Коли запрацює нове обладнання для променевої терапії онкохворих Кіровоградщини. Що відомо

Коли запрацює нове обладнання для променевої терапії онкохворих Кіровоградщини. Що відомо

Доповнено
Коли запрацює нове обладнання для променевої терапії онкохворих Кіровоградщини. Що відомо
Сергій Шульга (ліворуч) та Костянтин Яриніч (праворуч) на тлі зображення нового обладнання. Колаж: Суспільне Кропивницький

Новий гамма-терапевтичний апарат для променевої терапії лежить на складі обласного онкоцентру у Кропивницькому від початку березня. Запустити його в роботу не можуть, бо не вистачає додаткового обладнання – плануючої системи або коліматора, наявність якого є вимогою Національної служби здоров’я України для фінансування пакету радіологічного лікування, розповів генеральний директор онкоцентру Костянтин Яриніч. Після його закупівлі, зі слів керівника онкоцентру, облаштувати приміщення і встановити апарат можна за чотири місяці. Голова Кіровоградської обласної ради Сергій Шульга вважає закуплене обладнання застарілим та неефективним. Крім того, гамма-терапевтичний апарат потребує для роботи радіоактивне джерело – кобальт, який потребує поставки і заміни. Усе це непотрібне лінійному прискорювачу – дорожчому але ефективнішому апарату для променевої терапії, вважає голова облради. Костянтин Яриніч, навпаки, вважає закуплене обладнання сучасним. З його слів, воно відповідає потребам лікування пацієнтів онкоцентру і умовам контрактування з Національною службою здоров’я. Суспільне зібрало думки сторін в одному матеріалі.

В онкоцентрі працює апарат, якому понад 30 років

В обласному онкоцентрі працює один з двох гамма-терапевтичних апаратів. Йому понад 30 років, його використовують для дистанційної променевої терапії пацієнтів з онкозахворюваннями, розповіла завідувачка радіологічного відділення Тетяна Оніцева: "Апарат 1991 року випуску, виробник – Естонія. Лікування отримують близько 90 пацієнтів в день. Працюємо у три зміни. Сеанс опромінення триває десять хвилин".

За словами керівниці служби радіаційної безпеки онкоцентру Світлани Жиленко, цей апарат, через радіоактивний елемент, необхідний для його роботи, називають кобальтовим. Його заміна, сказала, відбувається раз на 15 років, востаннє в онкоцентрі джерело випромінювання замінили 2018 року: "Апарати гамма-терапевтичного випромінювання використовують із джерелом іонізуючого випромінювання "Кобальт-60". В Україні постачанням джерел займається державне підприємство "Ізотоп". Вони мають ліцензію на використання та перевезення. Використане джерело ми передаємо їм, вони його везуть на довготермінове зберігання, захоронення".

Коли запрацює нове обладнання для променевої терапії онкохворих Кіровоградщини. Що відомо
Працюючий гамма-терапевничний апарат у кропивницькому онкоцентрі. Фото: Суспільне Кропивницький

Другий гамма-терапевтичний апарат, який є в онкоцентрі, не використовують, сказав медичний директор онкоцентру Ігор Макарук: "Ми його нині демонтуємо. Зняли частину обладнання з джерелом – радіоактивним елементом, і це приміщення готують до встановлення нового обладнання".

Коли запрацює нове обладнання для променевої терапії онкохворих Кіровоградщини. Що відомо
Гамма-терапевничний апарат, який демонтують у кропивницькому онкоцентрі. Фото: Суспільне Кропивницький

За словами Ігоря Макарука, новий гамма-терапевтичний апарат для променевої терапії, який замінить старий – чеського виробництва: "Його застосовують у багатьох європейських країнах, в Україні таких апаратів багато. Єдине – їх можна використовувати за наявності діафрагми-коліматора. Це найсучасніший новий апарат".

