МЗС прокоментувало антиукраїнські заяви президента Хорватії

МЗС прокоментувало антиукраїнські заяви президента Хорватії

МЗС прокоментувало антиукраїнські заяви президента Хорватії
Президент Хорватії Зоран Міланович, грудень 2021 року. Фото: Getty Images

Президент Хорватії Зоран Міланович заявив, що виступає проти передачі зброї Україні західними союзниками, а також висловив переконання в тому, що окупований Росією Крим ніколи не повернеться до складу України. У Міністерстві закордонних справ назвали слова Мілановича "неприйнятними", нагадавши про загрози, з якими зіткнулася Хорватія 30 років тому.

Про це заявив речник Міністерства закордонних справ Олег Ніколенко.

"Президент Хорватії Зоран Міланович вважає, що Крим більше ніколи не буде Україною. Він також застеріг від протистояння Росії, яка має ядерну зброю. Цікаво, чи зміг би Зоран Міланович стати президентом своєї країни із такою риторикою в 1990-х роках, коли Хорватія боролась за збереження своєї державності? Чи погодилися б його виборці закрити очі на окупацію частини території їхньої країни? Сумніваюся", — зазначив чиновник.

Ніколенко нагадав, що під час війни, обумовленої розпадом Югославії, Хорватія зіткнулася із загрозою її суверенітету.

"Через зовнішню агресію Хорватія могла втратити третину своїх земель. Однак завдяки героїчній боротьбі хорвати змогли захистити незалежність своєї держави", — заявив він.

Представник МЗС наголосив, що заяви Мілановича є неприйнятними.

"Ми вважаємо неприйнятними висловлювання президента Хорватії, який фактично поставив під сумнів територіальну цілісність України", — підкреслив Олег Ніколенко.

Водночас він додав, що Україна високо цінує та вдячна уряду Хорватії і хорватському народу за непохитну підтримку українців в боротьбі проти агресії Росії.

Як зазначає Associated Press, 30 січня Міланович розкритикував західні країни за постачання Україні важких танків та іншої зброї, заявивши, що ця збройна допомога лише продовжить війну. Президент Хорватії, яка є членом Північноатлантичного альянсу, заявив репортерам, що вірити в те, що Росію можна перемогти у звичайній війні, є "божевіллям".

"Я проти відправлення туди смертоносної зброї. Це продовжує війну. Яка мета? Розпад Росії, зміна влади? Подейкують і про те, щоби розірвати Росію на частини. Це божевілля", — сказав Міланович.

Окрім того, політик назвав Революцію гідності "переворотом", а також заявив, що окупований Росією Крим ніколи не повернеться до складу України.

Міланович переміг на президентських виборах у Хорватії у 2019 році як кандидат від лівих лібералів, який протистоїть консервативному уряду, який зараз перебуває при владі в Європейському союзі та державі-члені НАТО, пише AP. Але з того часу він звернувся до популістського націоналізму і став критикувати політику Заходу щодо Росії та Балкан.

При цьому Міланович заробив репутацію проросійського політика, яку він неодноразово заперечував. Однак останніми місяцями він відкрито виступав проти прийому Фінляндії та Швеції до НАТО, а також проти навчання українських військ у Хорватії в рамках допомоги ЄС, зазначає видання.

Що відомо про висловлювання Мілановича щодо України

Міланович не вперше висловлює недружні до України заяви. У грудні 2021 року він розкритикував підписання хорватським прем'єр-міністром Андреєм Пленковичем декларації щодо визнання європейської перспективи України. Міланович назвав візит Пленковича до Києва "чистим шарлатанством", який може погано позначитися на відносинах Хорватії з Росією.

25 січня 2022 року президент Хорватії Зоран Міланович заявив, що у разі конфлікту Росії з Україною Хорватія виведе своїх солдатів зі складу сил НАТО, розташованих у Східній Європі. Він також заявив, що Хорватія сторонитиметься цього конфлікту та зазначив, що Україні не місце в НАТО.

Президент Хорватії Зоран Міланович також заблокував участь Збройних сил країни у навчальній місії, яку проводить Європейський Союз для України.

Читайте також

"Небезпечна авантюра". Президент Хорватії засумнівався в необхідності приймати Фінляндію і Швецію до НАТО

Україна вимагає спростувати заяви президента Хорватії про НАТО і Революцію Гідності

Прем'єр-міністр Хорватії вибачився за слова свого президента про Україну

На початок