У Харкові попри обмеження культурних заходів зіграли прем'єру. Як реагують в обладміністрації

У Харкові попри обмеження культурних заходів зіграли прем'єру. Як реагують в обладміністрації

У Харкові попри обмеження культурних заходів зіграли прем'єру. Як реагують в обладміністрації
Фрагмент вистави "Цяточка" у Харківському театрі ляльок. Фото: Ірина Деркач

Згідно з постановою про обмеження проведення культурних заходів у Харківській області, прем'єри вистави "Вертеп. Війна. Вірші" та виступ письменника Сергія Жадана 29 та 30 квітня мали бути скасовані, адже Харківський театр ляльок не входить до переліку культурних закладів, де дозволили проведення подій. Прем'єри відбулись, але заклади культури та діячі чекають діалогу із владою щодо скасування чи зміни постанови.

"Не дуже своєчасне рішення"

Ухвалення постанови не є своєчасним рішенням, вважає Сергій Жадан.

"З огляду на потреби й запити харків'ян на культурне життя у Харкові, мені здається, це не дуже своєчасне рішення. Якраз весь минулий рік від початку повномасштабного вторгнення говорю про те, що культура не повинна в жодному разі ставитись на паузу. Дуже важливо, щоб місто жило повноцінним життям і дуже важливо не знецінювати культуру як таку", — каже письменник.

сергій жадан
Фото: serhiy_zhadan/Instagram

"Є зараз такий термін, який часто вживають — серйозно, з іронією чи сарказмом — "культурний фронт". Як на мене, у цьому терміні немає нічого смішного чи саркастичного. Насправді культура є невід'ємною складовою суспільного життя".

"Я навпаки вважаю, що у Харкові сьогодні мають максимально працювати культурні заклади і речі, пов'язані з культурними ініціативами. Я чудово розумію, чим керувалися представники влади, себто питання безпеки, безперечно, дуже важливо. Прилетіти може в будь-який момент. Наскільки я розумію, до цього було розпорядження чи було розуміння того, що культурні заходи можуть відбуватися там, де є бомбосховище, місця безпеки, де люди можуть заховатися в разі повітряної тривоги", — говорить Сергій Жадан.

театр ляльок харків
29 квітня у Харківському ляльковому театрі має відбутися вистава, на якій має зачитати вірші Сергій Жадан. Квітень 2023 року. Фото: Ірина Гнатюк/Суспільне Харків

У театрі ляльок облаштоване укриття, вони подбали про безпеку глядачів, вважає митець.

"Мені здається, варто було б переглянути цю постанову і все-таки зважати не лише на питання безпеки, а і на питання того, що ми не мусимо і не маємо жити в постійному стресі, страху і тривозі. Ми маємо жити повноцінно, ми маємо рухатись вперед до нашої перемоги".

Позиція театру та влади

Глядачів на виставах 29 та 30 квітня було понад 50, повідомила Суспільне Харків менеджерка театру Ольга Дорофєєва.

"У наших планах — вести перемовини. Якось домовлятись, отримувати коментарі, щоб легально продовжувати роботу. Сьогодні-завтра маємо вирішити, що будемо робити на вихідних. У нас є сформований графік подій. Ми думали, що отримаємо певні роз'яснення, пояснення щодо цієї ситуації. Хочеться боротися за право проводити заходи", — каже Дорофєєва.

театр харків
Фрагмент вистави "Майська ніч" у Харківському театрі ляльок. Фото: Ірина Деркач

Директор Департаменту культури і туризму ХОВА Едуард Павленко у коментарі Суспільне Харків сказав, що мав донести інформацію до закладів культури щодо постанови Ради безпеки, а не стежити за її виконанням: "Є протокол Ради безпеки. Я не член Ради безпеки, тому стосовно заборони — це треба запитати когось, хто є членом Ради безпеки або Департамент цивільного захисту. Я гадаю, що там буде більш обґрунтована відповідь. Я довів інформацію до закладів культури щодо цієї постанови: щоб вони ознайомились та врахували у роботі".

На питання журналіста Суспільне Харків: "Хто стежить за виконанням протоколу?" Едуард Павленко відповів: "Правоохоронні органи".

Директор Департаменту цивільного захисту Іван Сокол також пояснив, що можливі санкції та стеження за дотриманням протоколу — це повноваження правоохоронних органів.

Суспільне Харків звернулося по коментарі до Нацполіції Харківщини та пресслужби ХОВА.

Що відомо

  • На Харківщині з 28 березня заборонили проводити масові заходи, якщо кількість глядачів перевищує 50 людей. Згідно з рішенням департаменту культури та туризму Харківської ОВА, їх забороняється проводити у приміщеннях філармонії, театрів, музеїв, бібліотек та на відкритому просторі.
  • Голова обласної ради Тетяна Єгорова-Луценко переконана: театри мають продовжити роботу за умови, що у будівлях є укриття, а очільник ОВА Олег Синєгубов стверджує, що нині безпекова ситуація не дозволяє проведення заходів з участю понад 50 людей.
  • 27 квітня, начальник обладміністрації Олег Синєгубов підтвердив, що заборона масових зібрань у закладах культури залишається. Вона поширюється й на ті майданчики, де обладнані укриття: "Летить ракета С-300 скільки секунд? Відповідно 30-40. Запропонуйте їм людей 300, 200, 500 або півтори тисячі спустити за менш ніж хвилину до укриття".
  • Представники обласної ради звернулися до Міністерства культури та військової обладміністрації з проханням переглянути рішення про заборону вистав та концертів.

Підписуйтесь на новини Харкова та області в Facebook, Viber, Instagram, Telegram, Youtube

Вибір редакції

На початок