Україна хоче продовжити річну зернову угоду з новими портами — Reuters

Україна хоче продовжити річну зернову угоду з новими портами — Reuters

ЗМІ
Балкер VALSAMITIS, який доставлятиме зерно до Кенії та Ефіопії, зернова угода
Балкер VALSAMITIS, який доставлятиме зерно до Кенії та Ефіопії. Фото: Суспільне Одеса

Україна хоче продовжити річну зернову угоду з новими портами. Про це пише Reuters із посиланням на заступника міністра інфраструктури України Юрія Васькова. У Мінінфраструктури вважають, що угоду потрібно продовжити на рік, а не на 120 днів, і розширити її на порт "Миколаїв".

"Цього тижня від нас надійде офіційна пропозиція про необхідність роботи над розширенням. Ми проситимемо...продовжити його не на 120 днів, а хоча б на рік, тому що український і світовий аграрний ринок повинен мати можливість планувати ці обсяги (експорту — ред.) в довгостроковій перспективі", — сказав заступник міністра агенству.

Утім, у Міністерстві інфраструктури повідомили Суспільному, що станом на зараз "інформації конкретної немає".

"Ми чекаємо, коли нам дасть ООН знати, що можна вступати в переговорний процес. Але ж тут ви маєте розуміти, що це переговорний процес між Туреччиною, ООН і РФ. Тобто, Україна до цих переговорів в такому форматі не залучена. Ми не сідаємо з росіянами за один стіл перемовин. Ми у цьому випадку маємо переговори також зі свого боку з Туреччиною та ООН. Ми вважаємо, що треба взагалі розширювати зернову ініціативу на порт "Миколаїв". Розширювати номенклатуру", — заявили Суспільному у міністерстві.

Що відомо про Чорноморську зернову угоду

Україна, Туреччина та ООН 22 липня у Стамбулі підписали угоду, яка стосується розблокування портів "Одеса", "Чорноморськ", "Південний" та вивезення українського зерна. Дзеркальну угоду з Туреччиною та ООН також підписала Росія. Термін її дії був розрахований до 22 листопада 2022 року.

29 жовтня у РФ заявили, що припиняють участь в "зерновій ініціативі". Українська сторона підкреслила, що готова й надалі підтримувати глобальну продовольчу безпеку та закликала ООН та Туреччину відреагувати на російський шантаж.

Наступного дня в Спільному координаційному центрі в Стамбулі не погодили рух суден "коридором", однак 31 жовтня з портів Одещини вийшли 12 суден з українською продукцією.

2 листопада у Міноборони Росії заявили, що відновлюють участь у "зерновій угоді" після отримання письмових гарантій від України про невикористання коридору для ведення бойових дій.

17 листопада 2022 року в Стамбулі домовилися про продовження "зернової угоди" для експорту продовольства з трьох українських морських портів ще на 120 днів.

Читайте також

Одещину відвідали представники країн, які фінансують програму Grain from Ukraine, аби перевірити її роботу

Зернова угода. Україна наполягає на залученні Миколаївських портів

Фінляндія виділяє 5 млн євро Всесвітній продовольчій програмі на Чорноморську зернову ініціативу

На початок