"Іфтар з президентом — це меседж, що Крим скоро повернеться до України" — шейх Мурат Сулейманов

"Іфтар з президентом — це меседж, що Крим скоро повернеться до України" — шейх Мурат Сулейманов

Шейх Мурат Сулейманов Україна Рамадан
Шейх Мурат Сулейманов, муфтій Духовного управління мусульман України "Умма". Фото: Facebook / murat.sulejman

Для мусульман триває священний місяць Рамадан. Він розпочався 23 березня і закінчиться 21 квітня. Про те, як виглядає життя мусульман у час Рамадану, чим важливий цей період, звідки взялася ця традиція, де вчитися на імама в Україні та що кажуть мусульмани, що боронять Україну під Бахмутом — розповів в ефірі Радіо Культура шейх Мурат Сулейманов, муфтій Духовного управління мусульман України "Умма".

Що для мусульман означає місяць Рамадан?

Це місяць прощення. У цей місяць був посланий Коран, тому він важливий для нас. Це місяць милості та добрих справ. Кожен мусульманин у цей період намагається робити ще більше добрих справ.

Що означає "був посланий Коран"?

Місяць Рамадан можемо поділити на дві частини — пов'язану з Кораном і з постом. Піст ще до мусульман тримали інші громади, наприклад, християни або іудеї. І в Корані сказано: вам було приписано піст, як це було приписано до вас. Тому піст — це необхідний вид поклоніння для кожного з нас. Сам Коран посилався пророку Мухаммеду частинами протягом 23 років, бо під час життя у нього траплялося багато ситуацій. Коли він не знав, як правильно вчинити, йому приходили аяти або вірші з Корану. Також є періоди, коли Коран був посланий у Мецці та Медіні. Ці два міста є особливими для мусульман.

Читайте також: Від муфтія до парамедика на війні. Історія Саїда Ісмагілова

Що сучасний мусульманин може робити під час Рамадану, що повинен робити, а що під забороною?

Ми починаємо тримати піст на зорі, коли сонце тільки підіймається. І до його заходу не можемо ані пити, ані їсти. Це заборонено з 05:00 до 20.00. Також під час Рамадану ми відмовляємося не лише від їжі та води, а й від усього поганого. Наприклад, від лайки. Піст — це коли я віддаляюся та утримуюся від поганого. Для нас важливі ці духовні цінності, важливо захистити їх і залишити в собі, щоб вони були звичкою щоденного життя.

З 20:00 і до 05:00 мусульманин може вживати будь-яку їжу?

Так, але небагато. У нас є певний етикет — заклик до молитви. Це сигнал, що вже можемо приймати їжу. І що ми робимо? У нас є вода і фініки. Це символ Рамадану. Вода корисна, фініки — це глюкоза, яка необхідна для здоров’я. Після цього ми молимося, а шлунок готується до їжі.

Також у нас є вечірня молитва. Ми збираємось у мечеті, проводимо її щодня, протягом 30 днів. Ця молитва є тільки у місяць Рамадан. Після кожен, хто побажає, повертається до дому, може там молитися або лягати спати до п'ятої години, коли починається ранкова молитва.

Іфтар Зеленський мусульмане Рамадан військові
Українські воїни-мусульмани пад час офіційного іфтару за участю президента Володимира Зеленського. Скріншот з відео

Звідки взялася ця традиція? Чому вживати їжу можна саме в нічний час?

Це є в Корані, це наказ, бо так робив пророк Мухаммед. В ісламі є два основні релігійні джерела — Коран і саме життя пророка Мухаммеда. Коли ви читаєте Коран, не все можете зрозуміти. Тоді шукаєте, як це робив пророк Мухаммед. Його життя є тлумаченням священного Корану. У будь-якому виді поклоніння — молитва, піст, читання Корану або пожертва, ми дивимося, як робив пророк Мухаммед.

Яким чином вираховується, коли саме буде місяць Рамадан?

У мусульман є місячний календар. З ним пов'язані усі свята і події. Щороку календар на 10 або 9 днів рухається назад. Зараз є технології, які дають можливість зробити підрахунки. Це релігійне свято і помилок не повинно бути. Приїжджають учені, дивляться і кажуть, що ось ця дата — початок місяця Рамадану. І вона збігається для всіх країн.