Про гамма-терапевтичний апарат

Новий гамма-терапевтичний апарат закупили за гроші обласного бюджету 2022 року, відповідно до рішення сесії облради 2021 року, розповів генеральний директор онкоцентру Костянтин Яриніч: "Його повна вартість – 48,5 мільйонів гривень. Оплачено 30%, і є післяплата після поставки обладнання".

Для того, щоб почати встановлювати цей апарат, крім його повної оплати, з його слів, потрібно докупити обладнання та підготувати приміщення: "Маємо майже все, крім коліматора. Увесь цей проєкт буде коштувати близько 70 мільйонів гривень. Залишилась остання проплата. Це все робиться тільки за рішенням депутатів облради".

Коли запрацює нове обладнання для променевої терапії онкохворих Кіровоградщини. Що відомо
Новий гамма-терапевничний апарат на складі онкоцентру в Кропивницькому. Фото: Суспільне Кропивницький

Про ризики, пов’язані з використанням кобальту і недоліки гамма-терапевтичного апарату

Придбаний кропивницьким онкоцентром апарат має ризики щодо отримання кобальту для своєї роботи, вважає президент асоціації медичних фізиків Руслан Зелінський: "Якщо апарат виготовили в Чехії, то чехи мають поставити і джерело до цього апарату. Але є підозра, що чехи купують це джерело саме в Росії, тому що є інформація, що чеська компанія не припинила співпрацю з РФ. Гама-терапевтичний апарат містить радіоактивний кобальт. За рекомендаціями МАГАТЕ джерело слід міняти кожні п’ять років".

Костянтин Яриніч інформацію про "російський слід" назвав неправдивою: "Джерела виготовляють для всього світу сьогодні. І їх не виготовляють лише в РФ – є американські, є китайські. Це світ, він відкритий".

Закуплене обладнання має недоліки, вважає Руслан Зелінський. З його слів, "кобальтові" апарати досі виготовляють, але використовують їх, зазвичай, "у країнах з низьким рівнем розвитку": "У "кобальтових" апаратах застосовується, як правило, 2D-терапія – коли відбувається опромінення квадратними або прямокутними полями. Зрозуміло, що зон опромінення такої форми не існує, тому опромінюють і здорові тканини. Сучасні кобальтові апарати можуть бути оснащені коліматором, який мінімізує дозу опромінення, яку отримують органи навколо пухлини".

Що таке коліматор

За словами президента асоціації медичних фізиків, коліматор – це плануюча система, що вивчає дані про пухлину і визначає область опромінювання: "Це комп’ютерне обладнання, що містить віртуальну модель апарату. В нього завантажують результати томографії пацієнта в декількох зрізах пухлини і розраховують кути і розміри поля опромінювання. І оскільки у кропивницькому онкоцентрі не було такої плануючої системи, ймовірно, почався це рух (між головою облради і гендиректором онкоцентру – ред.). Тому що, зрозуміло, втратяться гроші і не можна буде заключити договір".

Яких апаратів в Україні більше

За інформацією Руслана Зелінського, 2014 року в Україні було близько двох десятків лінійних прискорювачів і 80-85 "кобальтових" апаратів. Поступово, сказав, кількість лінійних прискорювачів зростала, "кобальтові" виводили з експлуатації: "На кінець 2022 року в Україні було 36 працюючих лінійних прискорювачів і трохи більше 40 "кобальтових" апаратів. Крім того, нині в Україні близько 14 лінійних прискорювачів перебувають на стадії інсталяції або завезення".

За словами Костянтина Яриніча, "кобальтові" апарати у світовій медицині використовують так само, як і лінійні прискорювачі: "У Канаді, наприклад, гамма-терапевтичного обладнання та лінійних прискорювачів порівну. Тобто кожен пацієнт і кожна пухлина має свою методику лікування – десь використовують одне обладнання, десь інше. І ми не обділені цим в нашій області, тому що в нас є державно-приватне партнерство, яке працює саме в онкологічному центрі".

