Мобілізація: яка ситуація з "ухилянтами" і справами про "непокору" — аналітика від "Опендатабот"

Мобілізація: яка ситуація з "ухилянтами" і справами про "непокору" — аналітика від "Опендатабот"

Мобілізація: яка ситуація з "ухилянтами" — Опендатабот
. Фото: Волинський прикордонний загін

Попри активний темп мобілізації в Україні, зараз ухилянтів не стало більше у порівнянні з 2015 роком. Про це повідомляє “Опендатабот” за результатами аналізу даних судового реєстру за допомогою пошуковика по судовому реєстру “Бабуся”.

Протягом 2022 року найбільшу кількість справ про ухилення від призову (стаття 336 ККУ "Ухилення від призову за мобілізацією") було зареєстровано у березні — 282 провадження. Відтоді кількість справ коливалась, в середньому, на рівні 100 проваджень на місяць. У грудні кількість облікованих справ щодо ухилянтів впала майже у 10 разів за місяць — до 19 проваджень. Загалом за весь 2022 рік було обліковано 1108 справ.

Попри те, що у повномасштабну війну мобілізують більше людей, кількість "ухилянтів" удвічі менша, аніж була у попередню хвилю у 2015 році. Тоді було обліковано 2256 проваджень за відповідною статтею.

Більшість обвинувачених за цією статтею під час повномасштабного вторгнення отримують 2-3 роки за гратами з випробуванням строком в 1-2 роки. Наразі у реєстрі знайдено один вирок з фактичним позбавленням волі — у серпні ухилянта засудили на 3 роки.

Майже 30% від загальної кількості вироків за статтею 336 ККУ винесли у Закарпатській області.

Збільшення кількості військових, відповідно, не могло не вплинути на кількість військових злочинів, зазначають в “Опендатабот”.

Стаття 402 ККУ "Непокора"

За статтею 402 ККУ про непокору кількість справ, у порівнянні з 2015 роком, зросла у 6 разів. Загалом за 2022 рік було обліковано 1574 провадження за цією статтею. Пік справ щодо “непокори” припав на травень-червень 2022 року, відтоді кількість справ зменшувалась.

В залежності від тяжкості скоєного, обвинуваченим присуджували покарання тримання у дисциплінарному батальйоні, гауптвахті, "умовні" терміни, відрахування з зарплатні на користь державі від 10% до 20% та штрафи від 34 тисяч до 153 тисяч гривень. Апеляційні оскарження вироків по цій статті у реєстрі відсутні.

Стаття 407 ККУ "Самовільне залишення військової частини або місця служби"

За статтею 407 про "самоволки" за весь минулий рік зареєстровано 6183. Пік припав на листопад, коли облікували 26% таких справ. Для порівняння, у 2015 році було обліковано в 1,6 разів менше проваджень за цією статтею — загалом 3927 справ.

Стаття 408 ККУ "Дезертирство"

За статтею 408 ККУ про дезертирство за рік зареєстровано 3214 справ. Пік втікачів припадає на березень. У порівнянні з попередньою хвилею мобілізації у 2015 році кількість проваджень за статтею 408 зросла утричі.

Що відомо про закон про посилення відповідальності військових

Верховна рада 13 грудня ухвалила законопроєкт щодо посилення відповідальності для військових за низку правопорушень. Він передбачає внесення змін до Кримінального кодексу України, Кодексу України про адміністративні правопорушення та інших законодавчих актів щодо особливостей несення військової служби в умовах воєнного стану чи в бойовій обстановці". Його підтримали 290 народних обранців.

Документ передбачає посилення відповідальності за самовільне залишення військової частини або місця служби військовослужбовцем, а також нез’явлення його вчасно без поважних причин на військову службу у разі призначення або переведення, нез’явлення з відрядження, відпустки або з лікувального закладу вчинені в умовах особливого періоду. Відповідальність також буде посилено за несення служби у стані алкогольного, наркотичного чи іншого сп’яніння, непокору наказам командирів.

13 грудня ухвалений законопроєкт був переданий на підпис президенту Володимиру Зеленському. 24 січня стало відомо, що президент підписав цей документ.

Читайте також

Залужний підтримав посилення відповідальності за дезертирство та непокору наказам командирів

На початок