Здорове травлення: про заїдання стресу, дієти та шкоду олії розповіла рівненська гастроентерологиня

Здорове травлення: про заїдання стресу, дієти та шкоду олії розповіла рівненська гастроентерологиня

Ексклюзивно
Здорове травлення: про заїдання стресу, дієти та шкоду олії розповіла рівненська гастроентерологиня
Тетяна Пасічник/фото: Тетяни Пасічник

Рослинні жири — проблема для гастроентерологів, адже важче розщеплюються організмом. А надлишок споживання сезонних фруктів й овочів може спровокувати загострення у людей, які й до того скаржились на роботу травної системи. Про це у Всесвітній день здорового травлення, який відзначають 29 травня, Суспільному розповіла лікарка-гастроентерологиня Рівненської центральної міської лікарні Тетяна Пасічник. Вона радить не заїдати стрес, не перекушувати під час роботи й брати приклад з диких звірів, які на полюванні не їдять.

— Як зберегти здоров’я травної системи у нинішній, стресовий час?

— По-перше, треба завжди пам'ятати, що їжа для нас — джерело, як пальне для авто. Ми маємо завжди отримувати достатньо жирів, білків і вуглеводів. Це — найперше, а не задоволення. Бо часто люди сприймають їжу, як задоволення, споживають її, щоб здовольнити рецептори, зняти стрес. Ми — стресозалежні, особливо, під час війни. Є два гормони стресу — адреналін, коли ми перебуваємо у вогнищі подій, є активними учасниками. І є норадреналін — коли вичікуємо, у тривозі. І цей норадреналін є стимулятором апетиту й цю тривогу та неспокій хочеться заїсти. А чим найлегше? Продуктами, багатими на вуглеводи, а вони провокують високий стрибок глюкози в крові, потім — швидке засвоєння і падіння. І потім знову настає відчуття голоду і є потреба знову і знову їсти.

— Як забезпечити відчуття ситості й не переїдати?

— Продукти, які найдовше можуть тримати нас ситими — білкові, бо вони найдовше можуть знаходитись в шлунку і для розчеплення потребують багато кислоти шлункового соку. Якщо людина страждає на якісь захворювання з підвищеною секрецією, коли кислота починає підніматися й обпалювати слизову стравоходу, то ми кажемо, що треба їсти не суп, бульйон, який не нейтралізує кислоту, а може бути стимулятором. А вже кусок м'яса, який "впаде" в шлунок, буде її утримувати до години часу. Людина буде краще почуватися.

— Зараз серед проблем — їжа під час роботи. Що тут порадите?

— Потрібно дотримуватись графіків, щоб був сніданок, обід, вечеря. Тоді організм входить у певний режим. Є сніданок виділились ферменти, попрацювали і за три години продукти повністю покинуть верхню частину кишкового тракту і опустяться у кишківник. Тоді ми можемо повторно їсти. Повинні старатися брати приклад з диких звірів, от коли вовк доганяє зайця, то ніхто з них не їсть. Тому під час роботи не перекушувати, бо порушується процес травлення. Глюкоза тримається на високому рівні, підшлункова весь час має працювати, виснажується. Не проходять інтервали, необхідні для засвоєння їжі.

— А як щодо дієт та інтервального голодування?

— Щодо інтервального голодування певних рекомендацій в доказовій медицині, що це необхідно, немає. Вчені з трибун нам не розповідали. Ми ж не є вченими й дослідниками, а лікарі, які отримують практичні рекомендації з того чи іншого питання. Якщо раніше була дієта по Певнеру, то зараз її скасовувати і хворим не пишемо: дієта №5, №4. У кого хвора підшлункова залоза, кажемо, що потрібно обмежити жири, тому що для їхнього розщеплення активно працює жовчний і підшлункова, а хворому органу треба дати спокій. Часи змінюються. Якщо зараз інтервальне голодування в моді, ми нічого проти не маємо. Бо у цьому випадку теж зберігається принцип поетапного харчування. Але з іншої сторони, люди з підвищеною секрецією не можуть цього дотримуватись. Вони мають у ту кислоту щось дати, щоб це вогнище погасити. Це індивідуально потрібно розглядати.

— Які найпоширеніші проблеми з травною системою спостерігаєте?

