Туреччина підтримує Україну у продовженні роботи "зернової угоди" — посол України в Туреччині

Туреччина підтримує Україну у продовженні роботи "зернової угоди" — посол України в Туреччині

Посол України в Туреччині Василь Боднар
. Посол України в Туреччині Василь Боднар. Фото: УНІАН

Туреччина декларує готовність підтримувати Україну в питанні роботи "зернової угоди".

Про це на брифінгу сказав надзвичайний і повноважний посол України в Туреччині Василь Боднар.

"Турецька сторона декларує готовність підтримувати Україну. І своїми діями вона це підтверджує. Оскільки ті домовленості, які були між віцепрем’єр-міністром Олександром Кубраковим та міністром оборони Туреччини Хулусі Акаром імплементуються в дію зараз у спільному координаційному центрі. Тому, звичайно, з нашої політичної взаємодії ми бачимо повну підтримку Анкари", — наголосив дипломат.

Водночас Василь Боднар нагадав, що зернова угода ухвалюється на 120 днів і жодних змін у терміні не передбачено. За потреби ж перегляду угоди, зауважив він, потрібно враховувати й вимоги української сторони щодо розширення портів та спектру продукції.

Він додав, що Україні вже зараз слід готувати альтернативні варіанти доставки зерна на випадок блокування Росією "зернової ініціативи" після 18 травня.

"Нам треба думати над якимись альтернативними варіантами, якщо росіяни спробують заблокувати угоду 18 травня. Звичайно, що жоден із посередників не підтримує дій РФ, але коли прийде 18 травня, ми побачимо, як кожна зі сторін буде діяти. Можливо, вже зараз нам потрібно формувати плани "Б" і "С", куди підуть кораблі та чи вони підуть, якщо росіяни будуть створювати перешкоди чи блокувати саму ініціативу, чи загрожувати портам", — сказав Боднар.

Дипломат також зауважив, що у разі блокування Росією "зернової ініціативи" для партнерів України це буде важливим сигналом, що РФ не є "надійним переговорником і не дотримується попередньо укладених угод".

Що відомо про "зернову угоду"

22 липня 2022 року у Стамбулі Україна, Туреччина та ООН підписали угоду про розблокування портів та вивезення українського зерна. Таку ж угоду підписала Росія.

29 жовтня 2022 року Російська Федерація заявила, що припиняє участь у "зерновій угоді" підписаній Україною, Росією, Туреччиною та ООН у Стамбулі, яка передбачає розблокування українських портів. Причина — нібито атака кораблів Чорноморського Флоту 29 жовтня вранці.

2 листопада Росія відновила свою участь у "зерновій угоді".

17 листопада угоду продовжили на чотири місяці.

19 березня 2023 року міністр аграрної політики та продовольства України Микола Сольський повідомив, що попри спроби тиску та шантажу з боку Росії, Україні та партнерам вдалося продовжити дію "зернової угоди" на тих самих умовах, на яких вона початково укладалася із терміном дії 120 днів.

Читайте також

Зернова ініціатива: огляди суден поновлюються — Кубраков

Як би українське зерно постачалось морем, то проблема не стояла б так гостро — Всеукраїнський конгрес фермерів

Туреччина виступила за зняття обмежень щодо експорту російського зерна та добрив

Польські фермери і українське зерно: міністри України та Польщі зустрінуться на кордоні

Зернова ініціатива: угода передбачає подовження на 120 днів — речник Генсека ООН

На початок