"Не варто мріяти про нездійсненне: 90% біженців не повернуться в Україну" — директорка Інституту демографії Лібанова

"Не варто мріяти про нездійсненне: 90% біженців не повернуться в Україну" — директорка Інституту демографії Лібанова

Елла Лібанова, директора інституту демографії.
. Директорка Інституту демографії та соціальних досліджень імені М. В. Птухи Елла Лібанова. Фото: УНІАН

Народжуваність в Україні зменшувалась з 2010 року, а повномасштабне вторгнення ще більше поглибило демографічну ситуацію. Чи можливо збільшити приріст населення, як повернути з-за кордону українців, які виїхали через війну, та про шляхи розвитку територій, що межують з Білоруссю та РФ — Українському радіо розповіла директорка Інституту демографії та соціальних досліджень імені Птухи НАН України Елла Лібанова.

Народжуваність і смертність в Україні

Старіння української нації почалося в 60-х роках минулого сторіччя, каже директорка Інституту демографії та соціальних досліджень імені Птухи НАН України Елла Лібанова.

"Коли пересічна українська жінка перестала народжувати стільки дітей, скільки потрібно для відтворення населення".

У 2021 році замість 215 дітей на 100 жінок, народжувалося 110, що майже вдвічі менше. "А внаслідок війни народжуваність скоротилася до критичного рівня",​​ — каже Лібанова.

Не допомагають і грошові виплати від держави за народження дітей. За словами експертки, вони мають короткотерміновий ефект. "Вперше доплати почали використовувати французи після Другої світової війни. Ця система працює перші 3-4 роки, а потім розмір виплат потрібно збільшувати, інакше це не працює", — підсумувала Лібанова.

Що ж стосується смертності, то, за словами експертки, на сьогодні точно невідомо, скільки людей загинуло в Україні у 2022 році. "Смерті внаслідок війни — це не тільки загиблі від бомбардувань або на полі бою. Це і додаткова смертність від серцево-судинних захворювань, діабету та інших причин, пов’язаних з неотриманням своєчасної медичної допомоги, поганим харчуванням, переохолодженням, постійними стресами", — каже вона.

"Утім вже зараз можна сказати, що втрати цивільного населення в рази перевищили втрати військових".

Біженці з України

За даними управління Верховного комісара ООН у справах біженців, кількість біженців з України, зареєстрованих за протоколами тимчасового захисту в Європі, станом на 31 січня 2023 року становила понад 4 мільйони осіб. А загальна кількість — понад 8 мільйонів.

Читайте також: 600 тисяч українських біженців знайшли роботу в ЄС — фон дер Ляєн

За словами Елли Лібанової, наше суспільство сьогодні переживає безпрецедентну хвилю патріотизму, через яку складно навіть самому собі зізнатися, що людина залишиться жити за кордоном.

"Не варто мріяти про нездійсненне: 90% біженців до України не повернуться".

Щоб люди повернулися потрібно щоб було стрімке економічне зростання, робочі місця з гідною заробітною платою та умовами праці, зазначила Лібанова. "Люди приїжджатимуть до України з двох причин: або рівень їхнього життя нижчий, ніж в Україні, або з ідеологічних міркувань", — додала вона.

Східні регіони після війни

Після війни постане питання як розвивати території України, які розташовані на кордонах з Росією та Білоруссю. За словами Лібанової є кілька можливих варіантів:

  • Заселяти територію;
  • Варіант Ізраїлю: коли бізнесу та мешканцям доплачують за ризики;
  • Вахтовий варіант: платити людям, які працюватимуть вахтовим методом;
  • Створити воєнні поселення.
"Ми можемо погодитися на втрату будь-яких природних ресурсів, проте, якщо ми нормальна країна, то не погодимося на втрату населення".

Наразі складно сказати, який з методів буде домінувати, адже це залежатиме від умов мирної угоди, яка буде підписана, зазначила Лібанова. І додала, що за будь-якого варіанту стратегічні галузі з прикордонних територій мають бути вивезені.

Читайте також

На скільки зменшилось населення України у рік повномасштабного вторгнення — дані Опендатабот

Як після війни можна покращити демографічну ситуацію в Україні? Розповідає заступник міністра соцполітики

В Івано-Франківській громаді породіллям, які народять у 2023 році, виплачуватимуть 20 тис. грн

На початок