— Сезонні загострення, виразкова хвороба, гастрити мають періодичність — навесні й восени. Ніхто не може розгадати, чому так трапляється. Якщо раніше знайшли helicobacter pylori, як одну з причин виразкової хвороби та гастритів, думали, що загадка розгадана, зараз ми всіх пролікуємо і не буде helicobacter й не буде цих хвороб. Пройшло 20 років, а виявилось, що виразкова хвороба є і чому виникає восени й навесні, досі — загадка. Є певні загострення на фоні вживання сезонних продуктів: зелена цибуля, свіжі овочі, фрукти. Всі переживають, що авітаміноз, не їли взимку достатньо овочів та фруктів і, бажаючи зробити найкраще своєму організму, інколи потрапляють у певне загострення.

— А щодо пацієнтів у вашому стаціонарі?

— У нашому відділенні стаціонарного лікування пацієнти, які вже пройшли прийом лікаря і лікування в амбулаторних умовах було неефективним. На сьогодні частими є захворювання, пов'язані з вживанням алкоголю, неякісного, чи надмірну кількість. Це дещо пов'язано, можливо, зі стресовою ситуацією. Чоловіків у нас зараз мало — їм планова госпіталізація заборонена. Вони до нас потрапляють лише в екстренних ситуаціях, або старші 60 років. Інші лікуються амбулаторно.

— Жінки зараз мають більше проблем з травною системою?

— Жінки — психоемоційно чутливіші. Тривога, переживання стає рушійним фактором, посилюється больовий синдром, нудота. І ми, коли починаємо лікувати звичайними препаратами, які б мали вже допомогти, бачачи відсутність ефекту, додаємо заспокійливе — отримуємо позитивний ефект. Нервова система дуже тісно пов'язана органами травлення.

— Чи потрібно виживати додатково аптечні вітаміни та біодобавки, щоб тримати травну систему в здоров'ї?

Потрібно поповнювати запаси жирів, білків, вуглеводів й це все є в їжі. Якщо ми будемо повноцінно харчуватись, то нам не потрібно шукати особливі біодобавки, вітаміни. Для чого нам біодобавка? У рекомендаціях продавців для збільшення кількості білків, вітамінів, мікроелементів. Білків, наприклад, має бути раз у день грам на кілограм маси тіла. Він є і рослинного, і тваринного походження. Тваринного це яйця, м'ясо, риба, кисломолочний сир, молочні білки. Якщо ви будете вживати це все, то необхідну кількість білка отримаєте. Нам не потрібно також з'їдати кілограми рослинної їжі, щоб отримати необхідну кількість заліза, чи інших мікроелементів. Дієтологи кажуть, що в їжі є ті мікроелементи, які штучно неможливо замінити, вони унікальні.

— Люди часто відмовляться від тваринних жирів на користь рослинних. Які тут ризики?

— Рослинна олія містить вітамін Е та допомагає засвоєнню інших жиророзчинних вітамінів з продуктів. Для нас, гастроентерологів, олія є проблематична для засвоєння. Молекула олії має розчепитися ферментом підшлункової залози, а перед тим обробитися жовчю. Вона більша і важча для розчеплення, тому організм затрачає більше зусиль, щоб її розчепити. Через те, в момент загострень в роботі шлунково-кишкового тракту, ми виключаємо олію з раціону. Люди вживають олію в піст, вона викликає загострення проблем, якщо вони вже були. Тут радимо не зажарювати супи на олії, заправляти салати не олією, а йогуртом. Рекомендуємо їсти продукти з вмістом тваринних жирів: шматочок замороженого сала, чи вершкове масло.

— Є серед ваших пацієнтів вегани?

— Зараз маю пацієнтку, яка має залізодефіцитну анемію. При цьому, по всіх органах і системах вона є абсолютно здоровою. Вона тваринних продуктів не їсть, а з рослинних — потрібно відро яблук з'їсти, щоб отримати той запас заліза, який можна отримати зі ста грамів м'яса тварин, які їли ті ж яблука чи рослини. Ми шукали, думали, обстежили її й в гінеколога, і виключали гастрит. А потім вона сама сказала: "Може, це тому, що я веган?" Ми їй порадили розпочати повноцінне харчування.

Читайте нас у Telegram: екстрені новини та щоденні підсумки

Підписуйтесь на рівненське Суспільне у Viber

Долучайтесь до нас в Instagram

На початок