тим, із держоблігацій ви сплачуєте всього 1,5% воєнного збору і все.

Банківські метали

Це не той продукт, з якого варто починати свою боротьбу з інфляцією. Такий варіант захисту коштів більше підходить затятим інвесторам. Або тим, хто задля більшої надійності прагне тримати свої заощадження в різній формі. Причин для цього кілька:

  • обмежена кількість банків, які працюють з дорогоцінними металами. В Україні цей формат наразі не користується великим попитом;
  • менший захист, ніж у депозитах чи держоблігаціях. Фонд гарантування вкладів не повертає вам кошти, якщо вони були розміщені в банківських металах;
  • існуючий ризик зниження ціни на золото чи інші дорогоцінні метали.

В Україні цілком законно можна придбати чотири основні метали: золото, срібло, платину та паладій. Слідкувати за актуальними цінами можна на сайті Нацбанку.

Система інвестування в дорогоцінні метали важча за вклади та ОВДП й має кілька варіантів:

  1. Інвестиційні монети. Золоті та срібні інвестиційні монети "Архістратиг Михаїл" наразі можна придбати лише в НБУ чи Ощадбанку. Монета номіналом в 1 гривню виготовлена зі срібла, інжі ж – 2, 5, 10 та 20 гривень - із золота. Слідкувати за зміною цін можна на сайті Нацбанку.
  2. Злитки. Придбати золоті та срібні злитки можна у банківських відділеннях або замовити їх на сайтах банків. Платина і паладій в Україні не дуже популярні, тому часто для їх купівлі потрібно робити індивідуальне замовлення.
  3. Вклади у реальне чи віртуальне золото. Ви також можете відкрити депозит не в гривні чи інших валютах, а в дорогоцінних металах. Правда, список банків, які це дозволяють, досить короткий. Крім того, ваш банк може знімати комісію за обслуговування.

Попри достатню кількість ризиків, основна сила цього інструмента в тому, що він добре переносить кризи на ринках й росте в періоди дефляції. Ба більше, це хороший спосіб збалансувати свої активи, оскільки ціни дорогоцінного металу рухаються в протилежному напрямку щодо інших активів. Тобто якщо ціни або дохідність на ОВДП падатимуть, то на метали, навпаки, будуть рости.

Якщо ціни або дохідність на ОВДП падатимуть, то на метали, навпаки, будуть рости
Важливий факт

Мінімальних обмежень із купівлі немає. А з 5 листопада 2019 року НБУ зняв і мінімальні. Проте варто врахувати, що банки можуть встановлювати свої ліміти.

Нерухомість

Цей варіант підійде точно не всім, оскільки потребує значних вкладень. Проте він має свої плюси, якщо ви все ж володієте достатньою кількість коштів:

  • купівля квартири допоможе зберегти ваші гроші;
  • квартиру можна здавати й отримувати стабільний пасивний прибуток;
  • якщо квартиру купити на одному з перших етапів будівництва, то такий варіант дозволяє ще й добре заробити.

Основний ризик – забудовники. До вибору забудовника варто поставитися дуже серйозно, особливо якщо купувати вирішите все ж на перших етапах. В ідеалі при виборі ЖК – радитися з юристом. Враховуючи суму інвестицій, які від вас вимагає придбання нерухомості, послуги юриста окупляться досить швидко.

На початок