"Китай не був на боці РФ у війні в Україні" — посол Китаю в ЄС

"Китай не був на боці РФ у війні в Україні" — посол Китаю в ЄС

Президент РФ Володимир Путін і голова Китаю Сі Цзіньпін в Москві 21 березня 2023 р.
. Президент Росії Володимир Путін і голова Китаю Сі Цзіньпін у Великому Кремлівському палаці в Москві 21 березня 2023 р. Фото: Kremlin Pool Photo через AP

Китай не був на боці Росії у війні в Україні. Про це заявив Посол Китаю в ЄС Фу Цун в інтерв’ю газеті The New York Times Китай напередодні візиту європейської дипломатичної місії до Пекіна. За його словами, Китай не буде надавати зброю Росії для використання в Україні ні зараз, ні в майбутньому.

Посол Китаю в Європейському Союзі заявив, що критики неправильно інтерпретують відносини його країни з Росією. Він також припустив, що їхні зв'язки можуть бути не такими “безмежними”, як колись заявляли лідери країн, пише видання.

За три тижні до вторгнення Росії в Україну лідери РФ і Китаю Володимир Путін і Сі Цзіньпін підписали спільну заяву, в якій проголосили "безмежну" дружбу між їхніми країнами, нагадує видання. Але Фу сказав, що Китай не був на боці Росії у війні, і що деякі люди "навмисно неправильно інтерпретують це через оголошену так звану дружбу або відносини "без обмежень".

“Без обмежень” — це не що інше, як риторика”, — сказав Фу, посилаючись на заяви Росії та Китаю про дружбу "без обмежень", зроблені минулого року.

За словами Фу, Китай не надавав військової допомоги Росії і не визнає її зусиль з анексії українських територій, включаючи Крим і Донбас.

За його словами, Пекін не засудив вторгнення, оскільки розуміє заяви Росії про “оборонну війну проти посягань НАТО”, а також тому, що його уряд вважає, що "глибинні причини є складнішими", ніж кажуть західні лідери.

Фу також прокоментував той факт, що лідер КНР Сі Цзіньпін досі не зателефонував президенту України Володимиру Зеленському. За його словами, відсутність дзвінка не має великого значення, що Сі дуже зайнятий, і що між двома країнами відбуваються часті контакти на нижчому рівні. Водночас західні аналітики протиставляють відсутність комунікації тісному контакту Сі і Путіна, зокрема поїздці Сі до Москви минулого місяця.

“Я знаю, що люди зациклені на президентському дзвінку. Той факт, що президент Сі не розмовляє із Зеленським, не означає, що Китай на боці Росії в українському питанні", — заявив посол.

Він додав, що Китай не буде надавати зброю Росії для використання в Україні ні зараз, ні в майбутньому. Фу розкритикував Державного секретаря США Ентоні Блінкена за його заяву в лютому про те, що Китай розглядає можливість надання Росії летальної зброї. Блінкен, за словами Фу, поширював "брехню на телебаченні".

Розмова із китайським дипломатом відбулася перед триденним візитом до Китаю президента Франції Еммануеля Макрон і президентки Європейської комісії Урсули фон дер Ляєн.

“Лідери ЄС намагаються збалансувати свої глибокі торговельні зв'язки з Китаєм і протистояти американському тиску з метою посилення своєї політики, особливо в світлі підтримки Китаєм Росії з початку війни. Китай намагається представити себе як посередника, наполягаючи на повазі до територіальної цілісності України, водночас схвалюючи деякі з наративів Москви про війну”, — пише видання.

Президент Франції Еммануель Макрон і президентка Єврокомісії Урсула фон дер Ляєн 5-7 квітня відвідують Китай.

Раніше фон дер Ляєн заявила, що Китай бачить слабкість Росії і поступово стає фаворитом у двосторонніх відносинах з РФ. Однак відносини КНР з Євросоюзом сильно залежатимуть від позиції Китаю щодо російського вторгнення в Україну.

Китай і війна Росії проти України

Китай не засудив Росію за повномасштабне вторгнення в Україну.

Китайська влада обережно коментує війну: з одного боку, вони не підтримали Росію, коли ООН голосувала за резолюцію із засудженням вторгнення РФ в Україну, але з іншого — не стали виступати проти вторгнення. Також Китай неодноразово закликав влади України і РФ до мирного врегулювання конфлікту.

На річницю вторгнення РФ в Україну 24 лютого у Китаї оприлюднили "мирний план" щодо війни в Україні. КНР закликає поважати суверенітет всіх країн, відмовитися від “менталітету холодної війни”, припинити воєнні дії та сісти за стіл переговорів. Також там виступили за припинення "односторонніх санкцій". Всього до китайського мирного плану увійшли 12 пунктів.

Читайте також

Сі не висловив наміру підтримати РФ у війні в Україні — ISW про другий день візиту

Підписали дві спільні заяви та обговорили "українську кризу": головне з пресконференції Путіна і Сі Цзіньпіна

Сі Цзіньпін став першим в історії Китаю головою, обраним на третій термін

"Ядерну війну неможливо виграти" — Китай про ядерну зброю в Білорусі

На початок