Готель, трапезна, кулеб’яка, кагор — як заробляють в Києво-Печерській лаврі

Готель, трапезна, кулеб’яка, кагор — як заробляють в Києво-Печерській лаврі

Києво-Печерська лавра
Києво-Печерська Лавра. Фото: УНІАН

У Києво-Печерській лаврі — одному з найбільших християнських центрів в Україні — 122 історичні пам'ятки, а загалом там 144 споруди. У частині з них можна не тільки молитися, а й поїсти, переночувати за не дуже великі гроші, купити сувенірні ікони, вино або російську кулеб’яку. Понад 30 років всім цим керувала УПЦ (МП), поки 29 березня 2023-го з нею не розірвали договір оренди приміщень. Як заробляє Лавра — розповідає Суспільне.

Перед входом в Києво-Печерську Лавру поліція перевіряє документи та речі — шукає небезпечні предмети. У дворі — поодинокі монахи та віряни. "Чужих" вони бачити не дуже раді. Перше питання до преси: "Чому тут знімають? Чи Владика давав на це благословення?".

Їжа

Проходимо канцелярію Київської митрополії УПЦ (МП). Раніше, розповідають нам, у цій будівлі сидів митрополит та екснамісник Лаври Павло (Лебідь). Поруч з канцелярією — трапезна. Те, що в цьому приміщенні можна поїсти видає запах готування та роздруковане російською мовою оголошення про це. Заходимо в трапезну під звук церковних дзвонів.

Трапезна Києво-Печерська Лавра
Трапезна на території Києво-Печерської Лаври. Фото: Ліля Гончарук / Суспільне

Асортимент їжі — великодні паски, вино, салати, страви з риби та м'яса. Перші страви обійдуться від 50 до 70 грн, другі — по 70 грн, напої до 20 грн. А ще є штраф за миття посуду в умивальниках — 1000 грн. Вони тільки для миття рук, про що повідомляє оголошення.

Трапезна Києво-Печерська Лавра
Трапезна на території Києво-Печерської Лаври. Фото: Ліля Гончарук / Суспільне

У залі трапезної — близько 10 дерев'яних столів. Три з них зайняті відвідувачами. Офіціантів тут немає — замовлення роблять за касою. Хочемо поговорити з персоналом, але побачивши журналістів, він втікає.

Трапезна Києво-Печерська Лавра
Трапезна на території Києво-Печерської Лаври. Фото: Ліля Гончарук / Суспільне

Далі йдемо подвір'ям Нижньої Лаври. Навпроти Духовної академії та семінарії УПЦ (МП) — МАФ. Серед іншого на вітрині — пиріжок з картоплею і підпис: "кулеб’яка картошка". Кулеб’яка — це традиційна російська страва. Намагаємося поговорити про це з продавцем, проте він закриває вікно МАФу.

МАФ Києво-Печерська Лавра кулеб'яка
Асортимент МАФа на території Києво-Печерської Лаври. Фото: Ліля Гончарук / Суспільне

В іншому кіоску навпроти Хрестовоздвиженського храму, де зазвичай проводять служби УПЦ (МП), серед випічки також кулеб’яка. Продавчиня Олександра пояснює: "Це закарпатська страва, наскільки я знаю. Користується популярністю серед прихожан. Мені нормально її продавати, тут же написано: "з картоплею", а "не с картошкой".

Читайте також: Дві служби в одній Лаврі. Як ПЦУ та УПЦ (МП) провели великодні літургії

Ікони

Далі заходимо до декількох церковних крамниць, які розташовані по всій території Лаври. Ціни на ікони в них — від 4,5 до 125 тисяч грн. На іконах бачимо печатку: "Софрино". Це підприємство поблизу Москви, де виготовляють церковні товари. З цією печаткою в Лаврі продають не тільки ікони. В одному з магазинів, продавчиня каже, що з фабрики "Софрино" привезли й чаші для причастя.

