У Миколаєві, в Центральній міській бібліотеці імені Марка Кропивницького, до 23 квітня триває персональна виставка "Берегиня традицій" майстрині Лесі Сайковської. В експозиції представлені 25 робіт: декоративні панно Частина поверхні стіни, стелі, дверей, обмежена рамкою і заповнена живописом, мозаїкою або скульптурним рельєфом. з Петриківського й Таврійського розписів, мальованкиВид українських великодніх яєць, розфарбованих пензлем й тарелі.Декоративна тарілка
Про свою творчість Леся Сайковська розповіла кореспондентам Суспільного.
За словами майстрині, на виставці представлені роботи, створені до початку повномасштабного вторгнення й протягом 2022 року в Миколаєві.
"Намагалась показати у своїх творчих роботах, що попри обставини, в яких зараз живемо, навколо нас є краса. Треба її бачити. Треба пускати її у свою душу і навіть лікуватися нею. Хотіла, щоб глядачі, які побачать мої роботи, трохи відволіклися від буденних проблем та турбот. Поринули у світ квітів, кольорів, птахів — у світ декоративного мистецтва", — розповідає Леся Сайковська.

На виставці представлені панно різних форматів, виконані переважно акриловими фарбами, квітково-тваринні композиції, декоративні пейзажі тощо.
"Дуже полюбляю писати птахів, тому композицій із птахами в експозиції багато. Є стилізована робота "Мати-земля", це образ жінки в жовто-зеленуватих кольорах, через яку я хотіла показати, що наша земля відродиться і все буде добре", — говорить Леся Сайковська.

Петриківським розписом майстриня займається вже понад 20 років.
"Різним видам декоративного розпису мене навчила моя двоюрідна тітка ‒ Олена Коркішко, відома миколаївська майстриня з петриківського розпису. Коли опановувала Петриківський розпис, він не дуже виходив. Декоративне мистецтво я зрозуміла в старшому віці, в юності воно не справляло на мене враження. А вже пізніше захотіла виражати свою душу саме через декоративно-прикладне мистецтво, через розпис", — каже Леся Сайковська.

У Петриківському розписі приваблює його мальовничість, кольорове поєднання. Є традиційний Петриківський розпис із певними правилами, канонами, а в сучасному світі "петриківка" набуває нових рис.

Складність "петриківки", зі слів майстрині, полягає у виконанні мазків, треба певним чином тримати пензля, щоб вийшов гарний мазочок.
"Це не звична нам постановка руки, як ми звикли руку тримати. І тільки з практикою набувається "тверда" рука. Потім всі тонкощі складання петриківських квіток в орнаменти, їх сплетіння. Підбір кольору, вибір форми тощо", — додає мисткиня.

Протягом двох останніх років Леся Сайковська опановуєте також Таврійський розпис.
"Таврійка" зацікавила тим, що це розпис півдня Миколаївської області. По-друге, захопили роботи відомої майстрині Любові Паранюк, яка в сучасному житті відродила канони "таврійки", а розпочала цей процес Євгенія Бондаренко. Пізніше познайомилась з творчістю майстрині Руслани Сікаленко, у якої чимало проєктів з таврійського розпису", — розповідає Леся Сайковська.
З "петриківкою" у "таврійки" є спільні деякі мазки, але переважно ці розписи відрізняються, каже Сайковська.
"Наприклад, набір фарби на пензлик різний. Якщо в "петриківці" це мальовничий підхід, коли пензель насичується фарбою одного кольору, а кінчик в інший, і потім в самому мазочку є перехід кольору, то в "таврійці" всі мазки без переходу, насичені одним кольором", — говорить Леся Сайковська.
"Таврійка" більш графічна, там більше повітря, вона більш ніжна, не така живописна, але в цьому її південна родзинка.

Виставка Лесі Сайковської шоста з творчого циклу "Берегині України", учасницями якого є майстрині культурно-мистецької асоціації "Арт-спокуса".
"Творчий цикл був започаткований у вересні 2022 року. Ініціаторка проєкту — директорка бібліотеки імені Марка Кропивницького Інга Хоржевська, а підтримали цю творчу ініціативу саме ті майстрині, які залишалися у Миколаєві протягом всього часу активної фази бомбардування міста, і продовжували творчо працювати", — розповіла керівниця культурно-мистецької асоціації "Арт-спокуса" Валентина Кривцова.

Леся Сайковська показала чудовий Петриківський розпис, відроджений Таврійський розпис. Коли ми говоримо про Лесю, то йдеться про цілу родину Коркішко-Сайковських — три покоління майстринь родини відроджують традиції розпису.
За словами Валентини Кривцової, загальна назва проєкту "Берегиня України", адже кожна майстриня берегиня чогось — берегиня надії, затишку, дому, традицій.
"Головна ідея цього проєкту — показати жінку під час війни, розповісти про важливу роль жінки-берегині, яка зберігає та відроджує головні цінності України — традиції родини, культури. Через цей проєкт ми показуємо, що наш дім не тільки наша оселя, а це вся Україна", — каже Валентина Кривцова.
Читайте також
Розважальні заходи для дітей у дитячому містечку "Казка". Що пропонують миколаївцям
Спілкування з конями. У Миколаєві проводять заняття з іповенції
У Миколаєві відбуваються безкоштовні вистави для дітей: що покажуть у квітні
Слідкуйте за новинами Суспільного Миколаїв у Telegram, Viber, YouTube, Facebook та Instagram.