Фінісаж виставки "За деревом дерево" провели в Івано-Франківську. У галереї сучасного мистецтва "Асортиментна кімната" упродовж двох тижнів експонували 14 робіт митців зі всієї України — картини, фотографії, короткометражні фільми та артінсталяції. Роботи присвячені темі війни та є роздумами, пам’яттю й особистим досвідом переживання колективної трагедії. Про це Суспільному розповів куратор виставки Дмитро Чепурний.
Більшість робіт митці створили під час резиденції у "Хаті-Майстерні" у селі Бабин на Прикарпатті. Там вони два тижні жили та працювали. Серед тих, хто долучився до проєкту,— фотографиня із Луцька Олеся Саєнко. На виставці експонуються дві її світлини.

"Перше фото — пейзаж зі снігом. Воно зняте на другий день перебування на "Хаті-Майстерні". А інша світлина зроблена в останній день. Тоді був туман. Для мене це було не лише фіксування місця, де ми жили, а те, що це місце змінюється через погоду. Як каже мій друг-військовий: "Ми ще на один день стали ближче до перемоги". І це відображено в роботах — ці зміни, і допомагає рухатися далі", — розповідає фотографиня Олеся Саєнко.

Усі роботи творці презентують у трьох виставкових залах. Окремо є кімната, в якій можна відчути запах війни. На виставку прийшла іванофранківка Анастасія Червонецька. Дівчина каже, усі роботи її вразили, однак кімната, яка передає запах війни, запам’яталася найбільше.

"Такого досвіду в мене не було. Я читала колись про це, а щоб наживо побачити такий мистецький твір — такого не було. Запах — різкий, неприємний, викликає неприємні відчуття. Але так і повинно бути, контекст роботи вимагає неприємних елементів. Я вважаю, що автор зміг передати ті емоції, які він переживав", — ділиться Анастасія Червонецька.

Куратор виставки Дмитро Чепурний каже, що виставка демонструє, як авторам вдалося оговтатися після пережитого.
"Тут представлені твори художників з різних регіонів України. Є ті, хто народився у Луганську і Донецьку. До прикладу, Катерина Алійник та Наташа Чичасова працювали разом та написали книжку. Це — розповіді про окупацію їхніх міст. Це — їхній досвід дорослішання і життя ", — каже Дмитро Чепурний.
За його словами, виставку "За деревом дерево" планують зробити мандрівною й презентувати в інших містах та країнах.
Читайте також
- Гуцульське село Бабин на Франківщині: УПА, криївка у школі, історія зв'язкової Орисі
- "Асортиментна кімната": погляд на децентралізацію мистецтва з Івано-Франківська
Читайте нас у Telegram: головні новини Івано-Франківщини
Станьте частиною Суспільного: повідомляйте про важливі події з життя вашого міста чи селища. Надсилайте свої фото, відео та новини й ми опублікуємо їх на діджитал-платформах Суспільного. Пишіть нам на пошту: [email protected]. Користувачі акаунтів Google можуть заповнити форму тут. Ваші історії важливі для нас!