Читайте також: Євстратій (Зоря) — про Великдень й комендантську годину, Лавру та перехід громад від УПЦ (МП) до ПЦУ

Хто може звільнятися від тримання Рамадану?

Найперше, діти. У них є вибір — вони можуть тримати піст, а можуть ні. Але часто діти хочуть. Перший Рамадан я почав тримати у сім років. Це був лютий, мої батьки тримали піст. Я зранку прокинувся, треба йти до школи, і вони кажуть: ми тримаємо Рамадан. Я сказав, що теж хочу. Це для дитини, як гра.

Також звільняються люди похилого віку. Ми розуміємо, вони слабкі, їм важко, багато з них приймають ліки, тому вони не тримають піст.

Людина, яка не може тримати піст, робить трапезу. Це такий ніби викуп, як штраф. Щоб він відчував відповідальність. В ісламі, якщо людина не може тримати піст, обов'язково робить трапезу мінімум на 60-70 людей. Це важливо для тих, хто має хвороби й постійно приймає ліки. Вони не тримають піст, але якщо в них є можливість, годують людей.

Вагітні жінки або ті, що народили й годують, теж мають вибір — тримати чи ні. Мусульмани можуть звертатися до нас за порадою, якщо є сумніви. Наприклад, людина хвора, але через 10 днів їй стає набагато краще. Тому ми кажемо: ви починаєте тримати піст, а пропущені дні — це буде ваш борг. До наступного Рамадану ви повинні його протримати.

Рамадан Київська мечеть тероборона мусульмане 2022
Київська мечеть навесні 2022-го стала місцем молитви та спілкування для мусульман, які не покинули місто. Молитись приходили також бійці Тероборони та інших збройних формувань: як місцеві, так і добровольці з інших країн. Фото: Аліна Смутко/Суспільне

Чим закінчується Рамадан?

Пожертвою — "закят аль-фітр". Це коли невеличку частину грошей ми даємо тим, хто потребує. Для того щоб людина, яка не може собі дозволити на свято щось купити, змогла це зробити.

Зранку — молитва і проповідь, які закінчуються святом. Звісно, є трапеза, всі радіють. Важливо у цей день відчувати, що це свято. Це є кульмінацією місяця Рамадан. А ще це подяка Всевишньому, що він дав можливість зустріти місяць Рамадан, провести його в поклонінні та з родиною. Я сам з Криму, мої родичі там. На жаль, ми не зможемо зустрітися. Але коли Крим повернеться, будемо святкувати разом.

Чи відбуваються у мусульман богослужіння онлайн?

Під час пандемії ми просто казали, що кожен молиться у своєму домі й це буде зараховано. Але загальну молитву ми не можемо зробити в онлайн-режимі — потрібно, щоб усі були в мечеті.

Якісь настанови ми робимо онлайн або створюємо відео і посилаємо вірянам. Але на молитви люди мають збиратися. Наприклад, святкова молитва. Ми не зможемо її провести в онлайн-режимі. Якщо нікого немає, молитва не може бути. Але кожен може молитися у своєму домі.

Читайте також: "Ідеться не про священну війну, а про справедливу" — релігієзнавець Козловський

В Україні християнські традиції введені у державний календар. Чи намагалися коли-небудь ісламську культуру долучити до календаря державних свят?

Були такі спроби. У мусульман є тільки два такі свята: Курбан-байрам і Ураза-байрам. Я впевнений, держава розуміє ці питання. Тому що мусульмани є невіддільною частиною українського суспільства, особливо кримські татари. Ми будемо працювати, будемо нагадувати. Нещодавно був Іфтар (вечірній прийом їжі під час місяця Рамадан — ред) з президентом. Це дуже важливі кроки для нас, мусульман, особливо для мусульман Криму. Це був такий прихований меседж, що скоро Крим повернеться до України.

Насправді в Україні ми знайшли великий феномен в тому, що тут є діалог між християнами та представниками інших конфесій. У Європі такого немає, навіть у мусульманських країнах. Тому Україна — це велика держава. Бажаємо, щоб цей діалог був завжди, і просимо Всевишнього, щоб він захистив Україну і всіх нас.

Скільки мусульман є в Україні на сьогодні?

