Без Росії та Ірану: як пройшла пресконференція "Берлінале-2023"

Без Росії та Ірану: як пройшла пресконференція "Берлінале-2023"

Без Росії та Ірану: як пройшла пресконференція "Берлінале-2023"
Фото: Soeren Stache/Getty Images

73-й Берлінський міжнародний кінофестиваль (Берлінале) розпочинається 16 лютого. Фокус уваги заходу цьогоріч зосереджений на Україні та Ірані.

"Берлінале рішуче засуджує триваючу агресивну війну Росії, яка порушує міжнародне право, і висловлює свою солідарність з народом в Україні та всіма тими, хто виступає проти цієї війни. Фестиваль також підтримує сміливих протестувальників в Ірані, які захищаються від насильницького недемократичного режиму", — заявили організатори.

Художній керівник фестивалю Карло Чатріан і виконавча директорка Маріетт Різенбек публічно запевняли, що фестиваль відбудеться без офіційної участі Ірану та РосіїАле у програмі є французько-російська стрічка "Клітка шукає птицю" про патріархальне суспільство Чечні, несвободу жінок та неможливість вибрати власний шлях. Організатори заявили, що фестиваль не бойкотує всіх російських учасників, а фільм було створено без фінансової підтримки Росії.

На пресконференції, присвяченій відкриттю фестивалю, виступили голова журі Основної програми, американська акторка Крістен Стюарт та інші члени міжнародного журі.

Берлінале 2023 пресконференція відкриття
Міжнародне журі Берлінського кінофестивалю. Фото: Dominique Charriau/Getty Images

"Причина, чому фестивалі існують, полягає не лише в тому, щоб святкувати і вшанувати один одного. Подобається вам це чи ні, але я вважаю, що зокрема цей фестиваль історично є позитивно конфронтаційним і політичним. І я вважаю, що для нас дуже важливо перепрограмуватися та бути повністю відкритими для нового", – зазначила Стюарт.

Берлінале 2023 пресконференція відкриття
Голова журі Основної програми Берлінського кінофестивалю, американська акторка Крістен Стюарт. Фото: Sebastian Reuter/Getty Images

Іранська акторка театру і кіно Гольшіфте Фарахані додала: "Берлін — це місто, яке зламало стіну, справжню стіну на шляху до свободи рівності і об’єднало так багато людей. Звичайно, цього року з Україною та Іраном, а також землетрусом є таке відчуття, що весь світ розпадається. Ми всі перебуваємо в момент переходу, особливо зараз з Іраном".

"А в такій країні, як Іран, яка є диктатурою, мистецтво – це не лише інтелектуальна чи філософська річ. Це як кисень. Отже, займатися мистецтвом і бути митцем – це щось поза межами, тому що саме ваше існування, якщо ви є митцем, піддається небезпеці"
Гольшіфте Фарахані

Берлінале 2023 пресконференція відкриття
Американська акторка Крістен Стюарт та іранська акторка Гольшіфте Фарахані. Фото: Dominique Charriau/Getty Images

Режисерка кастингу Франсін Майслер на відкритті фестивалю зазначила: "Як сказав один із режисерів, з якими я працюю, в наші дні, ви знаєте, це диво для режисера – зняти фільм. І тому підтримаймо роботу один одного".

"Я східноєвропейський румунський кінорежисер. І я не знаю, чи вплинуло це на румунське кіно. Маю на увазі, окрім людей, які розповідали мені: "Як таке лайно могло отримати "Золотого ведмедя"" (...) Мені нема що додати, окрім того, що мені вдалося зняти ще два фільми. І це для мене найважливіше, це міра успіху, щоб я міг продовжувати", — розповів румунський кінорежисер і сценарист Раду Жуде, який отримав головний приз 71-го Берлінського кінофестивалю.

"Тому що для румунського кіно питання створення фільмів завжди стоїть на межі неможливості"
Раду Жуде

Берлінале 2023 пресконференція відкриття
Іспанська режисерка і сценаристка Карла Сімон та румунський кінорежисер і сценарист Раду Жуде. Фото: Sebastian Reuter/Getty Images

"Займатися мистецтвом і бути митцем – це щось поза межами": у Берліні починається міжнародний кінофестиваль
У Берліні починається міжнародний кінофестиваль. Фото: Sebastian Reuter/Getty Images

Більше про програму кінофестивалю, які українські стрічки потрапили до програми фестивалю та що ще чекає на гостей заходу – читайте у матеріалі Суспільне Культура.

Читайте нас у Facebook і Telegram, дивіться наш YouTube

Станьте частиною Суспільне Культура: напишіть нам про цікаві події культурного життя вашого міста чи селища. Надсилайте свої фото, відео та новини і ми опублікуємо їх на діджитал-платформах Суспільного. Пишіть нам на пошту: [email protected] Ваші історії важливі для нас!

На початок