З початком російського вторгнення в Україну поширились шахрайські схеми, пов'язані з волонтерством. Які це схеми та як ви можете допомогти країні та людям, щоб ваші гроші потрапили за призначенням, розповів інспектор відділу протидії кіберзлочинам Кіровоградської поліції Дмитро Рябоштан.
За словами Дмитра Рябоштана, найпоширеніша схема така: шахраї бачать оголошення про те, що люди збирають гроші для постраждалих від війни. Це можуть бути збори для лікування людей або тварин, відновлення житла після обстрілів, гуманітарної допомоги людям на окупованих територіях. Шахраї копіюють фотографії з цих оголошень, оригінальні історії, але виставляють свій номер карти. "Ви, можливо, чули, чи бачили по телевізору цю історію, або знаєте цих людей, вирішуєте допомогти, але скидаєте гроші іншій людині", – говорить поліцейський.
У кінці лютого працівники відділу протидії кіберзлочинам в Кіровоградській області затримали жінку, яка збирала гроші для чужої дитини. У соціальній мережі вона створила сторінку від імені матері дівчинки, яка у січні травмувалась внаслідок ракетного обстрілу в одному з міст України. Вона вказала травми, отримані дитиною, показала її фото та опублікувала свої реквізити банківської картки для перерахунку грошей. З сім'єю, яка потрапила під обстріл, жінка знайома не була. Нині відомо, що люди перерахували їй 180 тисяч гривень, але з ходом слідства сума, скоріш за все, збільшиться.
Ще одна поширена схема — продаж товарів для військових. Користуються тим, що українські військові можуть купити собі каски, бронежелети, форму, бо хочуть отримати амуніцію іншого виробника, аніж видає держава. Покупці не перевіряють сторінку продавця, відгуки та надсилають часткову або повну передплату. Фотографії для оголошення шахраї скачують в інтернеті, люди не отримують того, що бачили на зображеннях.
Досі популярна схема з орендою житла. Переселенці, які тікають від воєнних дій, дають завдаток за житло — тисячу-дві-три. Приїжджаючи за адресою, вони не знаходять того, хто обіцяв їх поселити.
Єдина база банківських карток
Дмитро Рябоштан розповів, поліція має єдину базу даних платіжних карток із усіма банками країни. Після того, як ошукана людина звертається до поліції, банківську картку перевіряють у цій системі. Може бути, що постраждалий від шахраїв живе у Кропивницькому, а гроші зняли, наприклад, у Львові. Тоді розслідування проводять там, говорить Дмитро Рябоштан.
Блокується така карта лише банком. Для цього на неї має надіти не одна скарга, а співробітки банку провести своє розслідування.
Як вберегтися від шахраїв
Спробуйте ввести номер карти у пошук в інтернеті – ви можете побачити скарги на неї від користувачів таких платформ як OLX, Instagram. Є карти, які "походили" по багатьох шахрайських схемах.
Якщо ви маєте бажання допомогти грошима армії, обирайте для цього сайти перевірених волонтерських фондів з репутацією, таких як "Повернись живим", "Фонд Сергія Притули".
Перераховуючи гроші не на банківський рахунок організації, а на картку, ви ризикуєте в тому випадку, якщо карта банку "не підтягує" прізвище власника. В такому випадку радимо напряму зізвонюватись з людьми, яким хочете допомогти. Перепитайте номер картки та дізнайтесь, чи отримали гроші.
"Частіше за все людина, яка натрапила на шахрая, говорить, що ніколи не думала що таке станеться саме з нею, вона завжди обережно поводиться з грошима. Тому будьте пильними", – застерігає поліцейський.
Читайте також
- Фіктивні оголошення, занадто низька ціна. Найпоширеніші шахрайства на ринку оренди житла Кропивницького
- "Головне – не картати себе". Кропивницька психологиня про те, як розпізнати шахрая і що робити, коли стали його жертвою
Повідомляйте про події з життя вашого міста чи селища у Кіровоградській області за цим посиланням
Підписуйтеся на новини Суспільне: Кропивницький у Вайбері, Телеграм, Інстаграм та Ютуб