До повномасштабного вторгнення було до мільйона. Зараз, думаю, десь 500-600 тисяч залишилося. Було багато студентів, багато хто виїхав. Також є і мусульмани з родинами, які жили, наприклад, у Маріуполі, Запоріжжі або Харкові. Пам'ятаю, багато кого ми зустрічали у Львові. Зараз мусульмани потроху повертаються.

Іфтар Рамадан Україна мусульмане військові
Перед іфтаром віряни у мечеті частуються фініками. Запивають водою, або молоком. Київ, березень 2022 року. Фото: Аліна Смутко/Суспільне

Які ісламські духовні заклади існують в Україні? Де громадянин України може вивчитися на імама?

До анексії Криму там було багато медресе. У 2003 році там відкрилася школа, де можна вивчити Коран напам’ять. І також там є релігійна наука. Після цього ви будете як імам, можете проводити молитву в мечеті. Але після анексії, на жаль, до цього немає доступу.

Також у наших мечетях є курси. Якщо вірянин бажає, можемо його навчити. Я сам навчаю, даю основні тези, що потрібно для імама, аби він міг вести релігійну роботу. А якщо він бажає бути спеціалістом, наприклад, в шаріатських науках, може поїхати за кордон — в Туреччину або в інші мусульманські країни, навіть в Індонезію. Посол України в Індонезії, каже, там чекають українських мусульман.

Читайте також: "Папа Римський підтримує контакти з РФ, бо це можливість припинити війну" — посол України у Ватикані

Мільйони мусульман з'їжджаються в Саудівську Аравію, щоб здійснити паломництво до святих міст ісламу. Зазвичай там є делегація з України. У чому смисл хаджу?

Хадж є стовпом ісламу. Це як піст і молитва. І мусульманин раз у своєму житті, якщо в нього є фінансова можливість і здоров'я, зобов'язаний поїхати й звершити паломництво. Це робиться на свято жертвоприношення — це після Рамадану за 70 днів. Чому саме у Мекку? Мекка — це перша мечеть. Її почав будувати Адам, перша людина. Після цього її будував пророк Авраам з сином Ісмаїлом. А потім пішов обряд поклоніння — хадж, паломництва. Для нас важливо, що кожна мечеть — це дім Всевишнього. Він нас туди запрошує, на духовність. Щоб йому поклонялись, зверталися до нього. Там є певні обряди — стояння, обхід, треба робити багато речей щоб хадж відбувся.

Чи можемо говорити про таке поняття, як "український іслам"?

У кожного народу своя культура. Іслам заохочує, щоб ми знайомилися одне з одним. У нас є звичай: якщо якась традиція іншого народу сподобалась, її будуть практикувати. Звісно, є основи, які не можна порушувати. Наприклад, вірити в одного бога і ще в одного. Або у нас є п’ять основних молитов. Я не можу сказати: оскільки живу в Україні, буду молитися на дві молитви. Є правила, що не змінюються. Але я кажу: у першу чергу я мусульманин, потім кримський татарин, тобто українець з Криму.

Звідки береться зневажливе ставлення до жінки в деяких мусульманських країнах?

Головна проблема — неправильне розуміння Корану та життя пророка Мухаммеда. Якщо мусульманин поводиться різко, одразу зрозуміло, він погано знає свою релігію. Пророк Мухаммед жодного разу не підвищував голос до своєї дружини. Якщо вона робила щось не те, він мовчав. І говорив: найкращий серед вас той, хто найкраще ставиться до своєї жінки. Це стосувалося всіх. Мухаммед жив серед християн та іудеїв, серед тих, хто не вірив у бога.

Як складається доля мусульман, які зараз захищають Україну?

Наші молитви з ними. Ми з ними на зв’язку. Також відвідуємо їх на фронті. Нещодавно у Костянтинівці я проводив молитву, зустрічався з військовими мусульманами. На жаль, десятки воїнів-мусульман віддали життя, захищаючи державу. І це продовжується. Нещодавно я розмовляв з хлопцями, які зараз у Бахмуті. Вони просили читати за них молитву. Ми читаємо і допомагаємо, чим можемо. І розуміємо, що для них буде велика винагорода перед Всевишнім за їхню мужність.

Читайте також

На початок