Україна – це перевага для НАТО: у МЗС відреагували на "викривлені наративи" у німецьких ЗМІ

Україна – це перевага для НАТО: у МЗС відреагували на "викривлені наративи" у німецьких ЗМІ

НАТО
. Штаб-квартира Організації Об'єднаних Націй в Брюсселі, Фото: Кензо Трибуйяра Getty Images

У Міністерстві закордонних справ прокоментували публікацію у німецьких ЗМІ щодо відсутності конкретики серед членів НАТО в питанні вступу України до Альянсу.

Як зазначив речник МЗС Олег Ніколенко, останнім часом в деяких іноземних ЗМІ з’являються публікації, які намагаються послабити міжнародну підтримку України, змінити акценти довкола очікуваних контрнаступів, просувати "альтернативні" мирні плани та поставити під сумнів український курс на членство в НАТО.

За його словами, у міністерстві звернули увагу на подібну публікацію від Німецького агентства преси (DPA), де журналісти, посилаючись на неназваних співрозмовників, стверджують, що кроки до членства в НАТО можуть відволікти від "набагато важливішої підтримки України" та підштовхнути Росію до агресивнішої війни.

"Далі агентство робить висновок, що прогрес, ймовірно, буде можливий лише після досягнення Україною успіхів в протидії російській агресії", — зазначив Ніколенко.

Читайте також: Столтенберг назвав умову для "змістовних переговорів" Україна та РФ

Речник МЗС наголосив, що зазначені аргументи становлять "набір помилкових суджень", які давно втратили свою актуальність.

"По-перше, дійсно, попереду нас очікують важливі битви, але Україна вже досягла вражаючих успіхів в обороні від російської агресії. Завдяки героїзму українських захисників та захисниць, а також міжнародній підтримці, Україна не лише витримала удар, але і проводить успішні операції зі звільнення окупованих територій", — сказав він.

Ніколенко наголосив, що українці зараз роблять найбільший внесок в євроатлантичну безпеку.

У відповідь на аргументи про необхідність утримуватися від кроків, які нібито можуть "спровокувати" Росію на нову агресію, він нагадав слова міністра Дмитра Кулеби про те, що Росію провокує лише невизначеність.

Речник МЗС нагадав, що у 2014 році, коли Росія окупувала Крим та розпалила війну на Донбасі, Україна була офіційно позаблоковою країною.

Читайте також: Україна отримала від союзників 98% обіцяної військової техніки — Столтенберг

"Позаблоковість України не допомогла утримати РФ від агресії. Дипломатичні зусилля України, Франції та Німеччини в рамках Мінського процесу також не допомогли запобігти повномасштабному російському вторгненню. Тому що мета Москви – повне знищення України. Натомість просування на шляху до вступу України в НАТО змусить Росію вгамувати свою агресію", — зазначив Ніколенко.

По-третє, за його словами, поточна міжнародна підтримка України в протидії російським військам не суперечить, а навпаки доповнює процес набуття членства в НАТО.

"Майбутнє євроатлантичної безпеки вирішується на полі бою в Україні, а вступ нашої держави до НАТО гарантуватиме стратегічну безпеку всього Альянсу. Україна – це не проблема, а перевага для НАТО", – зазначив Ніколенко.

У відповідь на "розмірковування анонімних джерел" речник МЗС наголосив, що вступ України до НАТО – в інтересах самого Альянсу.

"Ми закликаємо партнерів проявити лідерство. Міністр Дмитро Кулеба чітко окреслив українські очікування: на саміті в Вільнюсі Україна розраховує отримати зобов’язання від союзників, яке визначить шлях до нашого вступу в НАТО.Час для такого кроку давно назрів", — зазначив Ніколенко.

Про що йдеться у публікації німецького агентства DPA

США та Німеччина "за зачиненими дверима" дали зрозуміти, що поки що не хочуть брати на себе жодних зобов'язань, які суттєво виходять за межі декларації НАТО від 2008 року, щодо прийняття України до Альянсу, повідомило агентство DPA.

