Китай бачить слабкість Росії і поступово стає фаворитом у двосторонніх відносинах з РФ. Однак відносини КНР з Євросоюзом сильно залежатимуть від позиції Китаю щодо російського вторгнення в Україну.
Про це заявила президентка Європейської комісії Урсула фон дер Ляєн, виступаючи 30 березня у Брюселі перед представниками організацій Mercator Institute for China Studies та European Policy Centre.
"Будь-який мирний план, який, по суті, визнавав би російську анексію, просто нежиттєздатний. Ми повинні бути відвертими в цьому питанні. Для Китаю, який продовжує взаємодіяти з Путіним, війна буде визначальним фактором для розвитку відносин між ЄС і Китаєм", — наголосила фон дер Ляєн.
За її словами, загалом зараз відбувається дуже свідоме посилення загальної стратегічної позиції Китаю. Це підтверджується активізацією "все більш наполегливих дій", зокрема й візитом лідера КНР Сі Цзіньпіна до Москви.
"Динаміка відносин між Китаєм і Росією змінилася. З цього візиту стало зрозуміло, що Китай бачить слабкість Путіна як спосіб посилити свій вплив на Росію. І зрозуміло, що баланс сил у тих відносинах, в яких протягом більшої частини минулого століття Росія була фаворитом, тепер змінився", — додала з цього приводу президентка Єврокомісії.
Що відомо про візит Сі Цзіньпіна до Москви
Голова Китайської Народної Республіки Сі Цзіньпін 20 березня, близько 12:00 за київським часом, прилетів до Москви на зустріч з президентом Росії Володимиром Путіним.
Це перший візит закордонного лідера до Володимира Путіна після того, як Міжнародний кримінальний суд видав ордер на арешт президента Росії, який є підозрюваним у незаконному примусовому переміщенні українських дітей.
Раніше Міністерство закордонних справ Китаю закликало Міжнародний кримінальний суд зайняти "справедливу позицію", коментуючи ордер на арешт Путіна.
Читайте також: "Між нашими країнами мають бути тісні взаємини": що Сі Цзіньпін сказав на зустрічі з Путіним
Китай і війна Росії проти України
Китай не засудив Росію за повномасштабне вторгнення в Україну.
Китайська влада обережно коментує війну: з одного боку, вони не підтримали Росію, коли ООН голосувала за резолюцію із засудженням вторгнення РФ в Україну, але з іншого — не стали виступати проти вторгнення. Також Китай неодноразово закликав влади України і РФ до мирного врегулювання конфлікту.
На річницю вторгнення РФ в Україну 24 лютого у Китаї оприлюднили "мирний план" щодо війни в Україні. КНР закликає поважати суверенітет всіх країн, відмовитися від “менталітету холодної війни”, припинити воєнні дії та сісти за стіл переговорів. Також там виступили за припинення "односторонніх санкцій". Всього до китайського мирного плану увійшли 12 пунктів.
Читайте також
Сі не висловив наміру підтримати РФ у війні в Україні — ISW про другий день візиту
Підписали дві спільні заяви та обговорили "українську кризу": головне з пресконференції Путіна і Сі Цзіньпіна
Сі Цзіньпін став першим в історії Китаю головою, обраним на третій термін