Про умови НСЗУ

За словами керівника онкоцентру, куплений "кобальтовий" апарат відповідає вимогам Національної служби здоров’я: "НСЗУ чітко ставить критерії. Має бути в закладі конкретне обладнання. І на першому місці стоїть саме гамма-терапевтичний апарат, лінійний прискорювач – на другому чи третьому, він не обов’язковий для контракту з НСЗУ. Відповідно, якщо не буде гамма-терапевтичного обладнання, у нас забирають пакет, який становить 40% бюджету онкоцентру".

За інформацією керівниці пресслужби Національної служби здоров’я України Христини Петрик, обласний онкоцентр, що у Кропивницькому, має контракти зі Службою щодо 16 пакетів послуг. Загальна сума договору на 2023 рік – 206,5 мільйонів гривень. Сума договору за радіологічним лікуванням – майже 71 мільйон гривень.

Радіологічне лікування для пацієнта безкоштовне, його оплачує держава через Національну службу здоров’я. Щоб отримати фінансування, у медзакладі має бути відповідне обладнання і лікарі, пояснила Христина Петрик: "Має бути обладнання, яке забезпечує дистанційну або контактну променеву терапію. Йдеться про гамма-терапевтичний апарат, рентгенологічний апарат або будь-яке інше. Якраз у цьому пакеті ми враховуємо, яке обладнання використовується для лікування пацієнтів".

Чому не запускають в роботу нове обладнання. Думки сторін

Костянтин Яриніч вважає, що голова обласної ради намагається скасувати існуючі договірні умови: "Якщо це відбудеться, ми втратимо пакет медичної допомоги, НСЗУ припинить з нами співпрацю і ми повинні будемо повернути всі гроші, які отримав онкоцентр з 1 січня 2023 року".

Голова обласної ради Сергій Шульга сказав, що не має жодного впливу на процедуру закупівлі: "Мене дивує ця ситуація. Тому що нині ані обласна рада, ані я, як керівник, не беремо участі і не можемо вплинути на постачання обладнання і зміну постачальника чи обладнання. Аванс заплатили ще в грудні 2022 року, онкоцентр отримав обладнання".

Зі слів Сергія Шульги, питання щодо доцільності закупівлі саме "кобальтового" апарату піднімалось ще 2020 року, депутатами попереднього скликання: "Інших варіантів керівник онкоцентру не розглядав. Коли обговорювали, що обладнання не тієї комплектації, він казав, що коліматор куплять додатково, за свої гроші".

"На цей захід запросили приватну клініку, якій пан Шульга напряму ставив питання, а чи може вона забезпечити лікування, може нам не треба в онкоцентр купувати обладнання, у вас же є лінійний прискорювач. А давайте ви заберете всіх пацієнтів, заберете фінансування онкоцентру і будете приватно лікувати пацієнтів", – говорить Костян Яриніч.

"Приватна клініка була присутня, тому що виникало питання , що їх треба два. І чи може ТомоКлінік підставити плече, якщо виникне кризова ситуація, і надати своє обладнання", – пояснює голова облради.

Костянтин Яриніч вважає, що Сергій Шульга своєю позицією створює ризики для отримання онкоцентром від НСЗУ фінансування радіологічного лікування: "Це розкрилося буквально напередодні підписання договору з фірмою-переможцем постачання нового обладнання".

Лінійний прискорювач дорожчий, але ефективніший, сказав голова облради. З його слів, це підтвердив міністр охорони здоров’я Віктор Ляшко: "Ми проводили слухання, було звернення до міністра, який чітко сказав, що це є застаріле. Вибачте, міністр же на цьому розуміється. Та чому наш головний лікар (Костянтин Яриніч – ред.) вибрав це обладнання, чому не розглядались інші варіанти – це питання до нього. Якщо Європа відмовляється від цього, а ми купуємо застаріле обладнання – це велике питання. Тут треба було ще прибрати емоції і порахувати економіку. Тому що, ми ж розуміємо, за "кобальтовий" апарат НСЗУ компенсує 51 тисячу гривень, а за лінійник – в півтора рази більше".

