У Росії висилають співробітника посольства Молдови у відповідь на висилку дипломата РФ

У Росії висилають співробітника посольства Молдови у відповідь на висилку дипломата РФ

Будівля МЗС Росії
Будівля МЗС Росії. Фото: пресслужба МЗС РФ

МЗС Росії заявило "рішучий протест" послу Молдови Ліліану Дарію у зв'язку з "недружніми щодо Росії кроками офіційного Кишинева" та оголосило персоною нон ґрата співробітника молдовського посольства. Про це повідомляється на сайті російського МЗС.

“25 квітня в МЗС Росії викликали Надзвичайного і Повноважного Посла Республіки Молдова в Російській Федерації Л.Дарія, якому заявлено рішучий протест у зв'язку недружніми по відношенню до Росії кроками офіційного Кишинева, що тривають”, — йдеться у повідомленні.

Дарію вручили ноту міністерства про те, що у відповідь на, як стверджують російські дипломати, “нічим не вмотивоване рішення молдовської влади” від 19 квітня оголосити "persona non grata" співробітника Посольства Росії в Молдові російська сторона оголошує "persona non grata" співробітника Посольства Молдови в Росії.

“Крім того, главі молдовської дипмісії повідомлено про рішення закрити в'їзд до Російської Федерації низці офіційних осіб Республіки Молдова у відповідь на їхні регулярні антиросійські заяви, а також приєднання Кишинева до санкційних списків Євросоюзу, фігурантами яких є громадяни Російської Федерації”, — заявили в МЗС РФ.

Попереднього разу російського дипломата вислали з Молдови наприкінці жовтня 2022 року. Це сталося після того, як на території країни впали уламки ракети внаслідок обстрілу РФ інфраструктури України. Тоді масований обстріл РФ призвів до того, у десяти регіонах України було пошкоджено близько двадцяти об'єктів, більшість із них — енергетичні.

Що відомо про ситуацію у Молдові

Президент Зеленський під час виступу на саміті ЄС 9 лютого заявив про "план Росії взяти Молдову під свій контроль". Служба інформації та безпеки Молдови підтвердила, що молдовська сторона отримувала від України дані про наміри Росії провести кампанію з дестабілізації ситуації в державі.

13 лютого президентка Молдови Мая Санду підтвердила цю інформацію і заявила, що за допомогою протестів опозиції РФ має намір здійснити держпереворот у Молдові та змінити владу в Кишиневі.

20 лютого президент України заявив, що Росія давно планувала змінити владу та влаштувати провокації у Молдові, про що він уже попередив президента Маю Санду. Однак Молдова і РФ не мають спільного кордону, а росіяни могли перекидати своїх військових лише в аеропорт у Кишиневі. 21 лютого прем'єр-міністр Дорін Речан підтвердив слова Зеленського про те, що РФ планує захопити аеропорт у Кишиневі для перекидання військових до Молдови.

З осені минулого року у Молдові тривають мітинги проти підвищення цін на енергоносії у країні та дій уряду. Їх скликає опозиційна до влади політична партія "Шор". За словами президентки країни Маї Санду, ця партія "намагається показати чи продати ідею Москві, що вони можуть дестабілізувати Молдову".

Водночас влада заявляє, що постачання російського газу є методом шантажу Росії. Річ у тім, що частину енергоносіїв Молдова за контрактами із "Газпромом" має постачати у невизнане Придністров’я, де з 90-х років перебувають російські військові.

Читайте також

ЄС планує відправити до Молдови місію для протидії гібридним загрозам — Боррель

Мітинги у Молдові та солдати РФ у Придністров’ї — як Росія тисне на владу Кишинева. СУСПІЛЬНЕ | ПОЯСНЮЄМО

Вибір редакції

На початок