Вітамін А та його вплив на організм: пояснює дієтологиня

Вітамін А та його вплив на організм: пояснює дієтологиня

Дієтологиня Галина Слобода-Яготенко
Дієтологиня Галина Слобода-Яготенко. фото: Facebook

Передозування вітаміном А — двійнят із таким діагнозом лікують у Львові. 13-річні дівчата поступили до Західноукраїнського спеціалізованого дитячого медичного центру зі шкірою, яка відшаровувалась пластами та майже без волосся. Ретельне обстеження встановило — сестри приймали вітамін А у дозах, які перевищували допустиму норму.

Що це за вітамін, у яких продуктах він є та як виявити недостатність і не допустити гіпервітамінозу — Суспільному пояснила дієтологиня Галина Слобода-Яготенко.

Вітамін А

Є дві великі групи вітамінів — жиророзчинні та водорозчинні. Вітамін А належить до групи жиророзчинних вітамінів, які мають здатність накопичуватись в організмі, зазначає Галина Слобода-Яготенко.

"Якщо самостійно призначити жиророзчинні препарати, а ще самостійно збільшити дозу — це може призвести до гіпервітамінозу. Призначення препаратів з вітаміном А має відбуватися під чітким контролем аналізів, оскільки він може бути гепатотоксичнимГепатотоксичний препарат може викликати структурні та функціональні порушення печінки",— каже вона.

Читайте також: Як та для чого варто приймати вітамін D

Гіпервітаміноз вітаміну А

Перенасичення організму вітаміном А або гіпервітаміноз — це стан, коли вітаміну більше ніж організм може використати.

"Якщо це відбувається, то перш за все буде страждати саме шкіра. Вона буде товста, шершава, може відлущуватись, може пожовтіти. Також будуть тріскатися та ламатися нігті, випадати волосся. Чим вища концентрація вітаміну А в організмі, тим гірша ситуація може бути з волоссям. Випадіння буде дуже помітним",— пояснює дієтологиня.

Симптоми недостатності вітаміну А

Вітамін А важливий для шкіри, репродуктивної функції та для зору. "Є таке поняття як "куряча сліпота" — це коли в темряві очі погано адаптуються. Це може бути симптомом недостатності вітаміну А", — каже Слобода-Яготенко.

Симптомами дефіциту вітаміну А також можуть бути: виразки в роті або застуда, акне, висип або шкірні інфекції, часті застуди або інфекції, суха шкіра, що лущиться або свербіж шкіри, лупа або сухість шкіри голови, молочниця або цистит, мікоз стоп, діарея або кашкоподібні, водянисті випорожнення, погана пам'ять, анемія.

Щоб тримати здоров'я під контролем та виявити недостатність вітаміну А достатньо раз в рік пройти профілактичні огляди. Записатися до сімейного лікаря, який направить до вузьких спеціалістів. "Наприклад, людина приходить до дерматолога із певними скаргами. Дерматолог оцінює стан шкіри і розуміє чи є показання для прийому препаратів з вітаміном А чи немає. Для цього є протоколи. Ніхто не призначає його просто так", — додає дієтологиня.

"Вітамін А міститься в багатьох продуктах, прекрасно засвоюється та має накопичувальну дію. Тому досягнути недостатності цього вітаміну доволі важко".

Продукти з вітаміном А

Вітамін А міститься в продуктах як тваринного, так і рослинного походження. "Печінка, молоко, сметана, яєчний жовток, сира морква, курага, капуста, шпинат. Щоб він засвоївся, наприклад, з моркви то потрібно додати жир — сметану, олії, йогурту", — додала Галина Слобода-Яготенко.

Читайте також

З’їж мене: 10 продуктів, якими корисно “заїдати” стрес

Здорове травлення: про заїдання стресу, дієти та шкоду олії розповіла рівненська гастроентерологиня

Порушення сну і "зависання": що вказує на когнітивний стрес у дитини. Пояснює психологиня

На початок