Боротьба за Бахмут має стратегічне значення через склад російських сил у цьому районі — ISW

Боротьба за Бахмут має стратегічне значення через склад російських сил у цьому районі — ISW

Сили оборони у Бахмуті, березень 2023 р.
. Сили оборони у Бахмуті, березень 2023 р. Фото: AP Photo/Libkos

Боротьба України за Бахмут набула стратегічного значення через нинішній склад російських сил, зосереджених у цьому районі. Про це йдеться в аналітичному звіті американського Інституту вивчення війни (ISW).

За даними аналітиків, у деяких західних доповідях нещодавно з'явилися припущення, що Україна витрачає свої сили і техніку переважно на новобранців з "групи Вагнера", які є просто гарматним м'ясом. У цих доповідях також зазначається, що такий обмін буде невигідним для України навіть за умови високого співвідношення російських і українських втрат.

“Це спостереження загалом справедливе, хоча кількість придатних до бою російських ув'язнених не є безмежною, і постійне знищення десятків тисяч з них у Бахмуті означає, що вони не будуть доступні для більш важливих боїв”, — йдеться в аналітичному звіті.

Загалом аналітики наголошують, що Бахмут не є важливим ні в оперативному, ні в стратегічному плані.

“Взяття Бахмута є необхідним, але недостатнім для подальшого просування російських військ у Донецькій області, і російські війська вже зазнали таких великих втрат у боях за місто, що їхній наступ, найімовірніше, завершиться після того, як вони його отримають — якщо не раніше”, — йдеться у звіті.

Отже, втрата Бахмута не становить для України великого оперативного чи стратегічного занепокоєння.

Російські війська, що воюють у Бахмуті, зараз складаються з елітних елементів ПВК “Вагнер” та російських повітряно-десантних підрозділів, а також з військ нижчої кваліфікації. За даними української розвідки, російські сили під Бахмутом нещодавно змінили тактику і залучили до бойових дій висококваліфікованих спецпризначенців та елементи звичайних військ. В ISW раніше повідомляли про посилення присутності російських повітряно-десантних військ (ВДВ) навколо Бахмута з кінця грудня на початку січня, що вказує на те, що регулярні російські війська, можливо, підтримують або навіть витісняють операції групи Вагнера навколо Бахмута.

“Група Вагнера”, ймовірно, все ще використовує полонених для підтримки операцій в Бахмуті, хоча і в значно меншій мірі, ніж у попередні місяці, через масові втрати, яких зазнали ці новобранці під час лобових штурмів, що виснажують особовий склад. Але зараз ПВК “Вагнер” також відправив у бій своїх найкращих солдатів, і саме вони втрачають свої позиції разом з новобранцями”, — відзначили аналітики.

За даними ISW, битва за Бахмут може фактично серйозно погіршити стан найкращих сил “вагнерівців”, позбавивши Росію одних із найефективніших і найскладніших для заміни ударних підрозділів.

“Можливість завдати шкоди елітним підрозділам “групи Вагнера”, а також іншим елітним підрозділам, якщо вони будуть задіяні, в умовах оборонної міської війни, де показник виснаження особового складу явно на користь України, є дуже привабливою”, — йдеться в аналітичному звіті.

Інші ключові висновки ISW щодо війни в Україні:

 • Українська влада заявила, що Україна продовжуватиме захищати Бахмут.
 • Керівник групи Вагнера Євген Пригожин, очевидно, побоюється, що його сили витрачаються у боях за Бахмут. Серйозна деградація або знищення елітної бойової сили ПВК "Вагнер" матиме позитивні наслідки за межами поля бою.
 • Кремль повертається до своїх раніше невдалих кампаній з набору добровольців і криптомобілізації, щоб уникнути оголошення другої хвилі мобілізації. Повернення до кампаній добровільного набору та криптомобілізації, ймовірно, свідчить про те, що Кремль не оголошуватиме чергову хвилю мобілізації принаймні до літа 2023 року через весняний призов, який розпочнеться 1 квітня.
 • За наявними даними, захоплений російський військовий посібник свідчить про те, що російські війська мають намір використовувати новостворені елементи "штурмових загонів" у міській війні.
 • Російські війська застосували новий тип керованої авіабомби проти українських об'єктів на тлі постійного дефіциту високоточних ракет.
 • Російські війська продовжили наземні атаки на північний захід від Сватового та поблизу Кремінної.
 • Російські війська закріпилися в Бахмуті, але не оточили місто і не змусили українські війська відступити.
 • Російські війська продовжують наземні обстріли поблизу Авдіївки та на захід від Донецька.
 • Російські війська продовжують боротися за утримання вогневого контролю над дельтою річки Дніпро у Херсонській області.
 • Російське військове командування не в змозі належним чином оснастити свої війська, незважаючи на те, що вони все частіше беруть участь у ближніх боях в Україні.
 • Українські офіційні особи повідомили про ймовірні воєнні злочини Росії в Україні.
карта бойових дій від ISW за 6 березня 2023 року
Фото: з сайту ISW

Що відомо про ситуацію в Бахмуті

Головнокомандувач ЗСУ Залужний та командувач Східного угруповання військ Сирський на засіданні Ставки 6 березня висловились за продовження оборони Бахмута та подальше посилення позицій. У вечірньому зверненні президент повідомив, що військові у місті отримають допомогу.

Штурми Бахмута та навколишніх населених пунктів продовжуються, повідомив Генштаб ЗСУ зранку 7 березня.

Шляхи постачання у Бахмут не перерізані: військовим доставляють зброю, медикаменти, евакуюють поранених, повідомив ввечері 5 березня речник Східного угруповання військ Сергій Череватий.

Бої за Бахмут тривають з літа 2022 року. Російська армія після відводу Сил оборони від Соледара в кінці січня 2023 року зосередилась на штурмах. Бахмут став політичною ціллю для росіян, переконані в українському військовому командуванні. РФ намагається продемонструвати захоплення відносно великого міста (у Бахмуті до війни проживали приблизно 70 тис. людей), адже останні співмірні "досягнення" були в червні 2022 року (захоплення Сєвєродонецька, а згодом Лисичанська).

Вуличні бої у місті, за свідченнями українських військових, безупинні й ускладнюються тим, що тут більш як чотири тисячі цивільних, які з різних причин відмовляються евакуюватись.

За даними заступника міського голови Олександра Марченка на 4 березня, дороги в Бахмут прострілюють російські війська, але можливіть вивозити людей та доставляти туди гуманітарну допомогу залишається. В місті працюють лікарі, поліція, рятувальники, волонтери. Електрики, опалення, водопостачання немає, зв'язок — поганий.

Читайте також

Росіяни розстріляли українського бійця за слова "Слава Україні", до Бахмута надійде допомога. 377 день війни. Онлайн

Бахмут — режимне місто. Військові отримають допомогу, втрати РФ у Бахмуті: хроніка боїв та ситуація. 7 березня

Остін: "Падіння Бахмута не обов'язково означатиме, що росіяни змінили хід цієї битви"

На Ставці Залужний і Зеленський обговорили оборону Бахмута. Що відомо

На початок