"Суттєве потепління". Голова Укргідрометцентру дав прогноз на літо і розповів про зміни клімату

"Суттєве потепління". Голова Укргідрометцентру дав прогноз на літо і розповів про зміни клімату

Ексклюзивно
"Суттєве потепління". Голова Укргідрометцентру дав прогноз на літо і розповів про зміни клімату

Директор Українського гідрометцентру Микола Кульбіда прогнозує "суттєве і помітне" потепління до +25...+27 градусів в Україні з 5 червня. Але дощі триватимуть.

"Суттєве і помітне потепління розпочнеться найближчими днями, починаючи з 5 червня. І надалі буде доволі тривалий період високої температури аж до +25...+27 градусів. Дощі стовідсотково будуть, але зараз прогнозувати, в яких регіонах вони випадуть і якої інтенсивності, просто неможливо, тому що таких прогнозів і моделей на сьогодні метеорологічна наука не має. Проте можна констатувати незначне збільшення кількості опадів у літній період. Однак за високої температури повітря протягом тривалого часу ефективність цих опадів зменшується, тому що збільшується випаровування вологи з верхніх шарів ґрунту", — повідомив Кульбіда в ефірі Українського радіо.

Він нагадав, що влітку часто бувають зливи, і опади "досить швидко стікають у низини", через що немає поповнення метрового шару ґрунту для того, аби був забезпечений надійний і стабільний розвиток рослин.

Читайте також: "Кліматична криза. Яке літо чекає на українців і чи зупинив карантин погодні зміни"

Кульбіда констатував, що за останній рік осінь не надто відрізнялася від зими, а зима від весни. Водночас, за його словами, немає ймовірності, що в майбутньому на Україну чекає невиражена сезонність.

"Для кожного сезону є свої характерні особливості. Питання в тому, що буде дещо стиратися межа між осінню і зимою, між зимою і весною. Хоча тривалість весняного періоду в Україні за останні 25-30 років зменшилася майже на 2 тижні. Весна стала коротшою, літо настає швидше. Нинішній рік не дуже характерний у цьому", — сказав директор Укргідрометцентру.

Кульбіда звернув увагу на наслідки кліматичних змін, які відбуваються не лише в Україні, а й в усьому світі, та продовжують прогресувати. Зокрема, вони відображаються на зростанні середньорічної температури.

Водночас експерт каже, що за останні 25 років середня температура зимового періоду підвищилася майже на 2 градуси, але середня температура травня практично не змінилася. Саме тому такий травень, який був цьогоріч в Україні, є радше не винятком, а правилом.

Читайте також: "Небезпека зміни клімату та 12 способів допомогти планеті вже сьогодні"

Кульбіда зазначив, що в Україні кількість днів з високою температурою повітря і проблеми із засушливими явищами, які шкодять сільському господарству, найбільш характерні для степових районів півдня. За його словами, наразі, за винятком півдня Одеської області, ситуація з ростом і розвитком сільськогосподарських культур цілком задовільна і навіть хороша, оскільки "відбулося поповнення запасів вологи, яких вистачить щонайменше на місяць для того, аби рослини встигли пройти критичні фази розвитку".

Кульбіда розповів, що деякі метеостанції в Україні є спеціалізованими: вони вимірюють сонячну радіацію та озон.

"Здебільшого ці станції оснащувалися ще за радянських часів, тому більшість із них працює в ручному режимі на стандартному метеообладнанні. Автоматизація триває у нас, на жаль, слабувато. Можливості держави для модернізації такої кількості гідрометеорологічних станцій дуже обмежені", — зазначив директор Укргідрометцентру.

Загалом, без урахування окупованих територій Донбасу і Криму, в Україні діють 164 метеостанції, які оснащені відповідно до стандартів проведення повного комплексу метеоспостережень за станом погодних умов.

Що відомо

  • 4 червня в Україні переважно мінлива хмарність, дощі з грозами та слабкий вітер 7-12 м/с. Температура коливатиметься від +14 на півночі до +22 градусів на півдні країни, хоча у Карпатах повітря прогріється максимум до +23.
  • Станом на початок червня в Києві досі не настало метеорологічне літо, хоча в середньому воно починається 14 травня.
  • За даними Українського гідрометцентру, в перший місяць літа в Україні прогнозують дощі, грози та помірно теплу погоду. Середня місячна температура триматиметься в межах 18-22 градусів, а подекуди може пригріти до +39.
  • Директор Укргідрометцентру розповів Суспільному, що потепління в усіх регіонах України прогнозують вже з 3-4 червня.
  • Цьогоріч у травні Європу частково засипало снігом. У Польщі мокрий сніг знищив ціле поле рапсу, а в Латвії та Литві висота снігового покриву місцями становила до 10 сантиметрів.
  • Керівник відділу метеорологічних прогнозів Українського гідрометцентру Владислав Білик в ефірі Українського радіо спрогнозував, що початок літак буде холодним.
  • Кліматичні зміни призвели до того, що поверх талого льоду на Антарктиді почали цвісти водорості, зелений колір яких видно навіть з космосу.
  • 30 травня кількість опадів у Києві побила 129-річний рекорд, а дощовий травень загалом допоміг ліквідувати нестачу опадів, яка тривала вже рік.
  • 1 червня українські Карпати засипало снігом, а температура повітря на прикарпатських вершинах склала 0°С.

На початок