Центр громадського здоров'я дав основні поради як вчасно розпізнати та уникнути зневоднення під час надзвичайної спеки, яка продовжує триматися в Україні.
"Перша його ознака – спрага, що з'являється у разі втрати води в організмі. При нормальних життєвих умовах зневоднення легше уникнути, аніж відновлювати організм після дегідратації", — зазначили в ЦГЗ.
Симптоми зневоднення
- спрага;
- загальне нездужання;
- уповільнення рухів;
- відсутність апетиту;
- почервоніння шкіри;
- сонливість;
- почастішання пульсу;
- підвищення температури тіла;
- нудота;
- шлунково-кишкові розлади.
Причини зневоднення
- підвищене потовиділення при високій температурі тіла або навколишнього середовища, надмірних фізичних навантаженнях;
- обмеження споживання рідини; деякі захворювання, що супроводжуються збільшенням кількості сечі (діабет);
- харчові отруєння, які супроводжуються діареєю, блювотою;
- вживання продуктів, які посилено виводять воду (чай, кава, алкоголь);
- прийом деяких ліків (діуретики, нейролептики, антигіпертензивні і антигістамінні препарати);
- тепловий або сонячний удар;
- опіки.
Читайте також: "Як вберегтися від спеки. У ЦГЗ дали поради щодо поведінки за екстремальної температури"
Правила для профілактики зневоднення
- пити чисту та свіжу рідину необхідно впродовж усього часу, коли людина не спить, не залежно від рівня активності та самопочуття;
- щоденно необхідно пити 2–3 літри негазованої чистої води невеликими порціями. Це правило є особливо важливим для людей похилого віку, оскільки з віком відчуття спраги притупляється. Кава, чай, бульйон тощо в цей літраж не входять. Норма споживання води залежить від ваги: чим більша маса тіла, тим більшої кількості рідини потребує організм;
- у спекотний день маленька дитина повинна випивати не менше чашки води (150 мл) кожні 30 хвилин;
- в будь-яких гострих станах, особливо з підвищеним рівнем температури тіла, рідину потрібно вживати значно більше – в 1,5, а то й 2 рази;
- під час інтенсивних фізичних навантаженнях доросла людина повинна випивати не менше літра води за годину;
- не слід пити воду під час вживання їжі або відразу після. Це може перешкодити травленню. Краще випити трохи теплої води за 20 – 30 хвилин, щоб стимулювати виділення травних соків. Під час вживання їжі допускається незначна кількості напоїв (води, соків);
- багато людей не люблять пити чисту воду, особливо це стосується дітей. Для надання воді приємного смаку можна вичавити трохи лимонного, апельсинового соку або використовувати інші фрукти. Це зробить напій схожим на лимонад, в якому не буде ніяких шкідливих добавок.
Що відомо
- За даними гідрометцентру, вдень 13 червня на більшій частині території країни пройдуть грози.
- За даними Українського гідрометцентру, в перший місяць літа в Україні прогнозують дощі, грози та помірно теплу погоду. Середня місячна температура триматиметься в межах 18-22 градусів, а подекуди може пригріти до +39.
- Керівник відділу метеорологічних прогнозів Українського гідрометцентру Владислав Білик в ефірі Українського радіо прогнозував, що початок літак буде холодним.
- Кліматичні зміни призвели до того, що поверх талого льоду на Антарктиді почали цвісти водорості, зелений колір яких видно навіть з космосу.
- 30 травня кількість опадів у Києві побила 129-річний рекорд, а дощовий травень загалом допоміг ліквідувати нестачу опадів, яка тривала вже рік.