Знищення "Мрії": СБУ повідомила про підозру екскерівникам ДП "Антонов"

Знищення "Мрії": СБУ повідомила про підозру екскерівникам ДП "Антонов"

Знищення "Мрії": СБУ повідомила про підозру екскерівникам ДП "Антонов"
Фото: СБУ

Служба безпеки України повідомила про підозру колишньому гендиректору ДП "Антонов" Сергію Бичкову, його заступнику, а також начальнику підрозділу з авіабезпеки. Їх підозрюють у перешкоджанні діяльності ЗСУ напередодні повномасштабного вторгнення Росії, що призвело до знищення літака АН-225 "Мрія".

Про це повідомив речник СБУ Артем Дехтяренко. Як повідомили Суспільному джерела в ДП "Антонов", крім Сергія Бичкова, підозрюваними у цій справі є начальник відділу контролю якості авіаційної безпеки ДП "Антонов" Олександр Нетьосов (на час повномасштабного вторгнення РФ на Київщину був заступником директора АТП ДП Антонов з авіаційної безпеки) та Михайло Харченко, який був на початку вторгнення РФ в Україну в.о. заступника генерального директора з авіаційно-траеспориної та льотно-випробувальної діяльності держпідприємства.

СБУ повідомила про підозру трьом екскерівникам ДП "Антонов"
СБУ повідомила про підозру трьом екскерівникам ДП "Антонов", дії яких призвели до знищення літака "Мрія". Фото: СБУ

Правоохоронці зібрали ґрунтовну доказову базу на екскерівників підприємства, які, за матеріалами слідства, не допустили військовослужбовців Нацгвардії на територію Гостомельського аеропорту для підготовки до його захисту від російських військ.

Такі злочинні дії призвели до тимчасового захоплення стратегічно важливого аеродрому, навколишніх населених пунктів і знищення літака АН-225 "Мрія".

"Ми ведемо об’єктивне розслідування цієї справи. Ті, хто фактично допоміг ворогу знищити один із символів України, мають понести заслужене покарання. І СБУ зробить для цього усе необхідне. А новий літак наша держава обов’язково побудує, бо «Мрію», як і Україну, неможливо зруйнувати", — зазначив голова СБУ Василь Малюк.

СБУ повідомила про підозру трьом екскерівникам ДП "Антонов"
СБУ повідомила про підозру трьом екскерівникам ДП "Антонов", дії яких призвели до знищення літака "Мрія". Фото: СБУ

СБУ встановила, що у період січня-лютого 2022 року посадовці прямо заборонили українським військовим зводити оборонні укріплення та фортифікаційні споруди на летовищі. Для цього віддали розпорядження заблокувати допуск бійців Нацгвардії на територію об’єкта.

На підставі зібраних доказів слідчі Головного слідчого управління СБУ повідомили всім трьом фігурантам про підозру за ч. 2 ст. 114-1 Кримінального кодексу України (перешкоджання законній діяльності ЗСУ та інших військових формувань в особливий період, яке призвело до загибелі людей та інших тяжких наслідків), — повідомив речник СБУ.

СБУ повідомила про підозру трьом екскерівникам ДП "Антонов"
СБУ повідомила про підозру трьом екскерівникам ДП "Антонов", дії яких призвели до знищення літака "Мрія". Фото: СБУ

Двом фігурантам провадження обрали запобіжний захід у вигляді тримання під вартою. Вживаються комплексні заходи для притягнення до відповідальності також колишнього заступника гендиректора ДП "Антонов", який переховується від правосуддя. Його оголошено у розшук. Підозрюваним загрожує до 15 років ув’язнення, — додав Артем Дехтяренко.

"Керівництво державного підприємства "Антонов" сприяє правоохоронним органам у встановленні осіб, які можуть бути причетні до завдання істотної шкоди Підприємству та державі під час військової агресії росії проти України".

Такий допис з'явився на сторінці держпідприємства у Facebook. У компанії нагадали, що у лютому минулого року, під час окупації аеропорту "Київ-Антонов-2", було знищено найбільший у світі літак Ан-225 "Мрія", а також літаки Ан-74, Ан-26, значно пошкоджено Ан-124-100М-150 "Руслан", Ан-22 "Антей", Ан-132D та інші літаки, які перебували на аеродромі та не були вчасно евакуйовані.

"Обставини втрати літаків досліджувались Службою безпеки України в кримінальному провадженні, у розслідуванні якого Підприємство активно сприяло та надавало всі необхідні документи, забезпечувало можливість проведення необхідних слідчих дій, у т.ч. із фігурантами кримінального провадження, у встановленому законодавством порядку", — зазначили в компанії.

Що відомо про знищення літака АН-225 "Мрія"

27 лютого стало відомо, що російські війська знищили один із найбільших літаків у світі українського виробництва АН-225 "Мрія". Це сталося в аеропорту Гостомеля, де флагман української авіації перебував на ремонті.

У відомстві запевнили, що "Мрія" буде відновлена, але це коштуватиме понад 3 мільярдів доларів та потребуватиме понад п'ять років роботи.

Екскомандир знищеного Ан-225 "Мрія" Дмитро Антонов заявив, що літак був втрачений з провини керівництва держпідприємства "Антонов", яке за два тижні до початку війни виїхало за кордон та не доклало жодних зусиль для порятунку літака.

30 березня державний концерн "Укроборонпром" відсторонив генерального директора Державного підприємства "Антонов" Сергія Бичкова для проведення службового розслідування.

Ан-225 з максимальною злітною масою 640 тонн був найважчим літаком у світі. Також він був найбільшим у світі літаком, що піднявся в повітря більше одного разу, хоча розмах його крила й менший, ніж в американського літака Г'юз H-4 "Геркулес", що зробив лише один короткий випробувальний політ на низькій висоті.

Читайте також

Нова "Мрія" має відповідати сучасним стандартам — ДП "Антонов"

Зруйнована "Мрія". Чи вигідно Україні відбудовувати знищений літак

На початок