Як після війни можна покращити демографічну ситуацію в Україні? Розповідає заступник міністра соцполітики

Як після війни можна покращити демографічну ситуацію в Україні? Розповідає заступник міністра соцполітики

Ексклюзивно
Як після війни можна покращити демографічну ситуацію в Україні? Розповідає заступник міністра соцполітики
. Київ, Україна — 8 жовтня. Фото: Getty Images

Народжуваність в Україні зменшувалась з 2010 року. І тенденції у демографічній ситуації, які спостерігались до початку повномасштабної війни не втішали з точки зору статистики по всій країні.

Про це під час телемарафону Суспільного заявив заступник міністра соціальної політики Віталій Музиченко.

Він зазначив, що в реаліях сьогодення основним чинником зменшення народжуваності є війна. Багато людей виїхали з країни, а безпека наразі залишається основним тригером у плануванні сім'ї та дітей.

“Наші оцінки свідчать про те, що не менш важливими питаннями в даному аспекті є соціально-економічні чинники. І тут йдеться не тільки про виплати різних видів соціальної допомоги. Ми фокусуємося на виплаті допомоги при народженні. Але сім’ї з дітьми мають право на цілий пул різних видів соціальної допомоги, які допомагають вирішувати різні проблемні ситуації або потрапляння в складні життєві обставини”, — сказав Віталій Музиченко

Зокрема посадовець розказав про підтримку багатодітних родин.

“На кожну третю й наступну дитину наразі здійснюється щомісячна виплата у 2100 гривень. Якщо в сім’ї народилася дитина з інвалідністю, там є свої виплати: на рівні від прожиткового мінімуму — в залежності від фізіологічного стану дитини і рівня функціонування організму. Якщо ми говоримо, що народилася дитина у сім’ї, яка є малозабезпеченою, то крім допомоги при народженні, надається ще допомога малозабезпеченим сім’ям”, — каже Музиченко.

Заступник міністра соцполітики пояснив, що базова ситуація — це народження дитини. І держава враховує, що один з батьків на певний проміжок часу втрачає можливість працювати, тому виплачується допомога при народженні дитини. У малозабезпечених сімей свої пакети допомоги. Але практика вказує на те, що система виплат це не основний фактор, яким керуються люди, коли планують завести дитину.

“Основний чинник — це наявність власного житла і можливість забезпечити нормальні умови для життя дитини. Це наявність роботи і стабільного доходу. І карантин, і ковід, і тим більше на сьогодні воєнний стан, повномасштабне вторгнення — не забезпечують вирішення цих проблем”, — додав він.

Тому, Віталій Музиченко вважає, що після завершення війни потрібно забезпечити зростання соціальних стандартів, впевненість в економічній складовій та завтрашньому дні. І називає кілька аспектів для покращення демографічної ситуації в Україні: “Перше — стимулювання й створення умов для народжуваності у нас в державі нашими громадянами. Друге — залучення, в тому числі і за рахунок міграційних процесів, певної частини населення з інших країн, створюючи тут умови для їхнього розвитку і життєдіяльності”.

Читайте також

Як через війну скоротилось населення України та що з цим робити: розповідає експерт

"Війна змінила плани у всіх". У Костянтинівському пологовому знизилась народжуваність

На початок