Ікони сувенірна крамниця Києво-Печерська Лавра
Ікони в сувенірній крамниці на території Києво-Печерської Лаври. Фото: Ліля Гончарук / Суспільне

Поруч з образами — сухе червоне та біле вино. Ціни на нього — від 400 до 1800 грн. В Україні для роздрібної торгівлі алкоголем потрібна ліцензія. "Проте якщо йдеться про продаж в обрядових цілях, це прямо не заборонено", — пізніше пояснив нам керівник Центру дослідження верховенства права і релігії Національного юридичного університету імені Ярослава Мудрого Дмитро Вовк.

"У храмах продається кагор, він використовуються для причастя і може продаватись, як товари релігійного призначення", — додає релігієзнавець Андрій Ковальов.

Читайте також: "Це удар по ідеології "русского міра" — чи покидають УПЦ (МП) Києво-Печерську Лавру

Готель

Повертаємося на вихід та поруч з ним помічаємо будівлю з табличкою: "Дім паломника". Телефонуємо, щоб дізнатись ціну за ночівлю. Нам відповідають: від 70 до 100 грн за добу, є варіант трохи дорожчий — з послугами прання та побутовою технікою в номерах, але є можливість жити й безплатно: "Хтось приїжджає стояти при вході. Люди моляться, борються за православ'я. Якщо приєднуєтесь, живете безплатно".

Намагаємося потрапити в середину "Дому паломника", проте працівники як тільки бачать знімальну групу, зачиняють двері.

***

Понад 30 років на території Києво-Печерської лаври знаходилася Українська православна церква московського патріархату. Кому належить бізнес в Лаврі та чому у крамницях продають російські товари, Суспільне запитало її екснамісника — митрополита УПЦ (МП) Павла (Лебідя), який знаходиться під цілодобовим домашнім арештом через підозри у розпалюванні міжрелігійної ворожнечі та поширенні матеріалів, що виправдовують російську агресію.

Чий бізнес митрополит не відповів та запевнив, російського в Лаврі не продають: "Є в нас чайні (трапезна), де паломники можуть перекусити, бо в місті дорого. В "Домі паломника" живуть паломники, наприклад, з Греції. Ікон також російських в нас немає, хіба з Греції завозимо. В Лаврі немає жодного закладу, про які говорять Міністерство культури та заповідник".

СБУ митрополит Павло Лебідь підозра Києво-Печерська лавра
Служба безпеки України 1 квітня 2023 року вручила підозру митрополиту УПЦ (МП) Павлу Лебідю, фото: СБУ

Йдеться про заяву Державної аудиторської служби, яка в березні 2023-го виявила на території монастиря 36 незаконних споруд. "Була створена міжвідомча комісія, про що було повідомлено митрополію УПЦ (МП). Вона дійшла висновків, що були порушення стосовно використання майна. Їх достатньо багато. У тому числі й новобудови на території нижньої Лаври без відповідних дозволів", — пояснював звіт комісії міністр культури та інформаційної політики Олександр Ткаченко.

Територіями комплексу і майном Києво-Печерської Лаври розпоряджається Національний заповідник "Києво-Печерська Лавра". УПЦ (МП) орендували приміщення в заповідника. 10 березня 2023 року заповідник надіслав в УПЦ (МП) лист про розірвання договору про оренду. 29 березня УПЦ (МП) мали виїхати з Лаври, але зробили це за декілька днів. На початку квітня в Лаврі почала працювати комісія Мінкульту з передачі державі будівель, які були у користуванні УПЦ (МП). Через це, каже заступник гендиректора з наукової роботи Лаври Костянтин Крайній, заповідник не може закрити крамниці та МАФи:

"Як тільки ця територія буде передана Києво-Печерському заповіднику, тоді ми будемо за неї відповідати. Поки що комісія починає (перевірку та складання актів прийому-передачі 79 об’єктів, які були передані монастирю в безоплатне користування у 2013 році — ред). Павло (Лебідь) не може перекидати відповідальність на нас за, те, що там відбувається. Це територія, яку він нам не передав. Коли це станеться, таких товарів і близько не буде".

Читайте також

Вибір редакції

На початок