16 лютого почався 73-й міжнародний Берлінський кінофестиваль. На гала-відкритті з відеозверненням виступив президент України Володимир Зеленський.
Свою промову Зеленський почав зі згадки про фільм "Небо над Берліном" німецького режисера Віма Вендерса, який за два роки до падіння Берлінської стіни показав, як розколоте надвоє місто об’єднують Ангели, вільно літаючи над стіною.
"Росія веде повномасштабну війну проти нас майже рік. (...) Чи може мистецтво бути поза політикою? Чи має кіно бути поза політикою? Це одвічне питання, але сьогодні знову вкрай актуальне", — зауважив президент.
Він зазначив, що поки російських спортсменів, музикантів та митців пробують запрошувати на різні заходи, лише останньої ночі Росія випустила по Україні 36 ракет та дронів.
"Культура і кіно можуть бути поза політикою. Але тільки не тоді, коли це політика агресії. Не тоді, коли це політика масових злочинів, убивств, терору, прагнення знищити інші країни та інші народи. Коли це політика тотальної війни. Тобто – політика нинішньої Росії", — додав Зеленський.
Президент також подякував організаторам за те, що "Берлінале" відбудеться без офіційної участі Ірану та РосіїАле у програмі є французько-російська стрічка "Клітка шукає птицю" про патріархальне суспільство Чечні, несвободу жінок та неможливість вибрати власний шлях. Організатори заявили, що фестиваль не бойкотує всіх російських учасників, а фільм було створено без фінансової підтримки Росії. А також за підтримку та увагу до України, зокрема за офіційний значок фестивалю "Золотий ведмідь", який цьогоріч став синьо-жовтим.

"Усі наші кінематографісти, всі учасники висловлюють солідарність з народом України в його боротьбі за незалежність та рішуче засуджують загарбницьку війну Росії проти України", — заявила зі сцени керівниця "Берлінале" Маріетт Різенбек.
А румунський режисер Раду Жуде, чий фільм "Невдалий секс, або Божевільне порно" отримав "Золотого ведмедя" на "Берлінале" у 2021 році та нині є у складі журі Основної програми, сказав, що найбільш яскравими спогадами за всі роки, окрім його перемог на фестивалі, стала промова Зеленського.

Раніше, на пресконференції перед показом фільму за її участю, акторка Енн Гетевей зауважила: "Я хочу висловити вдячність кінофестивалю за те, що він включив героя нашого часу [президента України Володимира Зеленського], і за те, що фестиваль дав усім нам можливість посилити послання України, яким є майже універсальне прагнення до миру".

Також раніше у заяві "Берлінале" йшлося, що фестиваль "рішуче засуджує агресивну війну Росії, що порушує міжнародне право, і висловлює свою солідарність з народом України та всіма, хто виступає проти цієї війни".
Більше про програму кінофестивалю, які українські стрічки потрапили до програми фестивалю та що ще чекає на гостей заходу – читайте у матеріалі Суспільне Культура.
Читайте нас у Facebook і Telegram, дивіться наш YouTube
Станьте частиною Суспільне Культура: напишіть нам про цікаві події культурного життя вашого міста чи селища. Надсилайте свої фото, відео та новини і ми опублікуємо їх на діджитал-платформах Суспільного. Пишіть нам на пошту: [email protected] Ваші історії важливі для нас!