Майже 20 ліричних, обрядових та козацьких пісень привезли з експедиції Харківщиною учасники фольклорного гурту "Муравський шлях". Восени 2022 року колектив розпочав проєкт "Фольклор і війна". Фольклористи побували у Черкаській Лозовій, Дергачах, Шовкоплясах, Балаклії, Вишневій та Малинівці.
Про це Суспільне Харків розповіла керівниця гурту Галина Лук’янець.
За її словами, в експедицію поїхали, окрім збору нематеріальної спадщини, ще й для того, щоб підтримати виконавців, які залишилися на деокупованих територіях.
"Ми приїжджаємо у ті села, де ми колись записували традиції. Розшукуємо тих виконавців. І, якщо можна, досліджуємо, документуємо стан. Чи жива взагалі ця ідея під час війни", — розказала Галина Лук’янець.

За її словами, майже у кожному населеному пункті, куди приїжджала експедиція, фольклористи спілкувалися з трьома-чотирма людьми.
"Ми розуміємо, що війна, звісно, не може підтримувати фольклорну традицію. Вона її руйнує. Просто фізично руйнує людей, які через стрес помирають або ж виїжджають. На фольклорну традицію це дуже впливає. Проте люди пристосовуються до всього, навіть до таких ситуацій. Тим більше наші респонденти — люди похилого віку, вони вимушено пристосовуються. Навіть на такому рівні у людей є бажання спротиву. І такий от патріотизм", — поділилася Галина Лук’янець.

Під час бойових дій та окупації частина колективів припинила свою діяльність, ділиться учасниця гурту Наталя Філатова-Білоус.

"У Черкаській Лозовій ми спитали бабусь, як вони називають росіян, а вони кажуть: "урки". Ми питаємо: "А ви знаєте, хто такі "орки"? Вони кажуть: "Ні, не знаємо. Ми знаємо, хто такі "урки" — це росіяни". І це теж фольклор. Тому що це так називають у цьому регіоні росіян зараз", — розказала учасниця гурту Наталія Філатова-Білоус.
За її словами, ті пісні, які вдалось зібрати, "звучать по-іншому для нас".
"Ми нарешті почали їх відчувати на такому рівні, знаєте, особистісному. Коли ти співаєш і чуєш пісню про козака, який загинув, ти одразу асоціюєш з тими подіями, які проживаєш нині", — пояснила Наталя Філатова-Білоус.

"Коли ти чуєш про те, як дівчина тужить за своїм нареченим, ми починаємо це на особистісному рівні сприймати. Це показує те, наскільки у нашому фольклорі оспівуються вічні актуальні теми й те наскільки часто ми проходимо це коло, за яким слідує наступне, коли ми знову опиняємося в тій точці історії, де нас зустрічає війна", — розповіла Філатова-Білоус.
За словами керівниці гурту, цього року планують поїхати ще до трьох сіл Харківщини.
Читайте також
У Харкові попри обмеження культурних заходів зіграли прем'єру. Як реагують в обладміністрації
Підписуйтесь на новини Харкова та області в Facebook, Viber, Instagram, Telegram, Youtube