Польські фермери і українське зерно: міністри України та Польщі зустрінуться на кордоні

Польські фермери і українське зерно: міністри України та Польщі зустрінуться на кордоні

Комбайн вивантажує зерно
. Комбайн вивантажує зерно, ілюстративне фото: УНІАН

Міністр аграрної політики та продовольства України Микола Сольський у п’ятницю, 7 квітня, зустрічається зі своїм польським колегою Робертом Телусом на польсько-українському кордоні. Про це повідомляється на сайті польського уряду. Тема зустрічі — ввезення зерна з України.

“На кордоні ми зустрінемося з міністром сільського господарства України Миколою Сольським, щоб дізнатися більше про пропозиції української сторони щодо експорту сільськогосподарської продукції з цієї країни”, — зазначив Телус напередодні на засіданні Урядової антикризової групи.

Читайте також: У Польщі хочуть обмежити ввезення зерна з України. Що кажуть у Єврокомісії

Як повідомляє PolskieRadio24, переговори заплановані на прикордонному переході Дорогуськ-Ягодзин у Люблінському воєводстві.

“Темою обговорення стануть можливі шляхи пом’якшення кризи на внутрішньому ринку зерна шляхом обмеження імпорту української агропродукції до Польщі”, — пише PolskieRadio24.

Польська та українська сторони шукають шляхи вирішення проблем фермерів через наплив сільськогосподарської продукції – зокрема зернових – з України, відзначають польські журналісти. Роберт Телус, призначений напередодні міністром сільського господарства, підкреслив, що це питання є для нього пріоритетним.

Ротації у аграрному міністерстві відбулися, тому що у середу міністр сільського господарства Польщі Генрик Ковальчик подав у відставку. Це сталося на тлі зростання невдоволення серед фермерів щодо впливу імпорту українського зерна на ціни.

Читайте також: "Ми знайшли вихід": Зеленський про проблеми через експорт українського зерна до Польщі

Що відомо про постачання українського зерна через Польщу

У четвер, 6 квітня, речник польського уряду Петро Мюллер заявив, що українське зерно, яке транспортують через Польщу до третіх країн, не розвантажуватиметься на території країни.

Під час візиту президента України до Польщі 5 квітня Володимир Зеленський і прем'єр-міністр Польщі Матеуш Моравецький обговорили ввезення українського зерна до Європейського Союзу через Польщу, на який скаржилися місцеві фермери. За словами Зеленського, вони знайшли вихід.

"Ми обговорювали питання щодо наших фермерів – польських і українських. Ми знайшли вихід. Я вважаю, що найближчими днями, тижнями ми остаточно розв’яжемо всі питання, тому що не може бути будь-яких складнощів між такими близькими партнерами й реальними друзями, як Польща та Україна", — сказав Зеленський.

Водночас президент не уточнив, про який саме вихід ідеться.

30 березня Моравецький заявив, що в уряді Польщі планують розробити правила, які дозволять обмежити ввезення українського збіжжя до країни, бо "це зерно сьогодні дестабілізує наш ринок". У Єврокомісії заявили, що віддані подальшій підтримці України, однак імпорт українського збіжжя чинить тиск на сусідні країни, які фактично "завалені" українським зерном.

28 березня стало відомо, що Румунія і Польща ведуть переговори з Європейською комісією щодо механізмів відстеження експорту українського зерна, щоб гарантувати, що місцеві фермери не постраждають від потоку дешевого імпорту.

Після повномасштабного вторгнення Росії українські порти у Чорному морі були заблоковані, через що Україна, один із найбільших у світі експортерів зерна, була змушена шукати альтернативні маршрути постачання, зокрема через Польщу та Румунію.

Протягом 2022-го Польща та Румунія спільно сприяли експорту зернових з України. Додаткова пропозиція зерна на їхніх ринках спричинила тиск на фермерів, оскільки вплинула на ціни та можливості зберігання зернових. У двох країнах відбувалися місцеві протести проти урядів.

За оцінками Європейської комісії, фермери з Польщі, Румунії, Угорщини, Болгарії та Словаччини втратили 417 мільйонів євро від напливу дешевшого українського зерна на їхні ринки.

Що відомо про "зернову угоду"

22 липня 2022 року у Стамбулі Україна, Туреччина та ООН підписали угоду про розблокування портів та вивезення українського зерна. Таку ж угоду підписала Росія.

29 жовтня 2022 року Російська Федерація заявила, що припиняє участь у "зерновій угоді" підписаній Україною, Росією, Туреччиною та ООН у Стамбулі, яка передбачає розблокування українських портів. Причина — нібито атака кораблів Чорноморського Флоту 29 жовтня вранці.

2 листопада Росія відновила свою участь у "зерновій угоді".

17 листопада угоду продовжили на чотири місяці.

18 березня міністр інфраструктури України Олександр Кубраков повідомив, що угоду продовжили на 120 днів.

Читайте також

Бої на Донбасі, росіяни обстрілюють Херсонщину, Чернігівщину, Сумщину. 408 день війни. Онлайн

На початок