Як пандемія вплине на кіноіндустрію та що буде з кінотеатрами

Як пандемія вплине на кіноіндустрію та що буде з кінотеатрами

Як пандемія вплине на кіноіндустрію та що буде з кінотеатрами

COVID-19 завдав нищівного впливу усій світовій економіці; індустрія розваг не стала виключенням. За даними Statista, станом на середину березня світова кіноіндустрія зазнала збитків у розмірі 7 мільярдів доларів, а вже під кінець травня цифра збільшилась до 10 мільярдів. Фестивалі, вихід фільмів та серіалів, зйомки — всі ці складні та витратні процеси відміняются та переносяться.

Під економічною загрозою опинились і кінотеатри. Позачерговим засіданням Кабінету міністрів України було дозволено відкриття кінотеатрів з 2 липня. Звісно, із суворим дотриманням протиепідемічних правил, до яких, наприклад, відноситься заповнюваність залів не більше ніж на 50%. Що буде з кінотеатрами далі, як зміниться їхній репертуар та роль у житті українців?

Читайте також: "Фільми, без яких неможливо уявити 2010-2019"

Що думають світові експерти

Френк Патерсон, голова Pinewood Atlanta Studios (на цій студії знімаються фільми Marvel та серіали нового стрімінгового сервісу Disney+)

У коментарі телеканалу CNBC розповів, що студія відкрилася в червні, однак він не очікує, що знімальний процес розпочнеться раніше кінця літа. Патерсон вважає, що влітку можлива хіба що рання стадія "препродакшену" великих фільмів, на які чекає велика кількість глядачів — тобто, підготовка знімальних майданчиків, встановлення необхідних конструкцій, монтування павільйонів.

Звичайно, найбільш пріоритетною задачею він визначив безпеку усіх працівників, тестування та збереження соціальної дистанції. Френк вважає, що фільми — принаймні "першої пост-пандемічної хвилі" – зазнають змін. Студії не матимуть змоги, як раніше, найняти 150 акторів-статистів, що будуть стояти в полі та вдавати з себе зомбі. Але, за думкою Патерсона, це цікавий виклик та поштовх для кращих світових спеціалістів індустрії знайти нові креативні рішення – в сфері технологій чи спецефектів.

Френк Патерсон, голова Pinewood Atlanta Studios

Френк Патерсон, голова Pinewood Atlanta Studios

Райан Міллсеп, голова Blackhall Studios (відповідальні за ряд голлівудських блокбастерів: "Веном", "Ґодзілла ІІ: Король монстрів", "Джуманджі: Наступний рівень" та інші)

Райан розповів, що студія Blackhall у відповідь на пандемію коронавірусу зробила велику інвестицію у нову розробку Global Plasma Solutions, компанії, що спеціалізується на технології очищення повітря. Розробка встановлюється в системи вентиляції повітря, вироблячи позитивні та негативні іони. Ці іони притягуються до частинок повітряного походження електричним зарядом. Частинки згодом стають занадто «великими», щоби потрапляти в системи вентиляції та циркулювати далі (мається на увазі система запобігання передачі коронавірусної інфекції повітряним шляхом у місцях скупчення людей).

Серед інших перспективних економічних напрямів та можливих вирішень для кіноіндустрії Міллсеп назвав побуду "невеличких міст", які б цілком належали та контролювались студіями: там можна забезпечувати необхідний рівень безпеки та контролю, а також більш безпечно знімати свою продукцію.

Райан Міллсеп, голова Blackhall Studios

Райан Міллсеп, голова Blackhall Studios

Лінда Сегер, всесвітньо відомий "сценарний гуру" та авторка бестселеру "The Collaborative Art of Filmmaking"

Лінда вважає, що сценарії, які пишуться та будуть написані в пост-пандемічну епоху, будуть помітно відрізнятись від усього, що ми звикли бачити в кінотеатрах. Професійне кіновиробництво — це не тільки знімальний майданчик та актори, а ще і написання сценарію, який має враховувати не тільки логіку самого сюжету чи історії, а і можливості студії. Саме тому, за думкою Лінди, сценарії будуть враховувати протиепідемічні обмеження і в них буде менше локацій та менша кількість героїв в принципі.

Щодо жанрів — інтимні, камерні та чуттєві драми, клаустрофобічні фільми жахів, скоріше за все, будуть переважати серед нових фільмів, які на нас чекають. Як абсолютно логічна відповідь на світову тенденцію соціального дистанціювання та самоізоляції. Також Лінда Сегер передбачає, що під час підбору акторського складу фільмів будуть враховуватись сімейні зв’язки — і може надаватись перевага тим акторам, які є членами тієї самої "сімейної ланки", а тому можуть (і повинні) самоізолюватись разом у разі небезпеки.

Лінда Сегер

Лінда Сегер

Що буде з кінотеатрами далі

Як зміниться їхній репертуар та роль у житті українців?

