"Олімпіада здатна відкривати двері до діалогу". МОК виступив із заявою до річниці вторгнення РФ до України

"Олімпіада здатна відкривати двері до діалогу". МОК виступив із заявою до річниці вторгнення РФ до України

"Олімпіада здатна відкривати двері до діалогу". МОК виступив із заявою до річниці вторгнення РФ до України
Президент МОК Томас Бах. Фото: AP

На чому наголошують у зверненні Комітету.

Міжнародний олімпійський комітет виступив із заявою до першої річниці від початку повномасштабного вторгнення Росії до України за підтримки Білорусі. Відповідний текст вийшов на офіційному сайті організації.

Від початку вторгнення, що припав на період проведення Олімпійських та Паралімпійських ігор в лютому й березні 2022 року, МОК рекомендував відсторонити Росію та Білорусь від міжнародних змагань. Відтоді росіянам та білорусам дозволяли змагатися як нейтральним індивідуальним атлетам лише в окремих видах спорту - тенісі, велоспорті, боксі тощо.

У футболі збірна Росії була відсторонена від потенційної кваліфікації на ЧС-2022. Зі свого боку, Формула-1 відмовилася від планів на проведення гонок у Росії. А збірні двох країн залишаються поза поточними турнірами із зимових видів спорту - лижного спорту, біатлону та скелетону, серед інших.

Утім, у другій половині 2022 року на тлі повномасштабної війни в МОК почали будувати плани щодо повернення росіян та білорусів до змагань. Президент організації Томас Бах закликав до "нейтральності" своєї організації, а в Азії вже цього року висловили готовність приймати російських та білоруських атлетів на своїх континентальних змаганнях.

В Україні на наміри МОК відповіли погрозою бойкотувати Олімпіаду-2024 в Парижі, якщо до неї зможуть кваліфікуватися росіяни та білоруси. Позицію Комітету на офіційному рівні розкритикувати й у Європарламенті, що своєю резолюцією засудив плани щодо порушення "багатогранної ізоляції" РФ та Білорусі.

Про що йдеться в заяві МОК

У Комітеті вкотре наголосили на підтримці України на тлі війни й чинності санкцій проти країн, що розв'язали війну рік тому. Та наполягли: завдання МОК та Олімпійських ігор - у побудові миру, до якого "не здатні виключення та розділення".

"МОК засудив беззмістовну війну найсуворішим чином у день вторгнення. Поки закінчення [бойових дій] не видно після року кровопролиття, МОК наголошує на своєму засудженні війни в Україні, яка є грубим порушенням Олімпійського перемир'я, що діяло на той час, та Олімпійської хартії. Саме тому МОК запровадив санкції проти російської та білоруської держав та урядів, які виключно винні у цій війні, безпрецентдентим чином: жодних спортивних заходів у Росії та Білорусі; жодних прапорів, гімнів або інших державних символів; жодних державних посадовців, акредитованих на будь-які міжнародні спортивні заходи".

"Ці санкції були запроваджені в лютому 2022 року та згодом підтверджені й підсилені на нещодавному Олімпійському саміті 9 грудня 2022 року. Вони рішуче залишаються чинними".

"Олімпійські ігри не здатні відвертати війни та конфлікти. Не можуть вони й протистояти усім політичним та соціальним викликам нашого світу. Це поле діяльності політики. Але Олімпійські ігри можуть показати приклад світу, в якому всі поважають однакові правила й один одного. Вони можуть надихати нас на вирішення проблем шляхом зведення мостів, що ведуть до кращого розуміння між людьми. Вони можуть відкривати двері до діалогу та побудови миру, на що не здатні виключення та розділення".

"Переважаюча більшість [членів] Олімпійського руху, включно зі спортсменами, національними комітетами та міжнародними федераціями, підтримує непохитну солідарність з Україною, запровадження санкцій проти Росії та Білорусі та побудову миру, що є об'єднавчою місією Олімпійського руху".

"Об'єднані цим Олімпійським духом, на цю болючу річницю весь Олімпійський рух наполягає на заклику, який ми зробили рік тому до всіх політичних лідерів світу: «Дайте миру шанс»".

Спорт на тлі війни в Україні: останні новини

  • МОК спільно з азійським комітетом займається розробкою формату спеціальних олімпійських квот для росіян та білорусів. Про це ЗМІ розповіли в Олімпійській раді Азії.
  • Водночас у МОК публічно заперечили наявність рішення про потенційне повернення росіян та білорусів до міжнародних турнірів. В організації пояснили, що проводять "дослідження базового концепту умов" для їхньої участі.
  • У лютому міністерка спорту Литви оголосила про домовленість 35 країн щодо вимоги не допускати росіян та білорусів до Олімпіади-2024. Пізніше свою причетність до цієї домовленості спростували в Австралії.
На початок