Росія планує поглинути Білорусь до 2030 року — ЗМІ

Росія планує поглинути Білорусь до 2030 року — ЗМІ

ЗМІ
Президент РФ Володимир Путін та президент Білорусі Олександр Лукашенко
. Президент РФ Володимир Путін та керівник Білорусі Олександр Лукашенко, фото: АР

Росія має намір до 2030 року приєднати до себе Білорусь. Війна в Україні трохи пригальмувала процес поглинання Білорусі Кремлем, але не зупинила його. Про це йдеться у внутрішньому документі російської влади під назвою "Стратегічні цілі Російської Федерації в Білорусі", до якого журналісти отримали доступ, повідомляє німецьке видання Focus Online.

Документ датується 2021 роком.

У розслідуванні взяв участь консорціум журналістів із Süddeutsche Zeitung, WDR, NDR, Yahoo News, Delfi Eesti, центру "Досьє", Expressen, Independent, Frontstory, Білоруського розслідувального центру та VSquare.

Вони вивчили 17 сторінок документа, згідно з яким глобальна мета Кремля — встановити домінування російської мови над білоруською, підлаштувати білоруське законодавство під російське та підпорядкувати собі суспільно-політичне, наукове та культурне життя Білорусі. Кожну з цілей планувалося досягти до 2022, 2025 та 2030 років.

"Ключову роль у планах Кремля відіграє Союзна держава — саме через неї Росія збирається наростити свої сили у Білорусі", — йдеться у розслідуванні.

Крім гармонізації торговельно-економічних відносин, Росія до 2030 року планує встановити контроль у військово-політичному секторі Білорусі.

"До завдань російської розвідки входить обмежити вплив "націоналістичних і прозахідних" сил, завершити реформу білоруської Конституції з урахуванням інтересів РФ, закріпити проросійські настрої у військових і політичних елітах і серед населення", — додають журналісти.

Також росіяни планують узяти під контроль освіту в Білорусі й до 2030 року відкрити там пункти здачі ЕГЭ (аналог українського ЗНОЗовнішнє незалежне оцінювання — комплекс організаційних процедур, спрямований на визначення рівня навчальних досягнень випускників середніх навчальних закладів при їхньому вступі до закладів вищої освіти в Україні). Крім того, Росія має намір відкривати свої наукові та культурні центри в різних містах Білорусі.

Експерти та спецслужби вважають документ справжнім

Експерти вважають кремлівський документ оригінальним.

"За зовнішнім виглядом він нагадує стандартний документ російської бюрократії чи політичної адміністрації", — каже Мартін Краг, заступник директора Стокгольмського центру східноєвропейських досліджень (SCEEUS).

Зміст "значною мірою відповідає політичним цілям Росії щодо Білорусі з 1990-х років". Неназваний офіцер розвідки, якому показали цей документ, також вважає його достовірним.

"Зміст документа є абсолютно правдоподібним і відповідає тому, що ми також сприймаємо", — сказав виданню Süddeutsche Zeitung високопоставлений офіцер розвідки. — Треба розглядати стратегічний документ як частину більшого плану Путіна: створення нової Великої Російської імперії".

Участь Білорусі у війні Росії проти України

До повномасштабного вторгнення Росії в Україну 24 лютого на території Білорусі були зосереджені десятки тисяч російських військових, частина з яких брала участь у війні на українській території, а також здійснювала ракетні та авіаційні удари.

На початку травня 2022-го у Білорусі розпочалася раптова перевірка сил реагування. Колони білоруських військ рухалися в бік кордонів Литви і України. 26 травня не визнаний низкою держав світу президент Білорусі Олександр Лукашенко заявив, що у Збройних Силах Білорусі планують утворити Південне оперативне командування поблизу кордонів з Україною. У серпні Білорусь знову продовжила військові навчання.

За даними Інституту вивчення війни, Лукашенко, з великою ймовірністю, й далі даватиме Росії доступ до повітряного простору своєї країни, аби висловити підтримку президенту Росії Володимиру Путіну.

3 грудня міністр оборони Росії Шойгу приїхав у Білорусь до Лукашенка. Вони обговорили підготовку та забезпечення білоруської армії, Лукашенко заявив, що російські білоруські військові готуються, як "єдине угруповання, єдина армія".

Читайте також

Білорусь планує набрати до "народного ополчення" 150 тисяч людей

Білорусь виконала домовленості з РФ у сфері оборони і безпеки на 2022 рік на 100% — Лукашенко на зустрічі з Путіним

На початок