У декларації тодішні глави держав і урядів погодилися, що Україна і Грузія повинні приєднатися до НАТО. Однак конкретних термінів чи графіка для цього не було.

Агентство нагадало, що президент Володимир Зеленський нещодавно закликав НАТО розчистити шлях України до Альянсу на саміті в липні.

Читайте також: Потрібні механізми для інтеграції України в НАТО після закінчення війни — президент Литви

Також зазначається, що вимоги Зеленського щодо членства Україн в НАТО підтримують країни Центральної та Східної Європи, зокрема Литви. Однак, як пише DPA, наразі малоймовірно, що їм вдасться переконати партнерів по НАТО, таких як США, змінити курс.

За словами дипломатів, противники конкретної перспективи вступу пояснюють свою позицію тим, що ця мета наразі не є реалістичною і може відволікти від набагато важливішої підтримки України. Крім того, існує ризик, що нові зобов'язання перед НАТО можуть надати Росії аргументи для ще агресивнішої війни.

За словами дипломатів, наразі ведеться робота над пакетом підтримки України до вступу в НАТО, який вже був анонсований генсеком Альянсу Єнсом Столтенбергом.

Також йдеться про те, щоб запропонувати Україні можливість провести переговори про ще тіснішу співпрацю у формі Ради Україна-НАТО. Один високопоставлений дипломат нещодавно заявив, що це могло б посилити "почуття партнерства" між НАТО і Україною і реально змінити ситуацію.

"Згідно з інформацією в колах НАТО, реальний рух у переговорах про перспективи вступу України, ймовірно, буде тільки в тому випадку, якщо Україна досягне успіху у війні проти Росії. Тоді державам НАТО не потрібно було б боятися стати прямою стороною війни, прийнявши Україну", — пише DPA.

На запит агентства в адміністрації США відмовилися коментувати внутрішні переговори перед самітом у Литві. Однак джерело опосередковано підтвердило, що вважає подальші постачання зброї та іншу допомогу для України в нинішній ситуації важливішими за плани вступу до НАТО.

Читайте також: Міністр оборони Німеччини вважає, що для НАТО ще не час ухвалювати рішення про членство України

Високопоставлений чиновник заявив, що зараз також розглядається те, що можна зробити в довгостроковій перспективі для зміцнення здатності України протистояти агресії та стримувати її.

Стосовно перспектив вступу України в НАТО джерело дало розуміти, що США не ставлять під сумнів декларацію НАТО 2008 року, але "питання не в тому, чи приєднається Україна до Альянсу, а в тому, коли".

Що відомо про перспективи вступу України в НАТО

30 вересня 2022 року президент України Володимир Зеленський, голова Верховної ради Руслан Стефанчук та прем’єр-міністр Денис Шмигаль підписали заявку на вступ України в НАТО за пришвидшеною процедурою. Відповідна процедура передбачає вступ до НАТО без ПДЧ. У цьому питанні Україна орієнтується на досвід Фінляндії і Швеції. Поки українська сторона чекатиме на затвердження від всіх членів Альянсу, вона пропонує реалізувати пропозиції щодо гарантій безпеки для України згідно з Київським безпековим договором.

Генсек НАТО Столтенберг того ж дня заявив, що вступ України в НАТО залежить від згоди усіх 30-ти союзників.

Президенти 9 країн Центральної та Східної Європи офіційно підтримали членство України в НАТО. Серед них — лідери Чехії, Естонії, Латвії, Литви, Північної Македонії, Чорногорії, Польщі, Румунії та Словаччини. Також про підтримку вступу України до Альянсу заявила Канада. У Білому домі вважають, що вступ України в НАТО"не на часі".

Прессекретар президента Росії Володимира Путіна Дмитро Пєсков прокоментував подану Україною заявку на вступ до НАТО, заявивши, що євроатлантичний курс української влади став причиною російської агресії проти України.

На початок