ЄС планує відправити до Молдови місію для протидії гібридним загрозам — Боррель

ЄС планує відправити до Молдови місію для протидії гібридним загрозам — Боррель

ЄС планує відправити до Молдови місію для протидії гібридним загрозам — Боррель
Голова європейської дипломатії Жозеп Боррель під час зустрічі голів МЗС Євросоюзу, 20 березня 2023 року. Фото: AP

Європейський Союз планує відправити до Молдови спеціальну цивільну місію за аналогом місій до Африки.

Про це заявив Високий представник Європейського Союзу з питань закордонних справ Жозеп Боррель під час Форуму з питань оборони і безпеки імені Шумана у Брюсселі.

"Ми хочемо більш системно застосовувати модель навчати й оснащувати, а не лише пропонувати навчання. Цей підхід показав хороші результати у Нігері й Сомалі. Зараз ми готуємо нову місію – для Республіки Молдова, щоб посилити спроможність країни протидіяти гібридним загрозам", — зазначив Боррель.

Читайте також: Росія планувала взяти Молдову під свій контроль до 2030 року — журналісти-розслідувачі

Він також додав, що мета Євросоюзу — зробити у місіях більший акцент на запобіганні кризових ситуацій, замість того, щоб реагувати вже після виникнення проблеми.

Що відомо про ситуацію у Молдові

Президент Зеленський під час виступу на саміті ЄС 9 лютого заявив про "план Росії взяти Молдову під свій контроль". Служба інформації та безпеки Молдови підтвердила, що молдовська сторона отримувала від України дані про наміри Росії провести кампанію з дестабілізації ситуації в державі.

13 лютого президентка Молдови Мая Санду підтвердила цю інформацію і заявила, що за допомогою протестів опозиції РФ має намір здійснити держпереворот у Молдові та змінити владу в Кишиневі.

20 лютого президент України заявив, що Росія давно планувала змінити владу та влаштувати провокації у Молдові, про що він уже попередив президента Маю Санду. Однак Молдова і РФ не мають спільного кордону, а росіяни могли перекидати своїх військових лише в аеропорт у Кишиневі. 21 лютого прем'єр-міністр Дорін Речан підтвердив слова Зеленського про те, що РФ планує захопити аеропорт у Кишиневі для перекидання військових до Молдови.

З осені минулого року у Молдові тривають мітинги проти підвищення цін на енергоносії у країні та дій уряду. Їх скликає опозиційна до влади політична партія "Шор". За словами президентки країни Маї Санду, ця партія "намагається показати чи продати ідею Москві, що вони можуть дестабілізувати Молдову".

Водночас влада заявляє, що постачання російського газу є методом шантажу Росії. Річ у тім, що частину енергоносіїв Молдова за контрактами із "Газпромом" має постачати у невизнане Придністров’я, де з 90-х років перебувають російські військові.

Вибір редакції

На початок