Команда шелтера з Дніпропетровщини за рік повномасштабної війни евакуювала понад 8 тисяч людей

Команда шелтера з Дніпропетровщини за рік повномасштабної війни евакуювала понад 8 тисяч людей

Команда шелтера з Дніпропетровщини за рік повномасштабної війни евакуювала понад 8 тисяч людей
Фото: Суспільне Дніпро

Близько 8 тисяч людей евакуювали з "гарячих точок" до шелтера на Дніпропетровщині. Тут переселенці можуть отримати гуманітарну допомогу, а з дітьми займаються лікарняні клоуни. Про рік роботи центру під час повномасштабного вторгнення розповіли Суспільному.

Шелтер благодійного фонду “Помагаєм” запрацював від початку повномасштабного вторгнення, загалом таких центрів два. За рік у них прихистили близько п'яти тисяч людей. Нині в шелтері пів сотні жителів, більшість з них – з Дніпропетровщини.

"З Новотроїцького до Португалії": команда шелтера з Дніпропетровщини за рік вивезли за
Фото: Суспільне Дніпро

"Коли почали стріляти і вдень, і вночі, дітям страшно. Швиденько зібралися, взяли із собою тварину – і ось ми тут. Будинок стоїть, поруч стріляють, але в нас житло поки є. Сподіваємося, що все закінчиться, не хочеться далеко їхати, десь поруч, ближче до дому", – розповіла переселенка з Марганця Юлія.

Тут переселенці можуть отримати гуманітарну допомогу, а з дітьми займаються лікарняні клоуни. Вже цілий рік клоунеса Катерина щоп'ятниці приїздить до шелтера. Говорить: спочатку діти, які потрапляють до них, емоційно пригнічені.

З Новотроїцького до Португалії: команда шелтера з Дніпропетровщини за рік вивезли за кордон понад 8 тисяч переселенців
Лікарняні клоуни розважають у шелтері дітей. Фото: Суспільне Дніпро

"Вони не можуть це виплеснути, воно накопичується, і ми починаємо з такими дітьми працювати, аби саме витягнути з них цю агресію через ігри, через танці, через крик-спів, через ось такі моменти, аби їм було краще, їм було легше", – каже клоунеса Катерина.

Займаються у фонді й евакуацією. У 2022 року за межі України з шелтера доправили близько двох тисяч людей. Антоніна – з Новотроїцького Донецької області.

"З Новотроїцького до Португалії": команда шелтера з Дніпропетровщини за рік вивезли за
Переселенка з Донеччини Антоніна з донькою у Португалії. Фото з особистого архіву Антоніни.

Після 24 лютого в селищі зник зв'язок, жителі не могли дивитись новини і не знали, що відбувається. До Дніпра Антоніну вивезли друзі з автівкою. Бензин взяли з розбитої покинутої машини, яку побачили по дорозі.

"З Новотроїцького до Португалії": команда шелтера з Дніпропетровщини за рік вивезли за
Донька переселенки з Донеччини Антоніни. Фото з особистого архіву Антоніни.

"Було дуже холодно, і ми дітей заховали в автівці прямо під сидіннями, щоб не дай Боже танки. Якби стріляли, то хоча б в нас, а не в дітей. Я пам'ятаю, коли ми їхали, я бачила, як поруч із Волновахою просто дуже багато розбитих, згорілих машин. Я не бачила людей, бо я настільки була в паніці, я просто закривала дітей собою, ми їхали та молилися, аби з нами було все добре", – розповіла переселенка з Донеччини Антоніна.

Із Дніпра за допомогою благодійного фонду Антоніна із донькою поїхала до Португалії. Тут їй допомогли знайти роботу та квартиру, а дочка безкоштовно навчається та харчується у школі. Тим, хто залишився на Дніпропетровщині, видають гуманітарні набори. Їх щодня отримує близько трьохсот переселенців. Шелтер продовжує свою роботу.

"Взагалі тут ніколи емоціям приділяти увагу, бо ти зранку встав, пішов і працюєш цілий день, до дому прийшов, поїв і заліг поспати все. З ранку встав знов. Які емоції? Є, мабуть, емоція, з одного боку така трохи змореність, вона вже мабуть така, може вилікуватись тільки одним – це перемогою", – каже директор БФ “Помагаєм” Андрій Пінчук.

За рік повномасштабної війни силами команди благодійного фонду “Помагаєм” з "гарячих точок" евакуювали понад вісім тисяч людей.

Читайте також

Консультація юриста, психолога та гуманітарна допомога: у Дніпрі відкрився соціальний центр для переселенців

256 тисяч переселенців звернулися до ЦНАПів Дніпропетровщини у 2022 році

Читайте нас у Telegram: Суспільне Дніпро

На початок