"Громадськість може впливати на закупівлі лише розголосом". Як відстежувати державні гроші

"Громадськість може впливати на закупівлі лише розголосом". Як відстежувати державні гроші

"Громадськість може впливати на закупівлі лише розголосом". Як відстежувати державні гроші
Facebook-сторінка "Пошуково-аналітична система 007"

Під час дії воєнного стану в Україні змінилось законодавство відносно процесу закупівель державою товарів та послуг. Як громадськість може їх контролювати, в ефірі "Українського радіо Кропивницький" розповіла юристка громадської організації "Батьківська рада Кропивницького" Євгенія Захарченко.

Під час дії воєнного стану на законодавчому рівні вирішили спростити процес закупівлі, говорить Євгенія Захарченко: "Хотіли зробити краще, а зробили гірше. Бо нині закон дозволяє не оприлюднювати частину закупівель, не проводити конкурс. Ті, хто подаються, одразу визначаються з ціною – вона буде й стартова, і кінцева. Тобто тим, хто в курсі ситуації, підкажуть, яку ціну треба вказати, щоб вона виграла тендер. Ця історія набуває розголосу, є скандали, в тому числі в Міністерстві оборони".

Євгенія Захарченко вважає, законодавство в цій області потрібно змінити, поділивши країну на різні зони: тилові та прикордонні. Мається на увазі, що є регіони, де не проводять активні бойові дії, діють сталі графіки роботи підприємств та відомств, тому проводити тендерні закупівлі можна за процедурою, яка передбачена законодавством повною мірою. До таких регіонів відносить і Кіровоградську область.

Читайте також: Заплатили півтора мільйона гривень. У Знам'янській громаді на Кіровоградщині прокуратура перевіряє закупівлю генераторів для шкіл і дитсадків

Громадська організація "Батьківська рада Кропивницького" цікавиться закупівлями, які проводить управління освіти міста, управління виконкому та департамент освіти області, говорить Євгенія Захарченко. "Громадськість може впливати на закупівлі лише розголосом. На жаль, управління освіти у нас має реакційну політику – якщо виникає скандал, його намагаються потушити. Якщо пройшло повз громадськість, то так воно й залишиться".

Цікавитись закупівлями за допомогою ресурсів, які доступні кожному в мережі інтернет важко, але тільки спочатку: "Коли ти робиш це вперше, вдруге – незрозуміло. А потім твоє око вже знає, куди дивитись і за що "чіплятись", – розповідає про свій досвід юристка громадської організації. – Треба зайти на сайт Прозоро, ввести код ЄДРПОУ закупника – це у нашому випадку або виконком, або управління освіти, яке має право розпоряджатись державними грошима, і ти бачиш усі опубліковані звіти та договори".

Порівняти ціни, які вказані в договорах закупівлі на продукти та послуги, можна на сайтах Торгово-промислової палати та Держстату України.

Перерахування грошей можна відстежувати на сайті 007.org.ua. Щоб дізнатись про подробиці договору закупівель – ціну, продавця – також потрібно ввести код ЄДРПОУ закупника.

Читайте також

  • "За півтора року не було жодної скарги". На Кіровоградщині лікарня замовляє кейтерингові послуги на харчування пацієнтів
  • "Шкода довкіллю, але альтернативи немає". На Кіровоградщині немає даних, чи змінилась якість повітря через генератори
Повідомляйте про події з життя вашого міста чи селища у Кіровоградській області https://u.to/HNf5HA
Підписуйтеся на новини Суспільне: Кропивницький у Вайбері, Телеграм, Інстаграм та Ютуб
На початок