Диверсанти використали зафрахтовану яхту для підриву "Північного потоку" — Spiegel

Диверсанти використали зафрахтовану яхту для підриву "Північного потоку" — Spiegel

ЗМІ
Диверсанти використали зафрахтовану яхту для підриву "Північного потоку" — Spiegel
. Витік газу з трубопроводу Nord Stream викликає появу бульбашок на поверхні води в морі в Швеції. 29 вересня 2022 року. Фото: Getty Images

Підводний вибух на газопроводі "Північний потік" у вересні минулого року міг бути здійснений групою водолазів, які зафрахтували для цього 15-метрову яхту Andromeda, заявляють німецькі журналісти.

Відповідне розслідування оприлюднене на сайті Der Spiegel.

Зокрема, видання простежило маршрут яхти навколо Балтійського моря від пристані для яхт у Ростоку 6 вересня до німецького острова Рюген і, нарешті, до данського острова Крістіансе, недалеко від місця вибухів 26 вересня.

Spiegel цитує капітана порту в Рюгені, який сказав, що група, яка найняла "Андромеду", була одягнена як звичайні моряки, і що він бачив, як вони несли сумки з провізією на човен, говорячи мовою, яка за звучанням нагадувала польську або чеську. Він сказав, що до складу групи входили кілька чоловіків та жінка.

За даними видання, один із шести членів екіпажу "Андромеди" використовував підроблений болгарський паспорт, але німецькі слідчі ще мають встановити національність диверсантів, щоб висунути звинувачення в бік будь-якого уряду.

У повідомленні Spiegel зауважується, що на місці вибухів глибина Балтійського моря становить близько 80 метрів, що потребує спеціальних навичок підводного плавання та спеціальних балонів з повітрям, один із сумішшю гелію та кисню, а інший — із чистим киснем. Кожне занурення вимагало, щоб човен знаходився над трубопроводом близько трьох годин. Щоб закласти вибухівку на двох трубопроводах на відстані 4 кілометри один від одного, ймовірно, знадобилося б чотири занурення протягом кількох днів.

Експерти з дайвінгу кажуть, що такі тривалі глибокі занурення вимагали б від дайверів декомпресійної камери, яка б не помістилася на яхті. Відкритим лишається 1 питання, чи було на яхті достатньо місця вибухівки. Данський і шведський уряди заявили, що потужність вибухів була еквівалентна "кільком сотням кілограмів вибухівки". Деякі експерти кажуть, що знадобилося б до 2000 кілограмів. Відтак ставлять питання, чи можна було перевозити на такому невеликому човні вибухівку, яка використовувалася при диверсійних атаках, оцінювану в кілька сотень кілограмів, а також необхідні дихальні апарати та інше обладнання, що ставить питання про те, чи брало участь в операції інше судно.

Раніше видання New York Times із посиланням на джерела в розвідці повідомило, що у диверсіях на газопроводі була замішана проукраїнська група, але влада Німеччини попередила про можливість проведення операцій під хибним прапором, в ході яких навмисно залишають докази, що вводять в оману.

Що відомо про вибухи на Nord Stream

Трубопроводи "Північного потоку" були зруйновані вранці 26 вересня. Вибухи були настільки сильні, що їх зафіксували сейсмологи. Діри на нитках розташовані в шведській і данській економічних зонах.

Хоча на момент вибухів трубопроводи не працювали, всередині залишалася велика кількість газу, який витік через отвори в море і був добре помітний на поверхні.

Європейський союз і НАТО назвали великі вибухи в Балтійському морі "навмисним актом" саботажу, а Польща та Україна назвали Росію винуватцем.

Газета New York Times 7 березня повідомила про нібито причетність "проукраїнської групи" до підриву газопроводів "Північний потік".

У відповідь на публікацію NYT, в уряді Німеччини заявили, що розслідування вибуху на газопроводі "Північний потік" ще не дало результатів.

Радник керівника Офісу Президента Михайло Подоляк заявив, що Україна не має відношення до інциденту із "Північними потоками" у Балтійському морі і не має інформації щодо "проукраїнську групу із підриву".

Читайте також

"Українці точно цього не робили": Зеленський про диверсії на "Північних потоках"

На початок