Україна покращила позиції у світовому рейтингу сприйняття корупції — дослідження

Україна покращила позиції у світовому рейтингу сприйняття корупції — дослідження

Україна покращила позиції у світовому рейтингу сприйняття корупції — дослідження
Ілюстративне фото. УНІАН / Фото ілюстративне

Україна отримала 33 бали із 100 можливих в Індексі сприйняття корупції (Corruption Perceptions Index — CPI) за 2022 рік. Торік показник України складав 32 бали, таким чином він зріс і тепер Україна посідає 116 місце зі 180 країн у СРІ.

Про це свідчать результати дослідження Transparency International.

Україна продовжує випереджати Росію, яка минулого року втратила 1 бал і з 28 балами посідає 137 місце у списку. Крім цього, знову знизилися позиції Угорщини — 42 бали (-1, 77 місце), та Білорусі. Остання втратила 2 бали і зайняла 39 сходинку.

Україна покращила позиції у світовому рейтингу сприйняття корупції — дослідження
Україна покращила позиції у світовому рейтингу сприйняття корупції — дослідження.

Польща втратила 1 бал, але залишилася лідеркою за показниками СРІ серед сусідів України — вона посідає 45 місце. Покращити свої показники за рік вдалося Словаччині, Румунії та Молдові, яка додала найбільше — +3, і посіла 91 місце.

Серед лідерів у списку Індексу сприйняття корупції залишається Данія, за нею йдуть Нова Зеландія та Фінляндія. Останні в рейтингу — Сомалі, Південний Судан та Сирія.

Як оцінюють рівень корупції в країнах

Ключовим показником Індексу є кількість балів. Мінімальна оцінка у 0 балів означає, що корупція фактично підміняє собою державу, максимальна у 100 балів свідчить про те, що корупція майже відсутня. Аналітики оцінюють рівень корупції лише у державному секторі.

Індекс сприйняття корупції (Corruption Perceptions Index, CPI) — показник, який з 1995 року розраховується Transparency International на основі 13 досліджень авторитетних міжнародних установ і дослідницьких центрів. Методологія CPI отримала гриф затвердження від Єврокомісії за її надійний статистичний підхід.

Рекомендації Transparency International для зниження рівня корупції в Україні

  1. Обрання на посади незалежних і професійних керівників антикорупційних органів. Йдеться про Агентство з розшуку та менеджменту активів, Національне антикорупційного бюро та Національне агентство з питань запобігання корупції.
  2. По можливості відкрити дані, якщо це не шкодить інтересам безпеки та оборони. Відновити подання електронних декларацій та їх перевірку НАЗК. Відновити подання звітів політичних партій. Відновити функціонал органів, який обмежили через війну, окрім очевидних і обгрунтованих винятків.
  3. Провести реформу Конституційного суду України з урахуванням висновків, наданих Венеційською комісією. Провести прозорий конкурс з відбору суддів КСУ. Оновити органи суддівського самоврядування для забезпечення нормального функціонування судових установ та запуску повноцінної судової реформи.
  4. Використовувати електронну систему Prozorro для закупівель у відновленні України після російського вторгнення. Забезпечити ефективний контроль та моніторинг закупівель.

В Transparency International зазначили, що за останні десять років, показник України зріс на 8 балів. Однакову з Україною кількість балів мають Алжир, Ангола, Замбія, Монголія, Сальвадор та Філіппіни. На один бал нас випереджають Боснія та Герцеговина, Гамбія, Індонезія, Малаві, Непал, Сьєрра-Леоне.

Що відомо про звільнення високопосадовців

З початку 2023 року в Україні звільнили низку високопосадовців на тлі корупційних скандалів. Держдепартамент США позитивно відреагував на звільнення українських топ-чиновників. "Сполучені Штати вітають швидкі та рішучі дії Зеленського та значні зусилля щодо протидії корупції та притягнення до відповідальності чиновників", — заявив речник Держдепартаменту Нед Прайс.

24 січня стало відомо, що заступник голови Офісу президента Кирило Тимошенко написав заяву про відставку. Указом від 23 січня президент звільнив його із займаної посади. Крім того, Олексія Симоненка звільнили з посади заступника Генерального прокурора. В ОГПУ повідомили, що генеральний прокурор Андрій Костін підписав наказ про звільнення за власним бажанням з адміністративної посади свого заступника Олексія Симоненка.

23 січня "Бабель" та УП з посиланням на джерела та народний депутат Ярослав Железняк ("Голос") повідомили, що президент Володимир Зеленський звільнив із займаних посад низку державних службовців.

Кабмін на своєму засіданні 24 січня погодив звільнення п'ятьох голів ОВА: Дніпропетровської, Запорізької, Київської, Сумської та Херсонської. Також було звільнено чотирьох заступників міністрів.

Кабінет міністрів раніше звільнив затриманого за хабар Василя Лозинського з посади заступника міністра розвитку громад, територій та інфраструктури. Про це повідомив очільник Мінінфраструктури Олександр Кубраков. Він нагадав, що 21 січня співробітники НАБУ та САП викрили та припинили діяльність організованого злочинного угрупування з розкрадання бюджетних коштів. До складу злочинної групи входив заступник міністра розвитку громад, територій та інфраструктури України. Його затримали під час отримання неправомірної вигоди у розмірі 400 тис. дол. США.

Читайте також

День звільнень: хто з чиновників пішов з посад 24 січня

Тимошенко підтвердив, що написав заяву про відставку

На початок