– Про це нам розповів Дмитро Деркач, співвласник мережі кінотеатрів "Планета Кіно":

Перший час після карантину, звичайно, менше людей буде ходити в кіно. Основні причини: — відсутність гучних прем’єр через те, що студіям не вигідно випускати фільми в той час, коли більшість кінотеатрів в світі ще не працюють (студії будуть орієнтуватись на ситуацію з кінотеатрами в США, Китаї, Англії)

— наявність у певної частини населення страху місць масового скупчення людей, страху заразитися вірусом;

— серпень і вересень завжди були місяцями з низькою відвідуваністю;

Якщо не буде другої хвилі віруса і кінотеатри відкриються осінню, студії почнуть, як раніше, надавати прем’єри фільмів, я упевнений, що люди будуть так само ходити в кіно, як ходили до пандемії – і до зими ми повернемось у звичний режим, який був до карантину.

Ми побачили, як погано спрацювали онлайн-прем’єри фільмів "Тролі" та "Бладшот". Думаю, студії переконалися, що в оффлайн кінотеатрах вони заробляють набагато більше, ніж онлайн.

Також я побачив, що людям дуже швидко набридло життя в "ув'язненні" та споглядання онлайн-ресурсів. Буквально на другому місяці карантину всім хотілося соціалізації. Кінотеатри — це дуже простий, швидкий, зрозумілий, комфортний вид короткого відпочинку. Похід в кінотеатр — це особливий соціальний досвід, це можливість побачити світ, себе показати, на інших подивитися. Звичайно, при цьому повинен бути в прокаті відповідний фільм, але все ж таки в кінотеатри люди йдуть не просто дивитися кіно.

Дмитро Деркач, співвласник мережі кінотеатрів "Планета Кіно"

Дмитро Деркач, співвласник мережі кінотеатрів "Планета Кіно"

Про які останні знімальні тренди нам відомо

Оскароносний фільм Альфосно Куарона "Гравітація" вийшов у 2013 році, але про нього знову згадують зараз саме в контексті професійного кіновиробництва. Справа в тому, що там взагалі лише два актори — Санда Баллок, Джордж Клуні та безкрайній космічний простір. До того ж, єдиними "реальними" об’єктами у стрічці були лише їхні обличчя. Все інше було згенероване комп’ютером. Тобто, ця тенденція "віртуального виробництва" абсолютно точно буде взята на озброєння кіноіндустрією у найближчому майбутньому. Щоби творити та знімати, члени знімальної команди не обов’язково мають фізично знаходитись в одному просторі.

Читайте також: "41 серіал для залипання під час карантину"

Все це можливо завдяки досягненням у сфері комп’ютерних ігор. Зокрема, завдяки "ігровим рушіям реального часу" Unity та Unreal Engine. Ці технології дозволяють створювати графіку та візуальні ефекти у реальному часі, повністю замінити живу дію імітованою версією реального світу. Звичайно, ці технології вже використовувались під час виробництва великих блокбастерів як елементи — наприклад, у "Соло. Зоряні Війни. Історія". Але їх можна використовувати і для того, щоб повністю знімати фільми в такому середовищі. Відомий режисер Ніл Бломкамп зараз знімає міні-серіал "Адам" у ігровому просторі Unity.

Інша тенденція має назву "screenlife", "екранне життя". Це означає, що усі побачені нами події так чи інакше відбуваються на екрані того чи іншого гаджету: ноутбука або смартфона. Люди сидять за своїми комп’ютерами, ми бачимо їх через веб-камери — і в цей час відбувається щось страшне чи драматичне. Одним з перших "screenlife"-фільмів був трилер "Прибрати з друзів" про те, як підлітки за допомогою комп’ютерів розслідують самогубство своєї подруги.

Коли я побачу фільми, на які так розраховую піти в кіно

Певно, це основне питання, що турбує глядача: на які дати відтерміновані прем’єри довгоочікуваних фільмів? Остаточної відповіді на це немає. Є певні дати, які можуть змінюватись відповідно ситуації із COVID-19 у світі, тому радимо час від часу перевіряти їх у кожному конкретному випадку. Останні дані по найочікуванішим фільмам наступні (більш повний перелік за посиланням):

 • "Матриця 4" (1 квітня 2022)
 • "Чорна вдова" (6 листопада 2020)
 • "Бетмен" (1 жовтня 2021)
 • "Ґодзілла проти Конга" (21 травня 2021)
 • "Грейхаунд" (10 липня 2020, прем’єра на Apple TV+)
 • "Французьский диспетчер" (16 жовтня 2020)
 • "Нові мутанти" (28 серпня 2020)
 • "Мій шпигун" (26 червня 2020, цифрова прем’єра)
 • "Мулан" (21 серпня 2020)
 • "Посіпаки: Становлення лиходія" (2 липня 2021)
 • "Довод" (31 липня 2020)
Категорії
ТеатрАрхітектураДизайнІнше