Парламент Грузії відхилив у другому читанні закон про "іноагентів", через який в країні почались протести

Парламент Грузії відхилив у другому читанні закон про "іноагентів", через який в країні почались протести

Важливо
Протестувальник біля будівлі грузинського парламенту у Тбілісі, 7 березня 2023 року
. Протестувальник біля будівлі грузинського парламенту у Тбілісі, 7 березня 2023 року, фото: AP

Парламент Грузії відхилив у другому читанні закон про "іноагентів". Про це повідомляють Newsgeorgia. Один депутат упроголосував "за", 35 "проти". У першому читанні законопроєкт "Про прозорість іноземного впливу" три дні тому було ухвалено 76-ма голосами.

Таким чином, правляча “Грузинська мрія” та ініціатори документа “Сила народу” виконали вимогу протестувальників на вулицях у Тбілісі, передає "SOVA".

На сьогоднішнє засідання парламенту було винесено лише одне питання. Депутат від “Сили народу” Гурам Мачарашвілі заявив, що рішення щодо законопроєкту вже ухвалене, тож голосування – лише формальне питання, необхідне для того, щоб довести справу до кінця. Він закликав розпочати голосування без обговорення.

Спікер парламенту Шалва Папуашвілі також зазначив, що з питання відкликання законопроекту досягнуто загального консенсусу, тому в обговоренні немає сенсу.

Тожі засідання завершилось буквально за кілька хвилин.

“Питання ухвалення закону “Про прозорість іноземного впливу” було винесене на голосування і відразу провалено. "За" демонстративно висловився лише депутат від "Грузинської мрії" Дмитро Самхарадзе, відомий своєю агресивною риторикою. Після цього Папуашвілі оголосив засідання закритим”, — пише видання.

Напередодні повідомолялося, що у Грузії з парламенту відкликали законопроєкт про "іноагентів", через який в країні з 7 березня тривають протести. Відповідну заяву парламентської більшості за участю "Грузинської мрії" і Сили народу" оприлюднили зранку 9 березня.

“Як влада, відповідальна перед кожним членом суспільства, ми вирішили беззастережно відкликати підтриманий нами законопроєкт без застережень”, — йдеться у заяві.

Повідомляється, що відбулися консультації між політрадою “Грузинської мрії”, “Сили людей” та депутатами парламентської більшості щодо політичних процесів, які тривають навколо закону “Про прозорість зовнішнього впливу”.

“Ми бачимо, що прийнятий законопроєкт викликав розбіжності в думках у суспільстві. Машина брехні змогла виставити рахунок у негативному світлі та ввести в оману певну частину громадськості. Законопроєкту наклеїли брехливий ярлик “російського права”, а його прийняття в першому читанні в очах частини громадськості подали як відхід від європейського курсу”, — йдеться у заяві.

Читайте також: "Буде як на Майдані: люди відправлять владу під три чорти" — чи вщухнуть протести в Грузії

Документ звинувачує радикальні сили у залученні частини молоді до незаконної діяльності.

“Дякуємо героїчним правоохоронцям, які з терпінням і найвищими стандартами відповіли на насильство. Ми повинні бути максимально уважними до миру, спокою та економічного розвитку в нашій країні, а також до прогресу Грузії на шляху євроінтеграції. Тому потрібно витрачати енергію кожного нашого співгромадянина не на протистояння, а на розвиток країни у правильному напрямку”, — йдеться у заяві.

Що відомо про протести у Грузії

7 березня у Грузії розпочалися масові мирні протести через підтримку парламентом законопроєкту про "іноагентів", ініційованого грузинською партією "Сила народу".

У ніч проти 8 березня спецназ розігнав учасників акції протесту. Силовики повністю зайняли територію, прилеглу до парламенту, застосовуючи водомети та сльозогінний газ. Також відбулися затримання. За даними МВС, станом на ранок 8 березня затримали 66 людей.

До цього президентка Грузії Саломе Зурабішвілі записала відеозвернення у якому підтримала протестувальників проти законопроєкту щодо виявлення "іноземних агентів". Вона пообіцяла накласти вето на документ, ухвалений парламентом у першому читанні.

Протести у Тбілісі, проти ухваленого напередодні у першому читанні закону "про іноземних агентів" які розпочалися у 7 березня відновилися 8 березня.

8 березня масові протести продовжилися. 9 березня у Грузії, зокрема у столиці Тбілісі, Кутаїсі та Батумі, проходили вже мирні акції-мітинги.

Станом на вечір 9 березня 132 затриманих під час протестів у Грузії відпустили, одна людина залишалася під вартою за звинуваченням у нападі на поліцейського.

Що відомо про "закон про іноагентів"

Закон про "іноагентів" фактично є аналогом закону, ухваленого в Росії. Згідно з документом, ЗМІ та громадським організаціям, які отримують фінансування з-за кордону, надаватимуть статус "агентів іноземного впливу". Реєструвати іноагентів має прокуратура, а не служба держреєстру. Для фізичних осіб за порушення закону передбачено покарання у вигляді позбавлення волі на строк до п'яти років, для юридичних — штраф.

7 березня парламент Грузії прийняв цей закон у першому читанні.

Читайте також

Україна солідарна із грузинським народом на тлі подій у Тбілісі — МЗС

"Він написаний під диктовку Москви". Президентка Грузії підтримала протестувальників проти закону про "іноагентів"

Протестувальники штурмують парламент Грузії, поліція застосовує водомети і сльозогінний газ

На початок