"Саме ми маємо робити найважчу роботу" — координаторка системи ООН в Україні

"Саме ми маємо робити найважчу роботу" — координаторка системи ООН в Україні

Ексклюзивно
Координаторка системи ООН в Україні Деніз Браун
Координаторка системи ООН в Україні Деніз Браун. Фото: un.org

Координаторка системи ООН в Україні Деніз Браун розповіла Суспільному про гуманітарну роботу на лінії фронту, про те, як РФ заважає допомозі українцям на тимчасово окупованих територіях та про продовження зернової угоди, на яку чекає світ.

23 лютого 141 країна-член ООН підтримала резолюцію, яка містить українську "формулу миру". Чи допоможе вона наблизити мир?

По-перше, це важливий знак підтримки для України від більшості країн-членів ООН. З цієї точки зору це — крок уперед для України. Також це потужний сигнал від країн-членів, що устав ООН юридично об’єднує держави, містить повагу до кордонів і що є механізм відповідальності за порушення цього документу.

В більшості регіонів Україні можна спостерігати стабілізацію ситуації з енергопостачанням та опаленням. Завдяки допомозі партнерів обстріли стають менш ефективними. Можна сказати, що гуманітарна ситуація в Україні дещо покращилась?

Повномасштабна війна триває рік і українська влада заявляє, що вона стає тільки інтенсивнішою. Кожна повітряна атака приносить руйнування, забирає життя, домівки, пошкоджує енергетичну структуру. Тож не думаю, що гуманітарна ситуація стабілізувалася.

Читайте також: "Можемо сказати українцям: воюйте до останньої краплі крові. Але ж це не наша, а ваша кров" — президент Чехії Петр Павел

Ви почали роботу з Міністерством соціальної політики щодо передачі виплат гуманітарної багатоцільової грошової допомоги. Коли вона надійде?

Міністерство соціальної політики має свою систему переказу грошей. Ми намагаємося зробити так, щоб наші системи працювали разом. Це потребує підлаштування і розуміння, яким чином ми будемо здійснювати перекази: поштою, банком чи, наприклад, за допомогою "Дії". Я не можу сказати точно, коли це буде, проте я задоволена співпрацею з вашою міністеркою соціальної політики.

Людям в Україні, окрім ООН, також допомагають багато волонтерських організацій. Як ви з ними співпрацюєте та чи є якась підзвітність та моніторинг?

Тут дуже розвинена мережа гуманітарних та волонтерських організацій, включно з МКЧХ, фондом "Карітас" та навіть місцевими волонтерами, які просто допомагають сусідам. Питання — як нам об’єднати зусилля, щоб надати більше допомоги та саме в ті місця, де вона необхідна.

На початку грудня, я направила приблизно 20 мільйонів доларів до 300 гуманітарних організацій. Ми знайшли шляхи, як надати ці гроші маленьким організаціям. Зробили це завдяки більшим організаціям та 14 міжнародним партнерам, що потім переказали гроші цим меншим організаціям, або закупили допомогу для них. На ці організації поклали й моніторинг. Але він не заради того, щоб схопити за руку, а для того, щоб знати, чи все йде добре, чи надається необхідне, для комунікації з місцевою владою та жителями тощо.

Як відбувається надання гуманітарної допомоги в прифронтових поселеннях?

Ми постійно працюємо над цим і це має бути нашим пріоритетом. Ми виділи 58 пріоритетних прифронтових громад, до яких доставляємо гуманітарну допомогу. Я не хочу передавати цю відповідальність та наражати на небезпеку добровольців та волонтерів. В Україні ми маємо 2600 працівників, 60% з них українці. Саме ми маємо робити найважчу роботу.

Читайте також: "Російська сторона не погоджується на обмін всіх на всіх" — омбудсман України

Стосовно окупованих Росією українських міст. Наприклад, Маріуполю. Чи є можливість дістатися туди та допомогти людям?

Мої задачі розповсюджуються на всю територію України, по обидві сторони лінії фронту. Але щоб направити працівників ООН на окуповані території, потрібен дозвіл та гарантії безпеки й від України, і від Росії. Я з великою сумлінністю надсилаю такі запити обидвом сторонам. Українська завжди дає дозвіл, російська ж відмовляє. Але я впевнена, ми знайдемо рішення.

Наступного місяця припиняється дія зернової угоди. Україна хоче її продовжити на рік, а також включити до угоди порт "Миколаїв". Чи не буде Росія перешкоджати цьому?

Світ потребує продовження Зернової угоди. Я слідкую за світовими цінами на продовольство і вони знизилися на 18% з березня 2022 року. Це все завдяки тому, що зернові продовжують надходити з України. Це угода, якої потребує не ООН, а світ. Наразі 350 мільйонів людей стоять на порозі голодування. Ми працюємо над продовженням цієї ініціативи. Якщо Україна має пропозиції, вона може їх запропонувати, а ми будемо виконувати посередницьку функцію. Щодо Миколаєва, це потрібно не тільки країні, але й самому місту, яке має порт і там треба відновлювати економіку. Тож продовження ініціативи є важливим.

Читайте також

На початок