Третина територій України замінована — ДСНС

Третина територій України замінована — ДСНС

Олександр Хорунжий, речник ДСНС
. Речник ДСНС Олександр Хорунжий. Фото: Медіацентр

Третина від загальної площі України забруднена вибухонебезпечними предметами. А розмінування в Україні займе в середньому 10 років.

Про це Українському радіо сказав речник Державної служби України з надзвичайних ситуацій Олександр Хорунжий. Він закликав мешканців деокупованих територій не виходити на поля і не заходити у лісосмуги та ліси.

За словами Хорунжого, в Україні заміновано приблизно 30% від загальної території.

"Найбільше забруднення і найбільші проблеми ми маємо в тих областях, де ворог перебував найдовше, зокрема це Харківщина і Херсонщина. Учора за добу ми обстежили ділянки близько 20 гектарів і знешкодили близько 1000 вибухонебезпечних предметів, позавчора — понад 1000. І так щодня", — розповідає Хорунжий.

На запитання скільки часу потрібно для розмінування гектара землі Хорунжий відповів, що все залежить від ландшафту і боєприпасів.

"Протипіхотні міни — дуже небезпечні, їх набагато важче розміновувати, ніж протитранспортні міни. Або артилерійські снаряди — вони дуже чутливі до людини, особливо ПОМ-3, що реагує на рух, вистрибує на відстань півтора метра, розлітається осколками на 30 метрів і знищує все живе", — каже речник ДСНС.

Хорунжий підкреслює, що точного часу, який потрібен для розмінування ніхто назвати не зможе: "Точного часу для розмінування одного гектара ніхто не дасть. Щодо загальних приблизних цифр, які визначали експерти, це до 10 років. Але це попередня цифра, думаю, терміни будуть більші, бо ми не знаємо, яка зараз ситуація на окупованих територіях".

Першочерговим завданням для саперів є розмінування об’єктів критичної інфраструктури.

"Перше, що ми розміновуємо, це лінії електропередачі, водогони, газогони та інші об’єкти, необхідні для забезпечення нормального життя. Далі відпрацьовуються заявки людей, які повертаються у помешкання і знаходять вибухонебезпечні предмети", — сказав речник ДСНС.

Хорунжий радить залишати заявки на розмінування за телефоном 101 або використовувати один із додатків: "Розмінування України", "MineFree" або чат-бот "єВорог", який створено спільно з Мінцифри.

Також Хорунжий дав поради, як не натрапити на міни:

  • пересуватися тільки твердими асфальтованими поверхнями;
  • не з’їжджати на ґрунтові дороги та узбіччя доріг, особливо там, де є не перевірені саперами ділянки;
  • не підходити до розбитої техніки;
  • не заходити в пошкоджені будівлі;
  • якщо побачили вибухонебезпечний предмет — відійди тією ж стежкою, якою підходили на відстань 50-100 метрів і зателефонувати на 101.

Читайте також

Фермери подали близько 500 заявок на розмінування полів — Мінагрополітики

Що робити, якщо знайшли вибухівку – пояснили рятувальники Кіровоградщини

Розмінування Харківської області: де росіяни залишили найбільше боєприпасів

На початок