Смолінську шахту консервують, персонал переводять на інші підприємства. Чи є перспективи відновити видобуток?

Смолінську шахту консервують, персонал переводять на інші підприємства. Чи є перспективи відновити видобуток?

Смолінську шахту консервують, персонал переводять на інші підприємства. Чи є перспективи відновити видобуток?

Смолінська урановидобувна шахта, яка розташована у Кіровоградській області, переходить у режим сухого консервування, а персоналу пропонують перевлаштуватись на дві шахти, які розташовані у регіоні – Новокостянтинівську та Інгульську. Всі три належать до державного підприємства "Східний гірничо-збагачувальний комбінат". Про це розповів генеральний директор комбінату Ігор Бугайов. Він був присутнім на нараді в обласній адміністрації, де обговорювали шляхи виходу підприємства з боргової кризи.

Утримувати збиткову шахту комбінат не може. Він сам збитковий

Рішення про припинення роботи шахти вимушене, говорить Ігор Бугайов. Перша причина – Смолінська шахта майже виробила свої запаси. "Вони там ще залишились, є прихильники їх доробляти, – каже керівник. – Залишились невеликі ділянки, вони розкинуті по території, і собівартість урану в три рази перевищує видобуток, наприклад, на Новокостянтинівській шахті. Ця шахта збиткова".

Проте основною причиною називає брак персоналу. На підприємстві мали б працювати понад 800 людей, нині їх 500 – решта пішли до лав Збройних сил або звільнились. "До армії пішли не техпрацівниці, а люди робочих спеціальностей – бурильники, прохідники. Нині цих спеціалістів, які працюють, ми бронюємо від служби в армії. Але ж на трьох шахтах маємо потребу в тисячу людей. Коли вони йдуть працевлаштовуватись до нас, проходять комісію, і їдуть на фронт. Тому ми не можемо ніяк "заживитись" персоналом, щоб вийти на нормальні обсяги виробництва", – говорить Бугайов.

Скороченому персоналу зі Смолінської шахти пропонують перевестись на більш рентабельні Костянтинівську та Інгульську.

У Кіровоградській ОВА обговорили, як бути з Смолінською шахтою

Смолінську шахту консервують, персонал переводять на інші підприємства. Чи є перспективи відновити видобуток?
Засідання в Кіровоградській ОВА. Фото: Кіровоградська ОВА

У Кіровоградській ОВА 16 березня провели нараду за участі представників комбінату, обласної адміністрації, Міністерства енергетики та Міністерства захисту довкілля та природних ресурсів. Радились про подальшу долю шахти.

"Три уранові шахти, які функціонують на Кіровоградщині, мають неабияке значення для нашої області та для України в цілому, – сказав перший заступник начальника ОВА Павло Конопко. – Це понад 2,5 тисячі робочих місць, сплата податків до бюджетів усіх рівнів (при стабільній роботі підприємства це близько 280 мільйонів гривень на рік). А щодо закриття Смолінської шахти, то ліквідація об'єкта – це точно не наш вибір".

Втім за результатами наради пропонують три шляхи: тримати Смолінську шахту в режимі сухої консервації (коли з горизонтів відкачують воду, щоб вона не забруднювала підземні води ), перепрофілювання на інші родовища та повна ліквідація.

Директор департаменту інфраструктури Кіровоградської ОВА Володимир Кондратюк запропонував інфраструктуру Смолінської шахти залучити для розробки Апрелівського родовища уранових руд та Полохівського родовища літієвих руд, які знаходяться на відстані близько 20 км від шахти.

Перепрофілювання – це найкраще рішення, каже Ігор Бугайов. Фонди шахти готові віддати інвестору, якби він зберіг робочі місця. "Тільки у власників цього літієвого родовища дуже мало цікавості до нашої шахти. На нараді говорили, яке Апрелівське родовище перспективне та багате, але чого ж власники, які взяли ліцензію на видобуток декілька років тому, не бажають ним займатись? З нашого боку ніякого спротиву віддати персонал і фонди немає. Але вони не виявляють такого бажання".

Смолінську шахту консервують, персонал переводять на інші підприємства. Чи є перспективи відновити видобуток?
Ігор Бугайов (другий зліва) на нараді в обласній адміністрації. Фото: Кіровоградська ОВА

Скептично представник "Схід ГЗК" ставиться й до сухої консервації шахти, бо це фінансові затрати, які все одно приведуть до ліквідації: "Тільки вартість ліквідації буде збільшена на суму, на яку ми утримуватимемо шахту в такому режимі".

Поки шахта законсервована на випадок, якщо знайдуться гроші на відновлення роботи: "Бюджетні, хоча я в цьому сумніваюсь, бо у країні війна, – каже Ігор Бугайов, – чи інвесторів".

Нині на Смолінській шахті продовжує працювати піщаний кар’єр та залізничний цех, який надає послуги кар’єру та місцевим зернотрейдерам.

Як працюють Новокостянтинівська та Інгульська шахти

Проблема з браком персоналу існує на усіх шахтах комбінату. За словами Ігоря Бугайова, мобілізували 690 працівників, 300 звільнились. Є заборгованість по заробітній платні – остання виплачена за вересень 2022 року.

"Найгірше, що може бути з підприємством – це простій, – говорить керівник. – Така ситуація була у 2021 році, ми простояли сім місяців. З'явилась кредиторська заборгованість та по заробітній платі. Добре те, що ми врешті запустилися. Тому із позитиву: ми працюємо, і ми платимо зарплату в обсязі заробітної плати. Тобто працівники скоро отримають зарплату у повному обсязі за жовтень місяць".

Яким чином скоротити заборгованість, на підприємстві не знають, говорить Ігор Бугайов. Сподіваються на кредит від держави: "Ми розраховуємо на допомогу Кіровоградської адміністрації, щоб вона зверталась до Міністра галузі, до Прем’єра, щоб допомогти у питанні бронювання від служби працівників, і фінансування теж".

Щоб подолати фінансову кризу, комбінату вистачить 500 мільйонів гривень, говорить керівник комбінату: "А уран буде рости в ціні, він буде потрібний".

При Міністерстві енергетики працює робоча група з подолання кризи на "Схід ГЗК"

Робоча група була створена за наказом прем'єр-міністра улітку 2022 року, розповідає Бугайов: "Якби ця група напрацювала якусь можливість, навіть не на умовах фінансової допомоги, а хоча б на рівні кредиту, я впевнений, ми б викрутились з цієї ситуації".

На засіданні в обласній адміністрації виконувачка обов'язків директора департаменту ядерної енергетики та атомної промисловості Міненерго Світлана Кульчицька сказала: "Ми розуміємо, що можуть бути ті чи інші пропозиції. Але нам потрібно враховувати той час, у якому знаходиться країна і безпосередньо — державне підприємство "Схід ГЗК". Тому ми повинні знайти оптимальні рішення проблеми".

Читайте також

  • Коли запрацює нове обладнання для променевої терапії онкохворих Кіровоградщини. Що відомо
  • Шахрайства, пов'язані з війною. В кіберполіції розповіли, які схеми діють на Кіровоградщині
Повідомляйте про події з життя вашого міста чи селища у Кіровоградській області за цим посиланням
Підписуйтеся на новини Суспільне: Кропивницький у Вайбері, Телеграм, Інстаграм та Ютуб

Вибір редакції

На початок