РФ, вочевидь, не вистачає механізованих сил для просування за межі Бахмута — ISW

РФ, вочевидь, не вистачає механізованих сил для просування за межі Бахмута — ISW

Бої за Бахмут, лютий-березень 2023 року
Бахмут. Фото: кадр із відео бригади "Холодний яр"/Facebook

Російським військам, швидше за все, не вистачає механізованих сил, необхідних для просування за межі Бахмута, а тактичні "штурмові загони", які використовувалися для штурму Бахмута, скоріш за все, не здатні вести маневрені бойові дії. Про це йдеться в аналітичному звіті американського Інституту вивчення війни (ISW).

За даними аналітиків, нещодавнє просування російських військ у міських районах Бахмута демонструє, що російські війська можуть забезпечити обмежені тактичні переваги за допомогою фронтальних атак піхоти.

“Російським військам, ймовірно, не вистачає механізованих сил, необхідних для використання доріг (які, ймовірно, є добре укріпленими) на захід від Бахмута”, — йдеться в аналітичному звіті.

Як відзначають в ISW, російські війська все більше покладаються на так звані "штурмові загони" — підрозділи розміром з батальйон, оптимізовані для фронтальних атак на укріплені райони, а не для маневреної війни. Ці загони мають важку артилерію, використовують спрощену тактику, відводять танкам роль вогневої підтримки в тилових районах і майже напевно намагатимуться ефективно проводити операції за межами міських районів.

“Відомий російський провоєнний блогер повторив це спостереження 7 березня, зазначивши, що штурмові загони занадто малі, щоб "пробити широкий і глибокий пролом" в українських оборонних угрупованнях і піти за ними танковими і механізованими батальйонами, і закликав до формування "бригад прориву", що, ймовірно, набагато перевищує нинішні можливості російських військ у цьому регіон”, — відзначили аналітики.

Читайте також: За Бахмутом — Краматорськ, Слов'янск. Постійні штурми та примусова евакуація дітей: хроніка боїв та ситуація. 8 березня

Подальша еволюція структури російських сил у бік невеликих штурмових загонів, що використовують спрощену тактику, в поєднанні зі зростаючими втратами серед найбільш ефективних російських військ, ймовірно, значно обмежить здатність російських сил належним чином використовувати будь-які шляхи просування, що можуть відкритися після гіпотетичного захоплення Бахмута. Після 10 місяців штурмів російські війська навряд чи зможуть здобути більше, ніж тактичну перемогу.

“Президент України Володимир Зеленський заявив 7 березня, що гіпотетичне захоплення Росією Бахмута забезпечить російським військам "відкриту дорогу" до Краматорська, Слов'янська та інших важливих населених пунктів Донецької області. Проте, за оцінками ISW, російські війська не мають достатньої спроможності використати тактичне захоплення Бахмута для отримання оперативного ефекту, і, швидше за все, після захоплення Бахмута битва швидко досягне своєї кульмінації”, — йдеться в аналітичному звіті.

За оцінками аналітиків, якщо РФ таки вдасться захопити Бахмут, російським військам доведеться обирати між двома напрямками наступу, що розходяться. Російські війська можуть спробувати просунутися на захід вздовж траси Т0504 в напрямку Костянтинівки (близько 20 км від Бахмута) або на північний захід вздовж траси Е40 в напрямку Слов'янська-Краматорська на північному заході Донецької області (близько 40 км на північний захід від Бахмута).

“Ці два потенційні напрямки наступу не підтримують один одного, і виснажені російські війська, швидше за все, будуть змушені надавати пріоритет лише одному з них, щоб мати хоч якийсь шанс на успіх — хоча російське командування неодноразово розпорошувало свої сили на кількох напрямках наступу впродовж усього вторгнення в Україну”, — наголошується у звіті.

Аналітики відзначають, що українські війська також сильно укріпили обидва ці маршрути, які забезпечуються численними наземними лініями зв'язку, що проходять глибоко в українському тилу. І будь-яка спроба російських військ просунутися цими дорогами, швидше за все, буде дуже дорого коштувати росіянам.

Що відомо про ситуацію в Бахмуті

Головнокомандувач ЗСУ Залужний та командувач Східного угруповання військ Сирський на засіданні Ставки 6 березня висловились за продовження оборони Бахмута та подальше посилення позицій. У вечірньому зверненні президент повідомив, що військові у місті отримають допомогу.

Штурми Бахмута та навколишніх населених пунктів продовжуються, повідомив Генштаб ЗСУ зранку 8 березня.

Кабмін 7 березня схвалив механізм примусової евакуації дітей із зон активних бойових дій. Нині під критерії такої евакуації підпадає лише Бахмут. В місті, за даними військової адміністраці на 2 березня, було 37 дітей.

Шляхи постачання у Бахмут не перерізані: військовим доставляють зброю, медикаменти, евакуюють поранених, повідомив ввечері 5 березня речник Східного угруповання військ Сергій Череватий.

Бої за Бахмут тривають з літа 2022 року. Російська армія після відводу Сил оборони від Соледара в кінці січня 2023 року зосередилась на штурмах. Бахмут став політичною ціллю для росіян, переконані в українському військовому командуванні. РФ намагається продемонструвати захоплення відносно великого міста (у Бахмуті до війни проживали приблизно 70 тис. людей), адже останні співмірні "досягнення" були в червні 2022 року (захоплення Сєвєродонецька, а згодом Лисичанська).

Вуличні бої у місті, за свідченнями українських військових, безупинні й ускладнюються тим, що тут більш як чотири тисячі цивільних, які з різних причин відмовляються евакуюватись.

Читайте також

Українські сили, вочевидь, стабілізували свій оборонний периметр у Бахмуті — британська розвідка

Боротьба за Бахмут має стратегічне значення через склад російських сил у цьому районі — ISW

За оцінками НАТО, Росія втратила в Бахмуті в 5 разів більше солдатів, ніж Україна — CNN

На початок