"Зобов'язані дотримуватися прав людини". МОК відреагував на звернення Європарламенту через потенційне повернення росіян

"Зобов'язані дотримуватися прав людини". МОК відреагував на звернення Європарламенту через потенційне повернення росіян

"Зобов'язані дотримуватися прав людини". МОК відреагував на звернення Європарламенту через потенційне повернення росіян
AP Photos

Рішення про допуск росіян та білорусів до Олімпіади ще не ухвалювали, йдеться у заяві Комітету.

Міжнародний олімпійський комітет відреагував на останні звинувачення на свою адресу через наміри повернути російських та білоруських спортсменів до міжнародних змагань. Про це йдеться на офіційному сайті організації.

У січні 2023 року МОК схвалив ініціативу Олімпійського комітету Азії приймати росіян та білорусів на своїх континентальних турнірах на умовах нейтралітету. Це потенційно відкриває їм шлях до кваліфікації на літні Олімпійські ігри 2024 року в Парижі, через що Україна може вдатися до бойкоту прийдешніх змагань.

Відтоді до МОК було скеровано одразу декілька звернень. Зокрема, Європарламент схвалив резолюцію, в якій офіційно засуджує наміри зашкодити "багатогранній ізоляції" Росії та Білорусі на міжнародній арені. А понад 30 країн подали спільний запит до Комітету з метою уточнення умов нейтралітету, на якому зможуть потенційно змагатися росіяни та білоруси.

У своїй відповіді МОК вкотре назвав "дискримінацією" відсторонення росіян та білорусів від змагань. Та окреслив умови, на яких їхне повернення до них може потенційно відбутися.

Якою була реакція МОК

На засудження з боку Європарламенту:

"По-перше, має бути зазначено, що немає рішення «дозволити російським та білоруським спортсменам змагатися у відбіркових турнірах до Олімпійських ігор 2024 року. Є дослідження базового концепту умов для участі. Жодного рішення не ухвалювалося".

"На жаль, Європарламент не бере до уваги та не реагує на занепокоєння, висловлені двома Спеціальними доповідачами Ради ООН з прав людини. Спеціальний доповідач у сфері культурних прав та Спеціальний доповідач щодо сучасних форм расизму, расової дискримінації, ксенофобії та пов'язаної нетерпимості зазначили: «Ми розуміємо бажання підтримувати українських спортсменів та українську олімпійську спільноту, що зазнає жахливих страждань через війну, разом з усіма іншими українцями. Але Олімпійський комітет та ширше - олімпійська спільнота також має зобов'язаність дотримуватися Олімпійської хартії та в ширшому контексті - міжнародних норм прав людини, що забороняють дискримінацію». Запит Європарламенту щодо «багатогранної ізоляції» всіх росіян та білорусів ясно суперечить цій заяві".

"Декларація Європарламенту також чітко суперечить автономності спортивних організацій, що є ключовою частиною Європейської спортивної моделі та фундаментальним принципом, визнаним інституціями Європейського союзу в багатьох випадках, включно з резолюцією Європарламенту від 23 листопада 2021 року щодо спортивної політики ЄС: оцінка та можливі шляхи руху вперед, які затверджують, що «ЄС має бути націлений на подальший розвиток європейського спорту з повагою до його специфічної природи та автономності".

"Ба більше, декларація чітко суперечить об'єднавчій місії з побудови миру Олімпійських ігор та Олімпійської хартії, неодноразово схваленої Європейським союзом та його країнами-членами".

На запит з боку країн щодо умов нейтралітету:

"Ми вітаємо визнання автономності спорту, особливо від особи національних олімпійських комітетів країн, що [представляють] ці країни".

"МОК цінує конструктивні запитання щодо визначення нейтралітету росіян з російським або білоруським паспортом, додаючи, що явні занепокоєння щодо прав людини, викладені двома Спеціальними доповідачами Ради ООН з прав людини, не були розглянуті в заяві".

"У грудні минулого року лідери усіх зацікавлених сторін Олімпійського руху висловили ці занекоєння щодо [дотримання] прав людини та затвердили загальні принципи такого нейтралітету. Такими принципами є:

Спортсмени змагатимуться на турнірах як «нейтральні спортсмени» та жодним чином не представлятимуть свої держави або будь-яку іншу організацію в їхніх країнах, як це вже відбувається в професійних лігах, особливо у Європі, США та Канаді, та в деяких індивідуальних видах спорту.

Тільки спортсмени, що повністю дотримуються Олімпійської хартії, зможуть брати участь [у змаганнях]. Це означає, зокрема, що: по-перше, тільки ті, хто не виступав проти мирної місії МОК, активно підтримуючи війну в Україні, зможуть змагатися; по-друге, тільки спортсмени, що повністю дотримуються Всесвітнього антидопінгового коду та всіх належних антидопінгових правил, будуть допущені. Мають бути проведені індивідуальні перевірки для всіх спортсменів, що подаватимуться".

"Відтоді проводяться детальні консультації з цими зацікавленими особами задля визначення цих принципів у детальнішому вигляді. У цьому контексті конструктивні запитання, висловленні у заяві, братимуться до уваги".

На початок