За словами Костянтина Яриніча, він не проти того, щоб в онкоцентрі з’явився лінійний прискорювач, але, сказав, потреба у гамма-терапевничному апараті від цього не зникне: "Один лінійний прискорювач може пролікувати близько 450 пацієнтів на рік. А лише в онкоцентрі 1200 пацієнтів лікується. Ще 400 лікуються у приватній клініці на їхньому лінійному прискорювачі".

Щоб забезпечити лікування усіх онкопацієнтів області, потрібен не один лінійний прискорювач, додаткове обладнання і спеціально облаштовані приміщення, сказав керівник онкоцентру: "Один лінійний прискорювач коштує десь 90 мільйонів гривень. Крім цього, треба зробити під це обладнання бункер – це ще близько 15 мільйонів. Далі треба купити плануючу систему, без якої не працює лінійний прискорювач – це, мінімум, 20 мільйонів гривень. Купити дозиметричне обладнання – ще 20 мільйонів гривень. Закупити чилери (охолоджувачі – ред.), які дають можливість в бункері працювати – ще 10 мільйонів. Вартість проєкту, таким чином, перевищує 200 мільйонів гривень. У нас немає таких грошей коштів".

Костянтин Яриніч розповів, що онкоцентр може отримати лінійний прискорювач: "Була розмова з міністром охорони здоров’я про те, що є у нас шанси отримати лінійний прискорювач. Можливо, це буде 2024 року, наприклад. Тобто ми йдемо цим шляхом, не кажемо, що нам це не треба. Нам це треба, ми до цього дійдемо".

"Кобальтовий" апарат вирішили купувати через НСЗУ?

За словами президента асоціації медичних фізиків Руслана Зелінського, онкоцентр у Кропивницькому – чи не єдиний в Україні, який вирішив купити "кобальтовий" апарат. Причина, вважає, може полягати в документі, яким Національна служба здоров’я регламентує оплату відповідних медичних послуг: "Чому взагалі виникло питання заміни цього апарату – не тому, що він застарілий чи пацієнтів лікують неякісно. На мою думку – саме тому, що НСЗУ, після реформування системи охорони здоров’я, розробила умови, за якими медзаклади отримують фінансування за надані послуги. Що стосується радіологічного лікування онкопацієнтів, то там є дуже просте речення, в якому вказано, що в закладі має бути не "кобальтовий" апарат чи лінійний прискорювач, а плануюча система".

Неспроможна позачергова сесія облради

Позачергову сесію облради скликали за зверненням начальника Кіровоградської обласної військової адміністрації Андрія Райковича 6 березня, щоб обговорити питання закупівлі обладнання для онкоцентру. Це питання на розгляд обласних депутатів, зі слів начальника адміністрації, виніс він: "Я виніс це питання на сесійне засідання, але сесія не відбулася. Аналізувати, чому депутати не зібралися, я не хотів би. Думаю, що ми в обов’язковому порядку матимемо можливість заслухати це питання – експерти будуть доповідати і керівник онкоцентру. Чим довше тягнеться процес закупівлі, установки, монтажу, вводу в експлуатацію, тим більше людей, які не є експертами, долучаються до цієї проблематики".

Щоб це питання розглянути на наступній сесії, має бути нове відповідне звернення від начальника обладміністрації, сказав Сергій Шульга: "Наскільки мені відомо, якісь звернення зайшли".

Наступне засідання сесії, з його слів, запланували на 31 березня.

Повідомляйте про події з життя вашого міста чи селища у Кіровоградській області за цим посиланням
Підписуйтеся на новини Суспільне: Кропивницький у Вайбері, Телеграм, Інстаграм та Ютуб
На початок