Вандали і побиті вікна: в Луцьку руйнується дитяча залізниця

Вандали і побиті вікна: в Луцьку руйнується дитяча залізниця

Ексклюзивно
Вандали і побиті вікна: в Луцьку руйнується дитяча залізниця
Луцька дитяча залізниця на вулиці Шопена, лютий 2023 року. Фото: Суспільне Луцьк

В обласному центрі Волині руйнується майновий комплекс дитячої залізниці на вулиці Шопена. У найгіршому стані зараз знаходяться сходи і будівля станції, – розповів Суспільному студент Андрій Радченко, який з 2015-го впродовж чотирьох років відвідував гурток юних залізничників.

З його слів, нині зовнішні конструкції осипаються: "Все руйнується і навряд чи вже відновленню буде підлягати".

У Луцьку руйнується дитяча залізниця
У такому стані зараз територія залізниці. Фото: Суспільне Луцьк

Доля дитячої залізниці очима колишніх вихованців та лучан

Загалом майновий комплекс дитячої залізниці – це теплотяг, два пасажирських вагони, дві станції "Росинка" і "Водограй", стрілочні пости, колія, шпали, світлофори та інше майно, – розповідав торік Суспільному один із вихованців Владислав Корецький.

У Луцьку руйнується дитяча залізниця
Станція "Росинка". Фото: Суспільне Луцьк

Останній рейс залізниця виконала 28 серпня 2019 року, а з 31 серпня того ж року все законсервували.

У Луцьку руйнується дитяча залізниця
Рейси – на паузі. Фото: Суспільне Луцьк

Андрій Радченко каже: гуртківцям і їх батькам тоді пояснили, що "Укрзалізниця" не в змозі далі утримувати майно, тому гурток, який відвідували 500 дітей, закрили, проте обіцяли, що дитяча залізниця відновить свою роботу.

У Луцьку руйнується дитяча залізниця
Студент Андрій Радченко. Фото: Суспільне Луцьк

Увесь цей час, каже хлопець, бачить, як станція "Росинка" руйнується: "Результат осінь-літо 2022-го року. Дуже багато вандалів було, вікна побиті. Поки що воно відносно закрито".

У Луцьку руйнується дитяча залізниця
Побиті й пошкоджені вандалами вагони. Фото: Суспільне Луцьк

Окрім майна, занепадає і прилегла територія біля Луцької дитячої залізниці, – зазначила пенсіонерка Валентина Костянтинівна, яка проживає поруч.

"Відчутно, що територія нікому не потрібна. Скільки тут було жінок з дітками, що відпочивали. А подивіться, що зараз, подивіться, які дерева повиростали, кущі, навколо що робиться..." – говорить лучанка.

У Луцьку руйнується дитяча залізниця
Лучанка Валентина. Фото: Суспільне Луцьк

Місцева мешканка Ірина розповіла: зараз тут хащі. "Тут річка, де качечки плавають. Можна трохи облагородити, лавки поставити. Тут можна погуляти з дітками гарно. Сходи це окрема тема, зимою дуже небезпечно", – сказала лучанка.

У Луцьку руйнується дитяча залізниця
Лучанка Ірина. Фото: Суспільне Луцьк

Чому міськрада досі не прийняла на баланс майно дитячої залізниці

Торік Луцька міська рада на сесії погодилася прийняти у комунальну власність майно "Укрзалізниці". Місто збиралося відновити там гуртки: вважали, що треба вкласти у це пів мільйона гривень, – розповів директор департаменту економічної політики Борис Смаль.

З його слів, всі формальні процедури фактично завершилися і профільне Міністерство мало оформити процедуру передачі, але почалася повномасштабна війна і вирішення цього питання призупинилося.

"І в міністерства, і в нас з'явилися більш важливі завдання. Навіть якщо теоретично комплекс вже був переданий на баланс, то міськрада не змогла б потратити кошти на його облаштування. Через війну є цілий ряд обмежень на платежі", – сказав посадовець.

У Луцьку руйнується дитяча залізниця
Майновий комплекс поступово руйнується. Фото: Суспільне Луцьк

Борис Смаль зазначив: до завершення процедури прийняття з державної у комунальну власність майновий комплекс дитячої залізниці повернуться після перемоги.

"Як тільки завершується війна, ми, я думаю, за дуже короткий термін зможемо все це діло забрати. І там оформити і навчальний комплекс і рекреаційний комплекс для лучан", – каже директор департаменту економічної політики.

Суспільне звернулося з інформаційним запитом до "Укрзалізниці" з приводу того, хто відповідальний за збереження майна дитячої залізниці і благоустрій території. Відповідь опублікуємо згодом.

Що відомо

  • У липні 2022-го Луцька міська рада взяла на себе зобов’язання на заборону відчуження цього майна: його нікому не можна буде продати та використовувати цей майновий комплекс не за призначенням.
  • 27 січня 2022-го на сесії Луцької міської ради депутати одноголосно внесли правки у своє попереднє рішення про готовність узяти дитячу залізницю на баланс міста. Правки внесли через вимоги акціонерного товариства "Укрзалізниця", які надіслали міськраді в офіційному листі.
  • У травні 2021 року в обласному центрі Волині організували акцію на підтримку Луцької дитячої залізниці та її збереження, діяльність якої в грудні минулого року припинила "Укрзалізниця". На акцію, яка тривала годину, пришли майже 30 людей.
  • У березні 2021 року у Луцькій міській раді почали вести переговори з головою правління "Укрзалізниці" Володимиром Жмаком про купівлю дитячої залізниці та усього комплексу.
  • 11 грудня 2020 року був останній робочий день роботи Луцької дитячої залізниці. Луцькради з того часу вела перемовини та листування з Укрзалізницею, просила передати заклад на обслуговування місту, або у користування.

Термінові новини читайте в Telegram та Viber Суспільного Луцьк.

На початок