"Домовляємось з пенсіонерами". На Кіровоградщині не вистачає трактористів і машиністів на посівну

"Домовляємось з пенсіонерами". На Кіровоградщині не вистачає трактористів і машиністів на посівну

"Домовляємось з пенсіонерами". На Кіровоградщині не вистачає трактористів і машиністів на посівну
Керівник фермерського господарства у селі Велика Виска Володимир Волошановський. Фото: Суспільне Кропивницький

На посівну господарствам Кіровоградської області не вистачає щонайменше сотні працівників. Це інформація від керівниці департаменту агропромислового розвитку Валерії Фурманової. Суспільне побувало у фермерському господарстві у селі Велика Виска Новоукраїнського району, де мобілізували 12 трактористів і машиністів, залишився один керівник. Якщо не вдасться домовитись з пенсіонерами, працювати на полі під час посівної буде сам, сказав керівник господарства Володимир Волошановський.

Володимир Волошановський сказав, що мобілізували і його, але в серпні 2022 року звільнили за віком. На землі чоловік працює чверть століття. Ситуація, коли під час посівної немає працівників, повторюється другий рік поспіль, після повномасштабного вторгнення РФ в Україну. Нині домовляється з п’ятьма пенсіонерами, які мають досвід роботи на тракторі: "Аби кого не посадиш керувати технікою. Тут потрібні і знання, і освіта, і розум, і практика. Досвідчені люди потрібні. Ми не будемо дивитися – тракторист, машиніст, чи директор. Сідай і працюй".

Посівну, сказав, планує розпочати 20 березня: "Сіємо й горох, сіємо й ячмінь. Пшеницю, ріпак, кукурудзу, соняшник".

Про потребу господарств регіону в працівниках

На посівну в області, як і 2022 року, вийдуть 3,5 тисячі господарств, розповіла керівниця облдепартаменту агропромислового розвитку. За даними центру зайнятості, нині господарствам області не вистачає сотні працівників: "Але розуміємо, по факту, що їх більше. Тому що це тільки господарства, які подали заявку про вакансію до центру зайнятості. Зараз є потреба у водіях категорії В1, В2. Це трактори, комбайни. Складність полягає ще й у тому, що для того, щоб навчити людину за відповідними програмами у закладах освіти нашої області, потрібно сім місяців. І потім вже відбувається підвищення кваліфікації".

За словами начальниці управління реалізації політики зайнятості Тетяни Кеслер, працівників сільськогосподарських спеціальностей готують в обласному центрі зайнятості: "Це саме те обладнання, яке вимагає вже не тільки розуміння обслуговування чисто технічного, а й набуття певних навичок дистанційного керування, обслуговування із застосуванням інтернету".

У центрі зайнятості, сказала, сільгосппрацівники можуть пройти перепідготовку та підвищити кваліфікацію: "Так, наприклад, на базі категорії тракториста А1 можна набути, за рахунок грошей нашого фонду, категорію А2, категорію В1 (комбайнер – ред.), D1, D2".

За інформацією Тетяни Кеслер, найбільше потребують трактористів і машиністів господарства Кропивницького району – 13 людей: "Вакансії різні, заробітна плата теж. Вона коливається від мінімальної до 20 тисяч гривень і залежить від кваліфікації працівника, досвіду роботи, виду техніки, на якій він буде працювати".

Про бронювання працівників господарств

Аграрії просять уряд змінити порядок бронювання військовозобов’язаних. З кінця січня 2023 року бронюють не всіх працівників господарства, як було до цього, а половину, пояснила начальниця відділу мобілізаційної роботи апарату обласної адміністрації Світлана Копієвська: "Подають список працівників, які підлягають бронюванню. Ці документи має погодити Генштаб – розглядають їх протягом місяця-двох, ухвалюють рішення: погоджують або повертають на доопрацювання, або повідомляють обласну адміністрацію про те, що документи направили в міністерство економіки для ухвалення відповідного рішення".

Зі слів Світлани Копієвської, документи щодо бронювання працівників у Генштаб направили 90 господарств Кіровоградської області.

Читайте також

Повідомляйте про події з життя вашого міста чи селища у Кіровоградській області за цим посиланням
Підписуйтеся на новини Суспільне: Кропивницький у Вайбері, Телеграм, Інстаграм та Ютуб
На початок