73-й Берлінський міжнародний кінофестиваль (Берлінале) розпочинається 16 лютого. Фокус уваги заходу цьогоріч зосереджений на Україні та Ірані.
"Берлінале рішуче засуджує триваючу агресивну війну Росії, яка порушує міжнародне право, і висловлює свою солідарність з народом в Україні та всіма тими, хто виступає проти цієї війни. Фестиваль також підтримує сміливих протестувальників в Ірані, які захищаються від насильницького недемократичного режиму", — заявили організатори.
Художній керівник фестивалю Карло Чатріан і виконавча директорка Маріетт Різенбек публічно запевняли, що фестиваль відбудеться без офіційної участі Ірану та РосіїАле у програмі є французько-російська стрічка "Клітка шукає птицю" про патріархальне суспільство Чечні, несвободу жінок та неможливість вибрати власний шлях. Організатори заявили, що фестиваль не бойкотує всіх російських учасників, а фільм було створено без фінансової підтримки Росії.
На пресконференції, присвяченій відкриттю фестивалю, виступили голова журі Основної програми, американська акторка Крістен Стюарт та інші члени міжнародного журі.

"Причина, чому фестивалі існують, полягає не лише в тому, щоб святкувати і вшанувати один одного. Подобається вам це чи ні, але я вважаю, що зокрема цей фестиваль історично є позитивно конфронтаційним і політичним. І я вважаю, що для нас дуже важливо перепрограмуватися та бути повністю відкритими для нового", – зазначила Стюарт.

Іранська акторка театру і кіно Гольшіфте Фарахані додала: "Берлін — це місто, яке зламало стіну, справжню стіну на шляху до свободи рівності і об’єднало так багато людей. Звичайно, цього року з Україною та Іраном, а також землетрусом є таке відчуття, що весь світ розпадається. Ми всі перебуваємо в момент переходу, особливо зараз з Іраном".

Режисерка кастингу Франсін Майслер на відкритті фестивалю зазначила: "Як сказав один із режисерів, з якими я працюю, в наші дні, ви знаєте, це диво для режисера – зняти фільм. І тому підтримаймо роботу один одного".
"Я східноєвропейський румунський кінорежисер. І я не знаю, чи вплинуло це на румунське кіно. Маю на увазі, окрім людей, які розповідали мені: "Як таке лайно могло отримати "Золотого ведмедя"" (...) Мені нема що додати, окрім того, що мені вдалося зняти ще два фільми. І це для мене найважливіше, це міра успіху, щоб я міг продовжувати", — розповів румунський кінорежисер і сценарист Раду Жуде, який отримав головний приз 71-го Берлінського кінофестивалю.


Більше про програму кінофестивалю, які українські стрічки потрапили до програми фестивалю та що ще чекає на гостей заходу – читайте у матеріалі Суспільне Культура.
Читайте нас у Facebook і Telegram, дивіться наш YouTube
Станьте частиною Суспільне Культура: напишіть нам про цікаві події культурного життя вашого міста чи селища. Надсилайте свої фото, відео та новини і ми опублікуємо їх на діджитал-платформах Суспільного. Пишіть нам на пошту: [email protected] Ваші історії важливі для нас!